Trwa konkurs na unijne dotacje do projektów usług świadczonych drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 30 września, pojedyncza firma może otrzymać nawet 700 tys. zł. W tym roku będą preferowane innowacyjne pomysły, które mają szansę na rynkowy sukces. PARP opublikowała na stronie internetowej http://www.web.gov.pl raport, w którym przedsiębiorcy zainteresowani uruchomieniem internetowego biznesu mogą zapoznać się z trendami w segmencie usług świadczonych drogą elektroniczną w Polsce i na świecie, sprawdzić, jakiego rodzaju serwisy cieszą się największą popularnością, jakich jeszcze u nas nie ma, gdzie szukać rynkowej niszy. Omówieniu innowacyjnych kategorii e-biznesu towarzyszy analiza szans ich wdrożenia na rynku polskim i charakterystyka grupy docelowej. Wśród usług niedostępnych w Polsce raport wymienia np. 't-commerce’ (zakupy przy pomocy pilota telewizyjnego), a do obecnych już w naszym kraju i rokujących nadzieje na rozwój zaliczono np. usługę Video on Demand.

Przedsiębiorcy przygotowujący wnioski o dotacje w ramach konkursu mogą również dowiedzieć się, jakie są prognozy rozwoju światowej sieci. Autorzy raportu zwracają uwagę, że najważniejszym obecnie obserwowanym trendem jest gwałtowny wzrost użytkowników mobilnego Internetu. W 2015 r. będzie ich więcej, niż osób podłączonych do sieci stacjonarnych. Ciekawa jest również analiza, jakiego rodzaju serwisy cieszą się coraz większą popularnością, a które są rzadziej poszukiwane. Np. Nasza Klasa okres boomu ma już za sobą – od początku 2008 r. popularność portalu spada (według Google), za to Internauci przerzucają się na serwisy typu Facebook.

Na stronie www.web.gov.pl zainteresowani dofinansowaniem e-biznesu znajdą również poradnik z odpowiedzią na istotne pytania. Można np. uzyskać informację, czy wniosek należy dostarczyć na płycie CD i czy jest możliwość wniesienia wkładu niepieniężnego do przyznanej dotacji.