Choć nazwa „informatyka” pojawiła się w języku polskim dopiero w 1968 r., władze PTI zdecydowały, że bardziej znaczące wydarzenie dla istnienia rodzimej gałęzi tej nauki i biznesu miało miejsce w grudniu 1948 r. Odbyło się wówczas spotkanie kilku polskich matematyków i inżynierów. Przewodniczył mu 52-letni Kazimierz Kuratowski, jeden z czołowych przedstawicieli tzw. warszawskiej szkoły matematycznej. Razem z nim w niewielkim pokoiku w Instytucie Fizyki Doświadczalnej przy ul. Hożej w Warszawie pojawiło się pięciu innych polskich naukowców. To właśnie wtedy podjęto decyzję o powołaniu zespołu, którego zadaniem było zbudowanie w naszym kraju maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. W bieżącym roku mija więc 70 lat od opisanego wydarzenia, uznanego za narodziny polskiej informatyki.

Z tej okazji odznaczono osoby, które miały znaczący wpływ na jej rozwój. W trakcie gali medale z rąk Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, i Włodzimierza Marcińskiego, prezesa PTI, odebrali m.in.: Sławomir Chabros, Jarosław Deminet, Wacław Iszkowski, Michał Kleiber, Tomasz Kulisiewicz, Jan Madey, Wiesław Paluszyński, Borys Stokalski i Kajetan Wojsyk.

Jubileuszowa gala 70-lecia była częścią całorocznych obchodów, które obejmują konferencje, seminaria, hackathony, debaty publiczne i ogólnopolskie konkursy dla młodzieży.

Tegoroczny jubileusz stanowi niepowtarzalną okazję nie tylko do prezentacji dokonań historycznych, ale także, a może przede wszystkim przedstawienia obecnych osiągnięć oraz wskazania najważniejszych kierunków rozwojowych – podsumowuje Marek Hołyński, przewodniczący komitetu organizacyjno-programowego jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.