Zasilacze UPS i klimatyzacja precyzyjna: razem czy osobno?
Normy europejskie, uzupełnione o dobre praktyki dotyczące parametrów środowiskowych centrów danych, definiują zasady budowy i eksploatacji ich systemów energetycznych oraz klimatyzacji precyzyjnej. Rittal oferuje rozwiązania, które ułatwiają spełnienie nowych wymogów.
Świadomy wybór klimatyzacji
Klimatyzacja precyzyjna zapewnia warunki środowiskowe w centrum danych z zadaną dokładnością. Do jej podstawowych elementów należą jednostki wewnętrzne odbierające ciepło z wyposażenia serwerowni oraz jednostki zewnętrzne, oddające ciepło na zewnątrz. Ze względu na konieczność zachowania niezawodności odbioru zysków ciepła, preferowanym układem nadmiarowości jest N+1, co oznacza, że bez względu na wielkość systemu, zawsze istnieje jedno urządzenie nadmiarowe, mogące przejąć pracę urządzenia, które uległo awarii. Nadmiarowość może być realizowana w formie pasywnej (urządzenie rezerwowe załącza się dopiero w momencie wystąpienia awarii) lub – co jest rozwiązaniem spotykanym coraz częściej – aktywnej (ciągła praca urządzenia rezerwowego razem z pozostałymi, co powoduje, że pozorny nadmiar mocy pokrywa niedobór powstały w czasie awarii jednego z urządzeń).
W urządzeniach klimatyzacyjnych za odprowadzanie ciepła odpowiada układ chłodniczy lub chłodzący. W bardziej złożonych systemach wykorzystuje się łączenie tych układów. Urządzenia bezpośredniego odparowania z freonowymi układami chłodniczymi (Direct Expansion, DX), takie jak Rittal LCP DX, są proste w montażu i obsłudze, jednak zużywają dużo energii. Wymagają szczelności układów ciśnieniowych, przeprowadzania wymaganego przez regulacje prawne raportowania czynności konserwacyjnych oraz stosowania detekcji freonu.
Doskonałą alternatywą jest zastosowanie urządzeń typu DX uzupełnionych o mechanizm free cooling (FC), takich jak Rittal LCP DX/FC, które dzięki częściowemu wykorzystaniu pośredniego chłodzenia swobodnego zapewniają oszczędność energii. Urządzenia z układami chłodzenia na wodę lodową (Cooling Water) wymagają szczelności połączeń i monitorowania wycieków. Ich zaletą jest energooszczędność, którą zyskują również dzięki jednostkom zewnętrznym z opcją free cooling (FC).
W zakresie szaf klimatyzacyjnych instalowanych w pomieszczeniach serwerowni, nawiewających powietrze do pomieszczenia lub pod podłogę techniczną, współpracujących z jednostkami zewnętrznymi, firma Rittal wspiera się produktami partnera biznesowego. W grupie urządzeń kompaktowych, instalowanych razem w rzędzie z szafami serwerowymi, producent dysponuje własną bogatą paletą produktów.
Na szczególną uwagę zasługują urządzenia typu in-row, oferowane przez producenta – w zależności od zastosowanego sposobu chłodzenia – pod nazwami Liquid Cooling Package LCP Rack DX, DX/FC, CW lub CGW. Podają one schłodzone powietrze do zimnego korytarza utworzonego przez rzędy szaf serwerowych i modułów do separacji stref. Podobna seria to Liquid Cooling Package LCP Inline DX lub DX/CF, która podaje schłodzone powietrze na front serwerów w szafach VX IT przez boczne wycięcie i zamyka strefę zimną w części frontowej szafy serwerowej. Dopełnieniem palety są urządzenia Liquid Cooling Unit CW, DX single oraz DX z redundancją do montażu wewnątrz szaf serwerowych. Wszystkie kompaktowe urządzenia, dzięki przedstawionym sposobom montażu, minimalizują straty przepływu powietrza chłodzącego, co prowadzi do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.
Trudne jest udzielenie finalnej jednoznacznej odpowiedzi czy systemy zasilania UPS i klimatyzacji precyzyjnej powinny być instalowane razem czy osobno. Skrócenie odległości pomiędzy źródłem zasilania lub chłodu a odbiornikiem z jednej strony ogranicza straty energii, ale z drugiej zwiększa ryzyko wystąpienia zagrożeń. Co jednak istotne, dostępne rozwiązania pozwalają na budowę systemów zintegrowanych o niedużej mocy, stanowiących odpowiedź na potrzeby podmiotów wymagających własnych serwerowni, a dysponujących ograniczoną powierzchnią. Uwzględniając jednak fakt, że obecne struktury informatyczne wymagają dużych powierzchni, uzasadnione jest budowanie systemów UPS w wydzielonych pomieszczeniach z zachowaniem warunków analizy OZW oraz stosowanie kompaktowych rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej zintegrowanych z systemami informatycznymi, które cechuje duża gęstość mocy.
Dodatkowe informacje: Łukasz Siegieda, Solutions Sales Manager IT, Rittal, siegieda.l@rittal.pl
Podobne artykuły
„Zielone” serwerownie i centra danych
Obecnie intensywnie poszukiwane są sposoby na takie zwiększenie mocy zasilającej sprzęt IT, które nie spowoduje znaczącego wzrostu zużycia energii elektrycznej i tzw. emisyjności obiektów.
Vertiv w centrach danych: chłodzenie nowej generacji
Infrastrukturę IT w centrach danych należy przygotować na wyzwania związane z coraz wydajniejszymi procesorami oraz rosnącą popularnością sztucznej inteligencji.
EVER: zwracamy uwagę na szczegóły
Dzięki szerokiej ofercie zasilaczy UPS firmy EVER można zagwarantować ciągłość działania infrastruktury IT we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw. Ważne jednak jest, aby rozwiązania te dobierać ze świadomością wszystkich niuansów dotyczących zasilania cyfrowego środowiska.