Z końcem marca wprowadzimy do naszych tabelek nowe modele procesorów. Najwięcej zmian jest u Intela. Według danych producenta w 2010 r., a przynajmniej w najbliższych miesiącach, najpopularniejsze będą konstrukcje z nowych serii i3 oraz i5: Intel Core i3 540, i5 750, i5 860. Ze starszych procesorów, które cały czas cieszą się imponującym popytem, Intel wskazał Core 2 Duo E7500. W AMD zmiany są niewielkie. Utrzymuje się duża sprzedaż „dwurdzeniówek” AMD Athlon II X2 240 i 255 oraz czterordzeniowego Athlona X4 630. Jak widać, klienci preferujący platformy tanie wybierają procesory AMD, a ci, którzy wymagają dużej wydajności – Intela. Z wyjątkiem najdroższego w naszych zestawieniach procesora AMD Phenom II 965 wszystkie konstrukcje kosztują poniżej 300 zł, a ceny jednostek Intela zaczynają się od 300 zł.

Niedawno zmodyfikowaliśmy tabelkę z danymi o pamięciach flash. Zrezygnowaliśmy ze śledzenia ceny modułów o pojemności 2 GB, bo zdaniem producentów stanowią one już margines rynku. Nie zdecydowaliśmy się jednak uzupełnić wykresu o modele 32 GB, gdyż za sprawą wysokiej ceny mało kto jeszcze decyduje się na ich zakup.

W minionym tygodniu niemal wszystkie produkty drożały, a najbardziej moduły DDR3. Wyjątkiem były dyski SSD, które − zgodnie z przewidywaniami Pawła Śmigielskiego z Kingston Technology − powoli tanieją. Oczywiście w skali tygodnia zmiany cen są kosmetyczne, ale jeśli ten trend utrzyma się przez cały rok, rzeczywiście dyski te stanieją o połowę do końca 2010 r.