„Zawsze musimy mieć kanał dystrybutorski, bo partnerzy muszą od kogoś dostać wiedzę, muszą od kogoś kupić to oprogramowanie, aby sprzedać je dalej. Nie obawiam się, żeby coś się niepokojącego zmieniło” – mówi Podcaście CRN Polska Tomasz Krajewski, pełniący w Veeam Software rolę Senior Technical Sales Directora, odpowiedzialnego za region Europy Wschodniej i anglojęzycznej Afryki. „Kanał partnerski i dystrybucyjny zawsze będzie potrzebny” – zapewnia dyrektor, pytany o to, czy wraz z rozwojem usługowego IT dystrybutorzy i partnerzy nie będą już tak potrzebni vendorom.

Dyrektor porusza też temat zagrożenia ransomoware i kiepskiego przygotowania firm na jego odparcie.

„Tylko 16 proc. firm radzi sobie z atakiem ramsomware bez płacenia okupu. Jest przygotowana, ma oprogramowanie, ma plany. To jest może szokujące” – przyznaje Tomasz Krajewski.

Jak zauważa, większość firm w razie problemów wpada w tryb paniki i „ma taki plan, że nie wie co robić”. W tym kontekście mówi też o nowym przejęciu Veeama i… profesjonalnych usługach negocjacji z cyberprzestępcami.

Z Tomaszem Krajewskim rozmawiamy również m.in. o tym:

  • po co Veeam kupił Coveware
  • jak sztuczna inteligencja pomoże pomóc w backupie
  • czy w Polsce jest zapotrzebowanie na backup dla kontenerów
  • jak klienci reagują na zmiany w VMware i czy jest alternatywa
  • dlaczego trendy technologiczne w Europie Wschodniej są przesunięte w czasie wobec zachodu oraz ile lat wynosi opóźnienie

„Jeżeli chodzi technologiczne trendy, to generalnie Europa wschodnia jest przesunięta w czasie o jakieś o 4 – 5 lat w stosunku do zachodu. Nie jest to spowodowane tym, że mamy jakąś niewiedzę, czy gorzej przygotowane kadry. Jest to spowodowane wrodzoną wschodnioeuropejską nieufnością do rzeczy, które nadchodzą z zewnątrz” – uważa dyrektor.

Jak zauważa dyrektor, podczas gdy na zachodzie królują buzzwordy, jak chmura, DevOps, czy ostatnio kontenery, „my jesteśmy rozsądni. Tam gdzie kontenery są potrzebne i zdają egzamin, to firmy zaczynają ich używać”.

Z Tomaszem Krajewskim rozmawia Wojciech Urbanek, zastępca redaktora naczelnego CRN Polska.

Podcastu można wysłuchać na kanale CRN Polska na Youtube.