Oczywiście każdy od samego początku ma dobre intencje. Zawsze zaczyna z jakimś planem, wybiera odpowiednie narzędzia oraz ludzi, którzy znają się na rzeczy (chociaż to ostatnie może nie zawsze, szczególnie, gdy mówimy o projektach realizowanych w chmurze). Gdy już wszystko zaplanujemy i przygotujemy, przychodzi czas na realizację. Niestety, wynik potrafi być wręcz odwrotny do zamierzonego. Czy to pod względem czasu, wydanych pieniędzy, czy – w najgorszym wypadku – tego, co zostało dostarczone.

Zanim pójdę dalej w swoich rozważaniach, chciałbym podkreślić, że nie uważam się za wybitnego kierownika projektu. Zapewne nie jestem w tym nawet dobry. Dlatego zostawiam to innym, którzy są znacznie lepsi. I tu pewna ciekawostka: w Predica nie mamy kierowników projektów. Mamy za to właścicieli – project ownerów – i uważam, że to istotna różnica. Zawiera się w niej nasze podejście do realizacji zadania.

Jednak bądźmy szczerzy. Nie jest tak, że każdy projekt staje się od razu wielkim sukcesem. I właśnie wtedy, gdy coś nie wychodzi, to poczucie odpowiedzialności jest naprawdę ważne. Jest konieczne, żeby z odwagą przyjść i powiedzieć: „Oto, co się wydarzyło”. A następnie przystąpić do pracy nad rozwiązaniem.

A co w takim razie może pójść nie tak? Nie chcę się tu zagłębiać w żadne metodologie zarządzania projektami. W internecie są już tony materiałów na ten temat. Ale po ponad dziesięciu latach dostarczania usług w chmurze myślę, że mogę podzielić się kilkoma przemyśleniami na ich temat z praktycznej perspektywy. Zatem do rzeczy: oto kilka obserwacji na temat tego, dlaczego projekt w chmurze może się nie udać.

Nowy problem, stare rozwiązania

Jeżeli Twoja organizacja jest jeszcze na początkowym etapie swojej przygody z chmurą, łatwo jest wpaść w pułapkę traktowania jej wdrożenia tak, jak wdrożeń on-premises. Wiele projektów kończy się niepowodzeniem, gdy zakładamy, że chmura to tylko kolejna serwerownia. Niektóre aspekty są podobne. Ale część z nich jest zupełnie inna.

Chmura to zupełnie nowy model dostarczania mocy obliczeniowej. Z tego względu wymaga nowego podejścia i pewnych zmian organizacyjnych. Przykładowo, zamiast izolowanych grup pracujących nad różnymi zadaniami, warto tworzyć interdyscyplinarne zespoły, które dzielą się specjalnościami i obowiązkami. Należy też stosować nowe wzorce myślenia o technologii, architekturze czy dostarczaniu rozwiązań. Chociażby zastanawiać się, w jaki sposób skalowanie usługi wpłynie na koszty, i jak to optymalizować? Wreszcie niezbędna jest nauka nowych umiejętności i rozumienia modelu usług chmurowych na każdym poziomie – biznesowym i technicznym. Na wszystkie te zmiany, rzecz jasna, potrzeba czasu. Zrozumienie i umiejętności nie pojawią się w mgnieniu oka, gdy będziemy ich potrzebować.

Nie mierzymy sił na zamiary

„Wszyscy idą w chmurę! Idźmy i my! Zacznijmy od naszego najważniejszego strategicznie systemu, to brzmi jak dobry pomysł!”. Hmm, zbyt często firmy, które chcą przejść do chmury, zaczynają od któregoś z kluczowych aspektów swojej działalności. „To flagowy projekt cyfrowej transformacji”. „Przeniesie nas w nową, nowoczesną erę”… Albo i nie! Zaczynajmy raczej od małych kroków. Nie próbujmy osiągnąć zbyt wiele za jednym razem.

Nie wiemy, po co to robimy

To źródło wszelkich niepowodzeń. Zespół projektowy musi zrozumieć, dlaczego robi to, co robi. Trzeba to omówić, zrozumieć i spisać. Użycie nowej, wyszukanej technologii nie jest celem samym w sobie. Tłumaczenie, że projekt to okazja dla działu IT, żeby nauczyć się czegoś nowego, też nie jest najlepszym pomysłem. No, chyba że tak jest – to wtedy powiedzmy to otwarcie. Wielu problemów można uniknąć dzięki zadaniu sobie dwóch prostych pytań: kto jest naszym użytkownikiem (również, jeśli to osoby w naszej firmie)? Jaki problem rozwiązujemy dla tego użytkownika? Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te dwa pytania możesz przejść do tego najważniejszego: jak mogę rozwiązać ten problem za pomocą chmury?

Rozmawiajmy o tym!

Do każdej z tych lekcji mógłbym dopowiedzieć historię – niestety, o prawdziwych firmach, które popełniły prawdziwe błędy (i popełniają je dalej). Nie będę lukrować rzeczywistości. Projekty mogą się zakończyć sukcesem, mogą zakończyć się porażką lub wylądować gdzieś pośrodku. Dlatego dzielenie się doświadczeniami  i płynącymi z nich wnioskami pomoże nam wszystkim odnosić sukcesy w chmurze. I odjeżdżać w chwale w stronę zachodzącego słońca.

Felietony Tomasza Onyszko i innych specjalistów Predica są publikowane na firmowym blogu tego integratora pod adresem: Articles by Predica (predicagroup.com).