– Łączymy wydajność znaną z laptopów z funkcjonalnością tabletów. Od dzisiaj nie ma powodu, by używać osobno dwóch urządzeń – przekonywał Sebastian Pawłowski, szef grupy Windows w polskim Microsofcie, prezentując Windows 8.1. W siedzibie firmy w Warszawie przedstawiciele giganta przybliżyli funkcje nowego systemu oraz pokazali sprzęt z „Ósemką”. Wybrano przede wszystkim dotykowe urządzenia 2 w 1, czyli połączenie laptopa i tabletu – ultrabooki z odpinaną klawiaturą (jak Acer Aspire P3, HP Spectre X2) albo tablety, do których z kolei klawiaturę można podłączyć (jak Sony Vaio Tab11, NTT TN116) – co pokazuje, że granica pomiędzy tymi dwoma, do niedawna wyraźnie różniącymi się kategoriami urządzeń, uległa zatarciu (na co wpływ miało pojawienie się Windows 8). Na prezentacji znalazło się także miejsce dla przenośnego AIO (18-calowy Dell XPS 18) – jest to również rodzaj hybrydy, gdyż można używać dotykowo samego wyświetlacza albo podpiąć do niego klawiaturę i mysz. Z kolei Dell Venue Pro 8 stanowił dowód na to, że „pecetowy tablet” osiągnął mniejsze rozmiary (8 cali).

Według zaprezentowanych danych (opracowanych dla Intela) 77 proc. czynności na urządzeniach tablet PC (do których zaliczono także dotykowe laptopy) użytkownicy wykonują z pomocą interfejsu dotykowego. – To wyznacza kierunek rozwoju w przyszłości – stwierdził Sebastian Pawłowski. Podkreślano także, że premiera nowego systemu w rok po poprzednim (Windows 8) oznacza zmianę podejścia firmy – zanosi się na to, że nowe OS Microsoft będzie wypuszczać na rynek częściej niż dotychczas. Swoje nowości zaprezentowali również producenci – partnerzy Microsoftu. Wśród sprzętu z „Ósemkami” (dla użytkownika właściwie nie ma znaczenia, czy sprzęt działa z Windows 8 czy 8.1, bo poprzednią „Ósemkę” może za darmo zaktualizować do nowszej) również było sporo modeli dotykowych. Przedstawiciele vendorów zgadzali się, że sprzedaż dotykowych PC powinna zwiększać się, choć na razie ich udział w rynku nie jest imponujący (co zresztą wiąże się z cenami takiego sprzętu, powoli rosnącym udziałem Windows 8, jak i stosunkowo niewielką dotychczas – w porównaniu z pozostałymi pecetami – ofertą modeli dotykowych).

Podczas premiery goście mieli okazję wybrać się w sentymentalną podróż w czasie do epoki pierwszych Windowsów, IBM-ów z lat 80-tych i przenośnych PC wielkości walizki. Można było spróbować swych sił w grach komputerowych z zamierzchłych, jak na rozwój IT, czasów – czyli z lat 80-tych. Zabytkowy już dziś sprzęt przyjechał z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach – nowej placówki (powstała w grudniu 2012 r.), która stara się ocalić od zapomnienia (i utylizacji) cuda techniki sprzed lat.