O cyberzagrożeniach mówi się od dawna. Mimo to cyberprzestępcy zwykle nie mają problemu, by dostać się do systemów największych firm. Dlaczego?

Karol Furmański Bo im bardziej przenosimy się do cyfrowego świata, tym bardziej rośnie skala ryzyka, z którym musi mierzyć się statystyczne przedsiębiorstwo. Szczególnie, że tę cyfrową migrację można realizować w różny sposób. Są instytucje nadzorowane, które o bezpieczeństwo dbają bardziej i takie, które mają sporo niedociągnięć. W pierwszej połowie 2020 roku aż 80 procent zgłaszanych ataków wykorzystywało luki i błędy zgłaszane oraz rejestrowane – uwaga! – od roku 2017…

To co w takiej sytuacji powinno się zrobić?

Zmierzać w kierunku automatyzacji i uproszczenia. Podam przykład: aplikacje w firmach korzystają dzisiaj z wielu źródeł informacji – danych pogodowych, geolokalizacyjnych, transakcyjnych, graficznych, video, czy informacji z mediów społecznościowych. Problem w tym, że różne źródła to różne formaty i różne bazy danych. Zapanowanie nad takim ekosystemem od strony bezpieczeństwa jest niezmiernie trudne i wymaga wiedzy oraz wielu rąk do pracy. Rozwiązaniem jest umieszczenie wszystkich tych zasobów w jednej, wspólnej bazie danych.

Są firmy, które to zrobiły?

Tak. Wielu z naszych klientów zastąpiło już kilkanaście baz danych migrując do nowych wersji Oracle Database, które zaprojektowaliśmy jako wspólną platformę do zarządzania danymi o różnych formatach (nazywamy takie zjawisko konwergencją). Oprócz składowania informacji baza konwergentna pozwala na obróbkę danych przestrzennych, dokumentów graficznych, czy przechowywanych w specyficznych formatach właściwych dla dokumentacji.

Za innowacje trzeba jednak zapłacić, często słono.

Wcale nie musi tak być, bo nowe rozwiązania zwykle oznaczają zmniejszenie kosztów ich eksploatacji. Zastosowanie Konwergentnej Bazy Danych Oracle daje użytkownikowi ogromne oszczędności, ponieważ nie musi on instalować oddzielnej bazy dla każdego rodzaju danych. Nasze bazy obsługują dane przestrzenne do rozpoznawania lokalizacji, JSON do przechowywania dokumentów, IoT do integracji urządzeń, technologie in-memory do analizy w czasie rzeczywistym, no i oczywiście tradycyjne dane relacyjne. Innym przykładem jest maszyna bazodanowa Oracle Exadata. To produkt zaliczany do klasy „systemów sprzętowo-programowych”, o tak wielkiej mocy obliczeniowej i pojemności, że pozwala skonsolidować w jednym urządzeniu wiele oddzielnych baz danych. Nie trzeba tłumaczyć, jakie oszczędności daje to użytkownikom.

A jak Exadata jest przyjmowana przez klientów?

Exadata staje się powoli standardem w tych firmach, które operują wielkimi wolumenami danych. Korzystają z niej między innymi cztery spośród pięciu największych globalnych firm w sektorze bankowości, telekomunikacji i handlu detalicznego. Używa jej 77 procent firm z listy Fortune Global 100. Maszyna ta ma ogromny potencjał w naszym regionie i jest obecnie dla Oracle strategicznym produktem dla rynku CEE. Już teraz miliony Polaków stało się beneficjentami danych przetwarzanych na tej platformie. Robimy przelewy, rozliczamy transakcje kartowe, paliwowe czy kupujemy przez Internet i śledzimy przesyłki. Nowością dla nas jest sprzedaż do sektora produkcyjnego, gdzie na naszej maszynie jest kontrolowany proces produkcyjny i eliminowane są usterki. Co ważne, Oracle Exadata jest też bardzo ceniona przez naszych partnerów, którzy oferują to rozwiązanie na polskim rynku. Specjalnie na potrzeby tego wywiadu zdobyliśmy komentarze przedstawicieli firm Advatech oraz Goldenore (publikujemy je poniżej – przyp. red.).  

Więcej informacji na temat technologii Oracle oraz wiele ekskluzywnych materiałów znajdą Państwo tutaj: https://go.oracle.com/LP=126227

  

Zdaniem integratora

Karol Płuciennik, Menedżer ds. Rozwoju Biznesu, Advatech

Z roku na rok obserwujemy stale rosnącą popularność Exadaty, szczególnie w sektorze finansowym, gdzie analizy zachowania klientów są kluczowe dla biznesu. Ze względu na regulacje i obawy klientów związane z przetwarzaniem danych, zdecydowana większość wdrożeń odbywa się w modelu on-premise, ale prowadzimy też rozmowy z klientami, którzy wybierają model chmurowy lub hybrydowy. Na szczególną uwagę zasługuje wersja Exadata Cloud@Customer, którą instaluje się bezpośrednio w Data Center klienta.

Bartłomiej Mitera, CEO Goldenore

Wprowadzenie Exadaty to rewolucja dla środowisk baz danych Oracle, zapewniająca znacznie większą wydajność oraz upraszczająca architekturę i administrację w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. Nasi klienci mówią wprost, że jest to najlepsze rozwiązanie Oracle, z którego korzystali. Przykładem może być firma z sektora ubezpieczeń, która zakupiła tę maszynę do stworzenia hurtowni danych. Pół roku później dostaliśmy wiadomość, że będzie to jej jedyne środowisko bazodanowe ze względu na stabilność, wygodę pracy i konkurencyjność cenową.