Jeszcze niedawno było to postrzegane w kategorii wizjonerstwa, ale dziś jest możliwe. Wykorzystując szerokie portfolio Zebra Technologies, integratorzy pomagają firmom z różnych branż w transformacji w kierunku inteligentnych przedsiębiorstw. Między innymi dzięki rozwiązaniu SmartLens, które sprawdzi się na bardzo konkurencyjnym rynku retail. Tworzą je specjalizowane czujniki RFID do punktów przejściowych, zaplecza, stanowisk kasowych oraz do wykrywania urządzeń sieciowych. Automatycznie „zauważają” i rejestrują lokalizację oraz ruch praktycznie wszystkich obiektów w sklepie – towaru, ekspedientów, klientów i zasobów.

Mózgiem całego systemu jest moduł analityczny SmartLens, który automatycznie zamienia surowe dane z różnych źródeł na szczegółowe informacje o zdarzeniach. Dzięki temu można poprawić działania operacyjne placówki handlowej w każdym zakresie. Zarządzający dysponują szeroką wiedzą potrzebną do zwiększenia sprzedaży, minimalizowania strat i kosztów operacyjnych, a obsłudze klientów mogą nadawać zupełnie nowy wymiar.

Z kolei SmartPack Trailer to pierwsze rozwiązanie z gamy SmartPack, które pomaga zwiększyć wydajność w sferze załadunku. Odpowiada na gwałtowne zmiany spowodowane zwiększającą się liczbą zamówień i niedoborem kadr w branży TSL (Transportu Spedycji Logistyki). Ma postać wielofunkcyjnego modułu TM2000, który umożliwia rejestrację samego procesu ładowania, a także kontroluje i dostarcza dane o gęstości ładunku, jego jakości, stopniu zapełnienia naczepy itp.

TM2000 zawiera czujniki 3D i ma funkcje obrazowania RGB. System do analizy 3D automatycznie gromadzi i przesyła wszystkie dane do oprogramowania serwera Zebra SmartPack, które je na bieżąco analizuje. Mając wyniki na pulpicie, można kontrolować każdy element procesu załadunku i reagować na zdarzenia na każdym jego etapie. TM2000 może komunikować się z oprogramowaniem serwerowym za pomocą łącza Wi-Fi lub Ethernet, co upraszcza proces wdrożenia i zwiększa elastyczność zastosowań.

Lokalizacja: kompleksowe podejście

MotionWorks to kompleksowe rozwiązania lokalizacyjne dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw z różnych branż (m.in. produkcyjnej), obejmujące sprzęt Zebry bazujący na aktywnej technologii RFID, niskoenergetycznej łączności Bluetooth, pasywnej technologii RFID, a także na czujnikach lokalizacyjnych innych producentów oraz odpowiednim oprogramowaniu. Służą nie tylko do automatycznego wykrywania lokalizacji produktów, zasobów, zapasów, ale są też pomocne w usprawnianiu linii produkcyjnej, zwiększaniu produktywności i mają pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa personelu, zbierając na bieżąco ważne dane. Mózgiem rozwiązań lokalizacyjnych MotionWorks jest Savanna – platforma do gromadzenia i analizy danych o lokalizacji. Całe rozwiązanie umożliwia szybkie podejmowanie decyzji dotyczących działania przedsiębiorstwa na podstawie wiedzy o aktualnej sytuacji.

Specjaliści Zebry zwracają uwagę, że na kompletne rozwiązanie lokalizacyjne składa się wiele elementów, począwszy od sprzętu śledzącego, przez oprogramowanie, usługi po wiedzę niezbędną do wdrożenia. Niektórzy dostawcy specjalizują się w jednym obszarze lub koncentrują się na określonym rodzaju sprzętu i technologii. Współpraca z Zebrą dostarcza integratorom argumenty, po które mogą sięgnąć w rozmowie z klientem biznesowym, odnoszące się m.in. do skalowalności rozwiązania w miarę zmieniających się potrzeb. Z kolei usługi Signature Services oferowane przez Zebrę pomagają przyspieszyć wdrażanie nowych inteligentnych urządzeń i oprogramowania peryferyjnego do zastanej u klienta infrastruktury informatycznej.