TechSmith dla nauczycieli i uczniów
TechSmith specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, które ułatwia przygotowywanie materiałów dydaktycznych.
Kluczowymi produktami z oferty TechSmith są Snagit oraz Camtasia. Snagit służy do wykonywania „inteligentnych” zrzutów ekranowych i nagrywania krótkich filmików obrazujących działania realizowane na komputerze. Natomiast Camtasia to profesjonalny edytor wideo wyposażony w wiele narzędzi przydatnych w procesie dydaktycznym (w tym szereg funkcji oprogramowania Snagit).
Narzędzia te mogą być wykorzystywane do tworzenia multimedialnych materiałów naukowych, filmików instruktażowych oraz innych pomocy szkoleniowych. Forma prezentacji zależy od pedagoga. Sprawdzają się podczas zajęć lekcyjnych, ale dzięki zdalnemu dostępowi mogą być wykorzystywane np. w czasie odrabiania prac domowych. Komunikacja za pomocą wideo jest już oczywistym i praktycznie nieodwracalnym trendem. W Stanach Zjednoczonych dwie trzecie dorosłych korzystających z Internetu oraz 70 proc. dzieci odwiedza witryny z filmami wideo. Nie ma powodu, żeby w Polsce ten wskaźnik był znacząco niższy.
Snagit – profesjonalne zrzuty ekranowe
Oprogramowanie Snagit ułatwia prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem obrazu i wideo. Umożliwia wykonywanie – w bardzo prosty sposób – statycznych zrzutów ekranowych oraz zapis działań wykonywanych na komputerze w formie materiału wideo. Zarejestrowany obraz czy nagranie mogą być poddawane dalszej obróbce, a więc oznaczane za pomocą tekstu i obiektów graficznych (z dołączonej biblioteki bądź własnych) czy efektów specjalnych takich jak ramki lub cienie.
Jednym z wyróżników oprogramowania Snagit jest precyzja działania. Nauczyciel może z dokładnością do jednego piksela wskazać obszar ekranu, który ma być zarejestrowany (np. zamiast całej mapy – tylko jej fragment). Przydatną funkcją jest zapis zawartości okienek, dokumentów lub stron internetowych, które w danym momencie nie mieszczą się na ekranie.
Najczęściej stosowane ustawienia zrzutów ekranu są przechowywane w profilu użytkownika. W ten sposób można znacznie przyspieszyć proces tworzenia dokumentacji, nakładania efektów specjalnych, wysyłania we wskazane miejsce przez użytkownika gotowych plików itd. Mają oni do dyspozycji również bibliotekę, w której można z łatwością znaleźć wszystkie dotychczas stworzone pliki (dla zapisanych ostatnio dostępny jest szczegółowy podgląd).
Gdy konieczne jest przedstawienie przebiegu jakiejś czynności, warto skorzystać z możliwości zapisu krótkich filmów wideo (każdy z nich może zawierać tylko jedno ujęcie). Do filmów można dodać narrację oraz przycinać je w zależności od potrzeby.
Trzy pytania do…
Charlesa W. Sandersa, International Channel Managera, TechSmith
CRN Dlaczego warto oferować oprogramowanie firmy TechSmith klientom z sektora edukacyjnego?
Charles W. Sanders TechSmith projektuje cyfrowe narzędzia, które wprowadzają nową jakość do procesu edukacji. Dzięki oprogramowaniu Snagit nauczyciele mogą tworzyć i przekazywać ciekawe treści swoim uczniom. Camtasia pomoże w realizacji zaawansowanych projektów – bardzo chętnie jest wykorzystywana przez uczniów do tworzenia prac zaliczeniowych oraz przez nauczycieli do nagrywania interesujących filmów, które pełnią rolę przerywników podczas lekcji.
CRN Jak wspieracie resellerów w procesie sprzedaży?
Charles W. Sanders TechSmith oferuje szereg materiałów ułatwiających partnerom promowanie naszego oprogramowania wśród klientów. W portalu partnerskim TechSmith znajduje się wiele filmów instruktażowych i dokumentów usprawniających sprzedaż. W tej chwili nie mamy żadnych materiałów w języku polskim, jednak wspólnie z naszym dystrybutorem na życzenie możemy przeprowadzić odpowiednie szkolenia. Autoryzowanym partnerom dostarczamy także darmowe demonstracyjne licencje oprogramowania Snagit i Camtasia. W przypadku transakcji, których wartość prawdopodobnie przekroczy kwotę 3 tys. dol., oferujemy rejestrację takiego projektu w specjalnym portalu.
CRN Jakie macie plany odnośnie do rozwoju kanału dystrybucyjnego w Polsce?
Charles W. Sanders Obecnie w Polsce mamy tylko jednego dystrybutora, którym jest Connect Distribution. Współpracujemy z tą firmą już od kilku lat i nie planujemy żadnych zmian w tym obszarze. Natomiast chcielibyśmy zwiększyć liczbę autoryzować resellerów i będziemy o to zabiegać.
Z oprogramowaniem Snagit współpracuje inny darmowy program firmy TechSmith – Fuse. Służy do przenoszenia tego, co jest widoczne na ekranie smartfona z systemem Android i iOS (np. zdjęcia) bezpośrednio na ekran komputera.
Snagit oferowany jest w wersji dla systemów Windows i Mac OS. Jeden klucz aktywacyjny umożliwia korzystanie z oprogramowania na obu tych platformach. Stworzone pliki da się przechować w wielu formatach (typowym jest PNG, ale można je zapisać także jako JPG, GIF, PDF itp.). Posiadacze konta Google Drive mogą, korzystając bezpośrednio z oprogramowania Snagit, wykorzystywać je jako przestrzeń dyskową dla nowo powstałych plików. Możliwe jest współużytkowanie ich z pojedynczymi osobami lub całymi grupami (np. klasą lub grupą klas). Uczniowie mają dostęp do nich także z domu, podczas nauki czy odrabiania lekcji.
Camtasia – bogate narzędzie do edycji wideo
Pakiet Camtasia to profesjonalny pakiet do rejestowanie czynności wykonywanych na komputerze. W ten sposób mogą powstawać np. szkolenia wideo dotyczące obsługi komputera, tworzenia oprogramowania itd. Nagrania można „okraszać” dodatkowymi materiałami wideo, muzyką czy zdjęciami. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, dzięki czemu bez trudu dadzą sobie z nią radę nawet młodsi uczniowie i mniej doświadczeni nauczyciele. Za jej pomocą przygotują zarówno krótkie filmiki, jak i skomplikowane rozbudowane projekty. Oprogramowanie ma wbudowany zaawansowany edytor wideo do tworzenia dynamicznych filmów na bazie linii czasu, wyposażony w wiele szablonów i różnorakich elementów graficznych. W przygotowywanych projektach filmowych można osadzać interaktywne linki, odnośniki, moduły wyszukiwania itd.
Podczas tworzenia projektów za pomocą pakietu Camtasia szczególne znaczenie ma wbudowany moduł nagrywania zawartości ekranu. Działa on bardzo wydajnie, dzięki czemu zapewniono zapis materiału bez zacięć. Rejestrować można cały ekran, jego fragment bądź wskazane okno. Materiał źródłowy użytkownik uzyska też z kamery wbudowanej w telefon komórkowy, z wykorzystaniem darmowego oprogramowania TechSmith Fuse.
Oprogramowanie Camtasia wyposażono w wiele zaawansowanych funkcji, spotykanych głównie w profesjonalnych narzędziach do postprodukcji wideo. Jedną z nich jest „green box” – możliwość umieszczenia występującej osoby na dowolnym, wirtualnym tle, jeśli zostanie nagrana w pomieszczeniu z jednolitymi zielonymi ścianami lub na specjalnie przygotowanym tle w takim właśnie kolorze. Narzędzie ma również dodatkowe funkcje animacji nakładanych na obraz obiektów (grafiki, tekstu itp.).
Przygotowany materiał wideo można przesłać na darmową, zarządzaną przez TechSmith stronę Screencast.com albo umieścić w serwisach YouTube, Facebook, Twitter czy Google Drive. Korzystając z dodatkowego oprogramowania TechSmith Relay, do filmów można dołączyć quizy pozwalające na zweryfikowanie, kto obejrzał dany materiał i jakie fragmenty z niego zapamiętał. Camtasia współpracuje z Windowsem oraz Mac
OS X, a stworzone za pomocą programu filmy można odtwarzać praktycznie na dowolnej platformie.
Dla szkół taniej
TechSmith oferuje specjalne ceny dla placówek edukacyjnych każdego szczebla, a także dla nauczycieli i uczniów. Licencja edukacyjna nie pozwala jednak na korzystanie z oprogramowania tej marki do celów komercyjnych. Wyłącznym dystrybutorem TechSmith w Polsce (od 2012 r.) jest firma Connect Distribution.
Uwaga!
Specjalna cena dla czytelników CRN Polska – tylko do 28 lutego 2015 r. pakiet Snagit oraz Camtasia kosztuje 129 dol. zamiast 324 dol.
Zapraszamy do współpracy!
Dodatkowe informacje:
Jarosław Firysiuk,
Area Sales Manager, Connect Distribution,
j.firysiuk@connectdistribution.pl
Artykuł powstał we współpracy z firmami TechSmith i Connect Distribution.
Podobne artykuły
Parallels RAS: rozsądna alternatywa
Wirtualizacja aplikacji i desktopów zwiększa poziom bezpieczeństwa danych, ale niektórzy dostawcy hypervisorów nadużywają swojej dominującej pozycji w tym obszarze. Dlatego warto zainteresować klientów alternatywną ofertą.
Niebezpieczne połączenie
Infrastruktura krytyczna to bardzo często połączenie IT i OT. Dlatego trzeba wiedzieć, do jakiego stopnia procedury i narzędzia są wspólne dla obu tych środowisk.
Connect Distribution Roadshow: „stawiamy na bezpieczeństwo”
Tematem przewodnim spotkań z partnerami w trzech miastach - Krakowie, Poznaniu i Warszawie - było bezpieczeństwo. I nie mogło być inaczej, jeśli właśnie w tym kierunku rozwija się oferta Connect Distribution.