Zmiana pracy w IT: kiedy specjaliści się na nią decydują?
W branży IT wciąż to częściej specjaliści zmieniają pracę, niż praca zmienia ich.

Liczą się konkrety, nie slogany.
Z analiz the:protocol.it – należącej do Grupy Pracuj platformy rekrutacyjnej dla sektora tech – wynika, że rozpatrując oferty pracy IT, kandydaci zwracają uwagę na widełki zarobków, ale także opis projektu i tryb pracy. Jakie wnioski powinni wyciągnąć z tego pracodawcy?
No cóż, oczywiście finansowe motywy zmiany pracy są najczęstsze i najbardziej oczywiste. Coraz bardziej transparentna komunikacja widełek, która rozpoczęła się w branży IT, jako pozytywna praktyka rezonuje w tej chwili na całym rynku pracy. Sprzyja ona podejmowaniu świadomych, opartych na danych decyzji.
Zgodnie z szacunkami the:protocol.it, średnia pensja w branży IT utrzymywała się w 2022 r. na poziomie około 9 tys. zł brutto, ale wynagrodzenia dla seniorów z doświadczeniem sięgały nawet 40 – 50 tys. zł brutto miesięcznie. Przegląd najpopularniejszych ofert, które pojawiają się na platformach rekrutacyjnych pokazuje jednak, że widełki płacowe w IT ustandaryzowały się na wysokim, ale podobnym poziomie. Na znaczeniu zyskują zatem pozapłacowe elementy, przede wszystkim rozbudowane możliwości rozwoju.
Firmy mogą zatem przyciągnąć pracowników informacjami o konkretnym budżecie szkoleniowym, firmowej bibliotece publikacji branżowych czy dostępie do popularnych platform edukacyjnych. Pojawiają się też ogłoszenia mocno akcentujące możliwości i mechanizmy wewnętrznego dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwie. Dla osób zmieniających pracę z powodów rozwojowych bardzo wartościową informacją może być przecież to, że organizacja ceni sobie taki transfer idei i umożliwia go.
Pokaż mi projekt…
…a powiem czy chcę przy nim pracować. Tak właśnie, jednym z podstawowych, „rozwojowych” motywatorów do zmiany pracy jest dla specjalistów IT możliwość pracy przy nowych, interesujących projektach – które rzeczywiście takimi są, nie tylko z nazwy. Tylko klarowny, zgodny z rzeczywistością opis projektu, wykorzystywanych w pracy narzędzi oraz charakteru zadań, pozwoli kandydatowi na szybką i dobrze umotywowaną odpowiedź na pytanie: czy to stanowisko naprawdę jest dla mnie interesujące?
To także atut oferty z punktu widzenia dynamiki procesu rekrutacyjnego – oferty o dużym stopniu szczegółowości docierają do kandydatów faktycznie zainteresowanych danym projektem. Na szczęście świadomość pracodawców w tym względzie rośnie – już ponad połowa firm poszukujących pracowników za pośrednictwem the:protocol.it decyduje się na szczegółowy opis projektu w ogłoszeniu.
– Konkretne opisy projektów IT to kluczowa informacja dla osób planujących zmianę stanowiska. Poza czynnikami finansowymi, częstym motywatorem do zmiany pracy jest chęć rozwoju w konkretnej technologii czy branży. Z tego powodu jasny, zgodny z rzeczywistością opis projektu, wykorzystywanych w pracy narzędzi oraz charakteru zadań – na przykład rozwiązywanie błędów w starszym systemie versus tworzenie nowej aplikacji – jest bardzo istotny, jeśli kandydat ma podjąć świadomą decyzję – wyjaśnia Kinga Gaździńska, Software Architect w Grupie Pracuj, ekspertka the:protocol.it.
„O nas” w wersji 2023
Kluczowe jest także dostarczenie potencjalnym kandydatom konkretnych informacji o firmie, bez powielania sloganów takich jak „lider rynku”, „międzynarodowa korporacja” czy „dynamicznie rozwijający się start-up”. Ważne są konkrety o misji i wizji danej organizacji, jej poziomie dojrzałości, wartościach i wykształconej kulturze pracy. Specjaliści the:protocol.it potwierdzają, że oferty zawierające takie informacje są częściej oglądane, a osoby poszukujące pracy częściej wchodzą z nimi w interakcję.
– Firmy coraz chętniej podają na etapie rekrutacji także informacje o swoich inicjatywach charytatywnych, polityce inkluzywności czy możliwościach decydowania przez pracowników o kierunkach działań CSR przedsiębiorstwa. Słusznie zakładają one, że zagadnienia z zakresu świadomości społecznej czy ekologicznej także są ważne dla specjalistów IT – mówi Szymon Płodowski, Product Development Coordinator w Grupie Pracuj, ekspert the:protocol.it.
W wyścigu o pracowników coraz częściej liczą się zatem przede wszystkim praktyczne aspekty, na podstawie których pracownik lepiej jest sobie w stanie wyobrazić przeciętny dzień pracy i zastanowić się, czy takiego właśnie pracodawcy szuka, niż zapoznając się z jakimkolwiek, abstrakcyjnym opisem „o nas”.
Czytaj więcej artykułów na temat pracy w branży IT

Podobne artykuły
Najpopularniejsze stanowiska pracy IT
Niektóre stanowiska pracy IT cieszą się wyjątkową popularnością. Do tego grona można zaliczyć między innymi zawód programisty lub analityka baz danych. Wzrasta również popyt na stanowiska menadżerskie oraz specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.
Rynek pracy bez granic
Rośnie znaczenie pracowników transgranicznych w branży IT. Jak wynika z danych Gartnera, już blisko 60 proc. firm IT zatrudnia specjalistów zza granicy, którzy pracują wyłącznie zdalnie. Liczba ta w ciągu ostatnich trzech latach podwoiła się.
Ludzka twarz IT
Do Polski trafia coraz więcej zaawansowanych projektów wielkich firm z Doliny Krzemowej, które wymagają doskonałej współpracy w ramach jednego rozsianego po całym świecie teamu.