CRN Polska Na początku 2010 r. Polycom i Juniper podjęły decyzję o zacieśnieniu stosunków partnerskich. Z czego ona wynikała?

Wojciech Głażewski Juniper i Polycom współpracują w obszarze systemów Unified Communications (UC) od ponad sześciu lat. Przez ten czas uważnie obserwowaliśmy trendy i analizowaliśmy potrzeby naszych klientów. Zdecydowaliśmy, że podpiszemy umowę partnerską, aby wspólnie zaoferować zintegrowane rozwiązanie do zarządzania usługami wideokonferencyjnymi. Rosnące zainteresowanie komunikacją wizualną stworzyło pilną potrzebę zastosowania bardziej niezawodnego i tańszego modelu dostarczania wysokiej jakości usług wideo. W tradycyjnych platformach wideokonferencyjnych nie było możliwości wglądu w aktualny status sieci w czasie rzeczywistym, postanowiliśmy więc zaoferować rozwiązanie umożliwiające dynamiczne współdziałanie platformy komunikacji wizualnej z siecią, tym samym umożliwiając dostawcom usług inteligentne wykorzystanie pełnego potencjału infrastruktury. Kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do zacieśnienia współpracy między firmami, jest wzrastająca popularność usług zarządzanych, tzw. managed services. Dzięki temu modelowi biznesowemu firmy mogą outsourcować zadania związane z IT i utrzymać koszty kapitałowe i operacyjne na stałym poziomie.

Chris Prowse Polycom i Juniper mogą pochwalić się tym, że korzystają z rozwiązań partnera. Na przykład w 2005 r. Polycom wdrożył testowo prototyp usługi ViaVideo (Video IM) Live Prototype Service, wykorzystując w sterownikach brzegowych sesji (SBC) routery i firewalle Junipera. Z kolei w 2008 r. dołączył do programu OSCP (Open IP Service Creation Program) Junipera i obsługiwał szkolenie Juniper SE w zakresie telepresence i wideokonferencji w jakości HD. Natomiast w zeszłym roku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Juniper i Polycom podjęły współpracę nad formalnym projektem badawczym w zakresie opracowania zintegrowanego rozwiązania DMA-SRC do realizacji zaawansowanych usług wideokonferencyjnych. Szacuje się, że zapotrzebowanie na rozwiązania i usługi komunikacji wizualnej UC wzrośnie i wartość ich sprzedaży zwiększy się z 82,7 mln dol. w 2008 r. do 938,3 mln dol. w 2013. Będzie to możliwe dzięki obsłudze kontaktów między geograficznie rozproszonymi i mobilnymi pracownikami, redukcji kosztów operacyjnych przedsiębiorstw oraz ograniczeniu podróży służbowych.

CRN Polska Oznacza to, że na nowoczesnych rozwiązaniach komunikacyjnych będzie można zarobić…

Chris Prowse Prawie 90 proc. przedsiębiorstw uważa się za wirtualne miejsca pracy, aktywnie propagujące współdziałanie osób pracujących w różnych lokalizacjach. Rola telepracy ciągle rośnie, więc dyrektorzy generalni firm oraz dyrektorzy działów IT wymagają, aby komunikacja była niezawodna, tania oraz prosta w obsłudze, bez względu na miejsce i okoliczności. Ponadto prawie 80 proc. firm podaje, że zmniejszenie liczby podróży służbowych spowodowało zwiększenie wykorzystywania systemów wideokonferencyjnych. Inwestycja w zakresie takich systemów zwraca się zazwyczaj w ciągu roku, choć niektóre przedsiębiorstwa przyznają, że może to nastąpić nawet w ciągu kilku tygodni. Fakt ten stanowi bardzo znaczący argument dla dyrektorów finansowych. Poza tym wdrożenie sieci Virtual Circuit (VC) pozwala zwiększyć efektywność i oszczędzić cenny czas.

CRN Polska A na czym dokładnie będzie  polegać partnerstwo Polycomu z Juniperem?

Wojciech Głażewski Rozwiązanie będzie stanowiło połączenie wydajnych systemów infrastruktury sieciowej Junipera z systemami telepresence i wideokonferencyjnymi Polycomu. Można powiedzieć, że obie firmy wykorzystują tu swoje mocne strony. Jeśli chodzi o Junipera, rozwiązanie obejmie platformę aplikacyjną Junos Space oraz zestaw usług, w tym usługi polityk dostępu i weryfikacji tożsamości, routery brzegowe z serii MX, a także bramki usługowe z serii SRX oraz zintegrowane funkcje routingu i zabezpieczenia, które zapewnią skuteczną łączność w przedsiębiorstwie.

Chris Prowse Z kolei Polycom wnosi skalowalną infrastrukturę wideo – DMA, MX – oraz systemy telepresence w jakości HD, umożliwiając realizację usług komunikacji wizualnej w przedsiębiorstwie, zarówno w poszczególnych komputerach firmowych, jak i w salach konferencyjnych.

CRN Polska Obie firmy poinformowały, że partnerstwo ma na celu zwiększenie niezawodności, obniżenie kosztów i poprawę jakości usług telepresence oraz wideokonferencyjnych. Co to oznacza w praktyce?

Chris Prowse Opracowane rozwiązanie umożliwia operatorom odejście od sieci nakładkowych oraz nadsubskrypcji pasma w kierunku bardziej opłacalnych, inteligentnych i wydajnych sieci konwergentnych. Operatorzy korzystają zarówno ze starych, jak i z nowych sposobów działania. W pierwszej fazie strategicznego partnerstwa, dzięki opracowaniu wspólnego rozwiązania dla dostawców usług zaprojektowanego w taki sposób, aby w największym stopniu wykorzystać zalety usług telepresence, systemów wideo-
konferencyjnych oferujących jakość HD i systemów do prowadzenia wideokonferencji za pomocą komputerów osobistych rozwój rynku zarządzanych usług wideo może przyspieszyć.

CRN Polska Kto ma być odbiorcą wspomnianego rozwiązania i jak będzie wyglądał kanał sprzedaży?

Wojciech Głażewski Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o dostawcach usług, czyli operatorach telekomunikacyjnych lub dostawcach niedysponujących własną infrastrukturą, którzy chcą oferować klientom biznesowym zarządzalne usługi telepresence i wideokonferencyjne również w modelu bazującym na chmurze. Elementem rozwiązania jest specyficzny pakiet narzędziowy, który może być dostosowywany do potrzeb różnych dostawców i ich klientów. W pierwszym etapie Juniper z Polycomem będą wykorzystywać łączony model sprzedaży i marketingu. Wraz z rozwojem współpracy między przedsiębiostwami pojawią się dodatkowe formy pozycjonowania i dostarczania rozwiązania do klientów, ale szczegóły nie są jeszcze ustalone. Sposób wprowadzenia rozwiązania na rynek z pewnością będzie dobrany tak, by sprostał oczekiwaniom klientów.

CRN Polska Jakie korzyści biznesowe osiągną firmy, które zdecydują się na wdrożenie tego rozwiązania?

Wojciech Głażewski Dzięki temu rozwiązaniu dostawcy usług osiągną zyski z dostarczania wysokiej jakości usług telepresence i kompleksowych usług zarządzania wideokonferencjami, przy okazji maksymalnie zwiększając możliwości ich obecnych sieci. Wdrożenie jednego rozwiązania jest znacznie bardziej skalowalnym i rentownym modelem niż aktualnie stosowany model nakładek w przypadku usług telepresence i wideokonferencji. Natomiast dla przedsiębiorstw oznacza to niedrogie zarządzalne usługi telepresence i wideokonferencyjne w jakości HD. Firmy będą miały większą kontrolę nad sposobem dostarczania usług, a jednocześnie zwiększy się ich wartość biznesowa. Model usług zarządzanych zapewni klientom szybszy zwrot z inwestycji, dzięki niższym kosztom początkowym i przewidywanym dalszym kosztom operacyjnym, związanym z usługami wideo. Więcej, umożliwi on bezpieczną współpracę telekonferencyjną między przedsiębiorstwami, co jest bardzo ważne w dobie wzrastającego zapotrzebowania na efektywną komunikację wizualną.

Juniper Networks dostarcza innowacyjne oprogramowanie, układy scalone oraz systemy, które zmieniają infrastrukturę i ekonomikę sieci. Firma obsługuje ponad 30 tyś. klientów i partnerów na świecie. W 2009 r. jej przychód wyniósł ponad 3 miliardy dol.

Polycom, Inc. jest dostawcą rozwiązań ujednoliconej komunikacji, m.in. urządzeń wideokonferencyjnych, przenośnych i stacjonarnych systemów teleobecności. Firma jest obecna w większości krajów świata. W 2008 r. firma odnotowała 15-proc. wzrost przychodów, które łącznie wyniosły 1,1 mld dol.