– Open License ma swoje zalety, jak przejrzyste zasady licencjonowania oraz szybka realizacji zamówienia, jednak nie zawsze jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym – twierdzi Rafał Białożyt z firmy Senetic. Według niego klienci biznesowi powinni rozważyć zakup licencji Open Value oraz Open Value Subscription. W przypadku pierwszego modelu klient nabywa wieczyste prawo do oprogramowania. Umowa jest zawierana na trzy lata. Zaletą jest możliwość wyboru formy płatności – w trzech ratach rocznych lub jednorazowo. Firma nie ponosi wysokich początkowych nakładów na zakup licencji. 

W ramach Open Value oferowany jest pakiet Software Assurance. W jego skład wchodzą usługi oraz korzyści i prawa, ułatwiające klientom planowanie, wdrażanie i używanie zakupionych licencji. Dodatkowo klient może wybrać jedną z dwóch opcji zakupu Open Value Company Wide lub Open Value Non-Company Wide. Większą popularnością cieszy się ten drugi wariant, ponieważ nie wymaga on obejmowania licencją wszystkich komputerów w przedsiębiorstwie. Z kolei Open Value Company Wide to propozycja dla użytkowników zainteresowanych standaryzacją oprogramowania na wszystkich firmowych pecetach. Dotyczy jednego z trzech obszarów: system operacyjny Windows, pakiet biurowy Office Professional lub pakiet licencji dostępowych CAL. Senetic informuje, że ten model zapewnia co najmniej 10-procentowe oszczędności w porównaniu z Open Value Non-Company Wide.

Poza Open Value przedsiębiorcy powinni zainteresować się również modelem Open Value Subscription – radzi Senetic. W jej ramach firma nie nabywa oprogramowania na własność, lecz uzyskuje prawo do użytkowania systemu. Czas obowiązywania umowy wynosi trzy lata, zaś płatności wnoszone są w trzech równych ratach. Użytkownik uzyskuje tzw. zniżkę platformową w przypadku zakupu subskrypcji na trzy produkty: Windows, Office Professional oraz Core CAL. Przysługuje mu też upust up to date w wysokości 50 procent, obejmujący w pierwszym roku trwania subskrypcji oprogramowanie, które zostało zainstalowane wcześniej. Po zakończeniu trzyletniej umowy klient ma możliwość przedłużenia, rezygnacji lub wykupu oprogramowania. 

– W wielu przypadkach alternatywne licencje Microsoftu są korzystne finansowo dla przedsiębiorstwa. Mniej znane warianty otwierają nowe możliwości przed resellerami – tłumaczy Rafał Białożyt.