Rankingi Opineo.pl powstały w oparciu o opinie klientów o sklepach i transakcjach, wystawione w serwisie. Oceniają oni następujące kryteria: szybkość realizacji zamówienia, obsługę klienta, jakość zapakowania przesyłki oraz deklarują, czy poleciliby ten sklep internetowy swoim znajomym.

Ustalając kolejność w rankingach uwzględniono liczbę recenzji danego e-sklepu w 2014 r., ilość opinii w poprzednich latach i ogólną ocenę e-sklepu przez konsumentów na dzień 31 grudnia 2014 r. W ub.r. na Opineo.pl zamieszczono 1 mln opinii, w sumie jest ich w serwisie 5,3 mln. 

W kategorii mega sklepów, czyli detalistów o największej liczbie klientów i opinii, numerem 1 okazał się Morele.net. E-sklep był na topie także rok temu. Obecnie uzyskał wysoką ogólną ocenę, 35,81 pkt, znacznie wyprzedzając konkurencję. Drugi na liście Mall.pl miał 26,17 pkt.

W porównaniu z zestawieniem w ub.r. spadły Agito i Electro, które poprzednio były w pierwszej trójce. Do mega sklepów awansował natomiast OleOle, dotąd klasyfikowany wśród sprzedawców średniej wielkości. 

 

Ranking mega sklepów według Opineo.pl

1. Morele.net 

2. Mall.pl

3. Empik.com 

4. Merlin.pl 

5. Euro.com.pl 

6. Agito.pl 

7. Redcoon.pl 

8. Electro.pl 

9. Mixmedia.pl 

10. OleOle.pl 

 

Wśród sklepów średniej wielkości (mają mniej klientów niż najwięksi detaliści) w pierwszej trójce znalazły się North.pl, Drukuj24.pl i Centrumdruku.com.pl. Na 5 pozycji uplasował się Mediamarkt.pl, a na 12 Saturn.pl. Nie są one według Opineo mega skklepami, bo dostają dużo mniej recenzji niż liderzy (np. media Markt – 1,9 tys. w ub.r., a Morele – ponad 26 tys.). Zdaniem Opineo oba sklepy Media Saturna z dużą ostrożnością podchodzą do konsumentów w Internecie, najważniejsze dla nich są wielkopowierzchniowe hale w największych polskich miastach.  

 

Ranking sklepów średniej wielkości 

1. North.pl  

2. Drukuj24.pl  

3. Centrumdruku.com.pl  

4. Inexus.pl  

5. Mediamarkt.pl  

6. Sklep.doktortusz.pl  

7. Proline.pl

8. Swiatbaterii.pl 

9. i-sklep.com.pl 

10. itpromo.pl 

11. Mediasklep24.pl 

12. Saturn.pl 

13. Sklep.RMS.pl 

14. Bitcomputer.pl 

15. Abcgps.pl 

 

W gronie modych wilków – są to wysoko oceniane e-sklepy, ale mające mniej klientów niż duże i średnie – na topie znalazł się Omegasoft.pl. Kolejny raz w pierwszej trójce zmieścił się Kuzniewski.pl (nr 2). Na miejscu 3 jest Dellowo.pl. Na pozycji 7 w wśród młodych wilków znalazł się Sferis.

Do finału zakwalifikowało się blisko 250 sklepów. Według badania Opineo.pl ponad 45 proc. użytkowników serwisu przyznaje, że sprawdzając wiarygodność sklepu internetowego w pierwszej kolejności szuka o nim opinii.

Z raportem Opineo można zapoznać się tutaj.