Działy biznesowe rozglądają się za rozwiązaniami, które pozwolą wyprzedzić coraz mocniejszą konkurencję, a specjaliści IT próbują sprostać ich oczekiwaniom. Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak najlepiej podołać wyzwaniom Nowego Roku.

Tymczasem…

…rewolucja mobilna będzie w 2014 r. powoli dobiegała końca. Zwłaszcza w segmencie konsumenckim rynek zacznie się powoli nasycać. Wzrost liczby sprzedanych tabletów w perspektywie całego roku zapewne znacznie przekroczy 10 proc. Jednak w porównaniu z kilkudziesięcio- czy nawet kilkusetprocentowymi skokami z zeszłego roku będzie to wzrost relatywnie niewielki. Zwiększy się zainteresowanie tabletami w firmach, co w połączeniu ze wzrostowym trendem na rynku konsumenckim będzie oznaczało spadek lub w najlepszym przypadku stabilizację na rynku klasycznych notebooków. Coraz bardziej popularne będą się stawać rozwiązania hybrydowe zawierające rozłączne moduły tabletu i klawiatury. Ze względu na korzystny współczynnik ROI tego typu produkty będą często wybierane przez firmy, w których korzystanie z tabletów w niektórych działach jest niezbędne.

…dostawcy komputerów osobistych będą musieli niestety liczyć się z coraz dłuższymi okresami wymiany sprzętu na nowy. Pogoń za mocą obliczeniową ustaje, a wymagania sprzętowe aplikacji nie rosną tak szybko jak kilka lat temu. Dobrą wiadomością może być to, że skończył się czas dramatycznych spadków na rynku komputerów stacjonarnych. Sprzedaż pecetów osiągnęła już na tyle niski, lecz stabilny poziom, że bieżący rok nie będzie pod tym względem bardzo mocno odbiegał od 2013.

…chociaż pogłoski o śmierci rynku ERP są przesadzone, to nie można nie zauważyć, że od pewnego czasu zainteresowanie dużych klientów kieruje się w stronę aplikacji branżowych. Szczególnie przyciągają uwagę zintegrowane systemy wspomagające działalność podstawową w segmentach takich jak: energetyka, ubezpieczenia, bankowość oraz handel detaliczny. Zazwyczaj są to rozbudowane aplikacje, obsługujące złożone procesy biznesowe i wymagające długiego wdrożenia. Choć projektów tego typu nie jest na rynku wiele, to ich wartość – a tym samym wpływ na dynamikę rynku IT – jest zauważalna. Zwłaszcza że zazwyczaj obejmują również zakupy nowego sprzętu oraz oprogramowania narzędziowego.

…ożywienie w gospodarce i większa liczba projektów mają szansę przełożyć się na nieco wyższe wzrosty na rynku usług IT. IDC spodziewa się znacznego zwiększenia dynamiki sprzedaży po kilku latach wzrostów nieprzekraczających 5 proc. rocznie. Oczywiście rynek usług informatycznych jest na tyle rozbudowany, że sytuacja w poszczególnych obszarach będzie różna. Podczas gdy rynek podstawowych usług – jak instalacja czy wsparcie – może się nawet kurczyć, to na przykład w obszarze hostingu infrastruktury będą notowane wzrosty powyżej średniej dla całego rynku usług IT. Nadal gorącym tematem pozostaną nowe modele zakupu zasobów IT, m.in. chmura, gdzie oczekujemy większego nacisku na współdzielenie zasobów czy przerzucenie odpowiedzialności poza dział IT.

 

Autor pełni funkcję research managera w firmie analitycznej IDC Polska.

Współpraca: Ewa Zborowska, Damian Godos.