Poszukując narzędzi wspierających zarządzanie infrastrukturą, warto przyjrzeć się propozycjom firm Matrix42, Extreme Networks i WatchGuard.

Zarządzanie urządzeniami

Szczególnym wyzwaniem dla zespołów IT jest administrowanie stacjonarnymi i mobilnymi urządzeniami końcowymi oraz zabezpieczanie danych. Oba te cele realizuje oprogramowanie Matrix42 Unified Endpoint Management i Unified Endpoint Security. Narzędzia Matrix42 umożliwiają monitoring dostępu do zasobów firmowych, wdrażanie polityki bezpieczeństwa
(BYOD, CYOD, COPE), a także zarządzanie aplikacjami.

W narzędziach producenta działają sprawne mechanizmy DLP, co pomaga zabezpieczać dane wrażliwe, w szczególności dane osobowe. Oprogramowanie szyfruje urządzenia, dyski, pamięci przenośne, katalogi i pliki z uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa dla konkretnych użytkowników. Z kolei funkcja EDR chroni ich przed atakami typu ransomware i zagrożeniami niewykrytymi przez system antywirusowy.

Na uwagę zasługuje uniwersalność rozwiązania i jego współpraca z wieloma systemami operacyjnymi. Ważnym atutem jest również technologia Zero Touch Provisioning dla komputerów i urządzeń mobilnych, która zapewnia zdalną, automatyczną instalację w nich dozwolonego oprogramowania i narzędzi wymuszających przestrzeganie reguł polityki bezpieczeństwa firmy bez pomocy zewnętrznego specjalisty.

Zarządzanie siecią

Rozważając system do zarządzania warstwą sprzętową, nie można zapominać o monitorowaniu sieci. Zwłaszcza w korporacjach bywa ona tak skomplikowana, że bardziej przypomina żywy
organizm niż mechaniczną sieć komputerową. Mając to na uwadze, Extreme Networks stworzył XMC (Extreme Management Center), w którego skład wchodzi oprogramowanie zarządzające NMS (Network Management System). System umożliwia administratorowi głęboki wgląd w infrastrukturę sieciową – także hybrydową, w której działają urządzenia wielu producentów. Co więcej, zapewnia wizualizację procesów oraz monitoring sieci połączony z alarmami, a przy tym jest w stanie wyręczyć informatyka i zareagować automatycznie na zaistniałą awarię.
W ramach jednej aplikacji administrator otrzymuje potężne narzędzie skracające konfigurację sieci do minimum. Podobnie jak Matrix42, Extreme Networks wprowadził funkcjonalność Zero Touch Provisioning, która zapewnia automatyczne dodawanie do infrastruktury sieciowej nowych urządzeń. W połączeniu z NAC (Network Access Control) tworzą one zunifikowany system bezpieczeństwa dla urządzeń przewodowych i bezprzewodowych, a prosty w obsłudze WebGUI znacząco ułatwia diagnostykę.

Zarządzanie bezpieczeństwem

Ewolucja cyberzagrożeń pociąga za sobą nie tylko rozwój narzędzi do ich zwalczania, lecz także koszty utrzymania kadr. Wykwalifikowani specjaliści ds. bezpieczeństwa są coraz trudniej dostępni, a każde nowe wdrożenie to w praktyce konieczność zatrudnienia kolejnych pracowników.
Naturalną konsekwencją sytuacji na rynku jest wzrost popularności usług zarządzanych. Dostawcy MSSP (Managed Security Service Provider) gwarantują usługi najbardziej wykwalifikowanych specjalistów bez konieczności mnożenia etatów. Wdrożenie UTM od WatchGuard zapewnia podniesienie jakości zabezpieczeń firmy do poziomu, który dotąd był w zasięgu jedynie największych przedsiębiorstw. Dla kadr zarządzających oznacza to możliwość ochrony najcenniejszych zasobów bez konieczności ponoszenia jednorazowo wysokich kosztów. Ponadto wdrożone urządzenie nie traci na ważności. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników dostarczany jest model o większej przepustowości.

Przejrzysty model płatności umożliwia zakwalifikowanie kosztów ochrony brzegowej jako stałej opłaty utrzymania sieci. Dla firm outsourcingowych to dobra szansa na zdobycie nowych klientów – o ograniczonym budżecie lub preferujących ten model rozliczeń.

Rozwiązania Matrix42, Extreme Networks i WatchGuard są dostępne w ofercie Veracompu.