Według danych pokazanych przez IPR-Insights 30 proc. oprogramowania na firmowych komputerach jest zbędne, 50 proc. oprogramowania serwerowego jest wykorzystywane niezgodne z wymogami, a 25 proc. programów w firmach pochodzi z nieznanego źródła. Co więcej, 70-90 proc. przedsiębiorstw kupuje oprogramowanie po niekorzystnych cenach, a 70 proc. firm nabywa aplikacje, których później nie używa. Wygląda więc na to, że firmy posiadające odpowiednie kompetencje i narzędzia do zarządzania oprogramowaniem jeszcze długo będą miały co robić.

– Widzimy w kraju znaczący potencjał dla rozwoju. Wynika to z faktu, że wiedza menadżerów IT na temat korzyści z wdrożenia usług i rozwiązań SAM jest wciąż ograniczona – uważa Paweł Marciniak, dyrektor zarządzający IPR-Insights w Polsce.

Klientów w przedsiębiorstwach do stosowania rozwiązań SAM mogą przekonać argumenty znaczącej obniżki kosztów i uniknięcia kłopotów z prawem. Jak podaje IPR-Insights, duże przedsiębiorstwa korzystają przeciętnie z 2 tys. komputerów obsługiwanych przez 4-5 tys. rodzajów oprogramowania. Przy takiej ilości aplikacji w przypadku braków licencyjnych roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich mogą być liczone w milionach złotych. Zastosowanie specjalistycznej wiedzy i rozwiązań pozwala zmniejszyć koszty zakupu o 20-40 proc. i obniżyć koszty korzystania z oprogramowania nawet o 30 proc.

IPR-Insights wchodzi na polski rynek z programem do ochrony przedsiębiorstw przed potencjalnymi konsekwencjami audytów – Audit Protection Shield. Deklaruje, że bierze odpowiedzialność finansową za braki licencyjne, które mogą zostać wykryte podczas audytów dokonywanych w przedsiębiorstwach przez producentów programów. Gwarancja dotyczy wyłącznie okresu, w którym IPR-Insights świadczy usługi danemu klientowi końcowemu.  Obejmuje ona na razie oprogramowanie Microsoftu i Oracle’a. Według węgierskiej firmy strategia SAM obejmuje także inwentaryzację i zarządzanie oprogramowaniem za pomocą profesjonalnych narzędzi i optymalizację zakupów software’u z korzyścią dla klienta, nie zaś dostawcy.

– To wyjątkowe na świecie podejście do usług Software Asset Management – przekonuje Sándor Zsoldos, dyrektor generalny i założyciel IPR-Insights License Consulting.