Efektem tej ewolucji jest wzrost poziomu gęstość ciepła, które należy odprowadzić. W ten sposób w centrach danych, w których obsługiwane są najnowsze aplikacje, chłodzenie cieczą staje się koniecznością. Jednocześnie przechodzenie na nowy sposób odprowadzania ciepła ułatwiają dostawcy serwerów, coraz powszechniej wprowadzając na rynek maszyny, które są do tego przystosowane. Nic dziwnego, że globalny rynek chłodzenia cieczą centrów danych mocno rozwijał się ostatnich latach, a analitycy przewidują, że w nadchodzących latach będzie rósł jeszcze szybciej. Z raportu MarketsandMarkets wynika, że jego wartość wzrośnie z 2,1 mld USD w 2022 r. do 6,4 mld USD do 2027 r., przy średnim tempie wzrostu w tym czasie wynoszącym aż 24 proc.

W porównaniu z powietrzem ciecz ma lepsze właściwości przewodzenia ciepła. Kolejną zaletą jest możliwość  eliminowania wentylatorów potrzebnych do cyrkulacji powietrza w tradycyjnie chłodzonym centrum danych, a pompy stosowane w systemach chłodzenia cieczą zużywają znacznie mniej energii. Chłodzenie cieczą nie tylko pozwala w data center zmniejszyć zużycie energii, ale także umożliwia skuteczniej i wydajniej wykorzystać przechwycone ciepło do ogrzewania domów czy innych obiektów.

Co z punktu widzenia operatorów centrów danych jest niezwykle istotne, chłodzenie cieczą pozwala uzyskać gęstość mocy obliczeniowej niemożliwą do osiągnięcia przy typowych technologiach wykorzystujących powietrze. Zyskuje się w ten sposób lepsze wykorzystanie przestrzeni w istniejących data center oraz możliwość budowania nowych, mniejszych obiektów.

Jednak chłodzenie cieczą wiąże się z nowymi wyzwaniami i może nawet budzić opory zarządzających centrami danych, którzy przez długie lata przyzwyczaili się do tradycyjnej architektury z obiegiem powietrza. Dlatego nowe rozwiązanie wymaga niezawodnej dystrybucji cieczy do szaf serwerowych lub zbiorników zanurzeniowych. Eliminowane powinny być przy tym obawy o bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury IT, dotyczące jakości i właściwości cieczy, jej potencjalnych wycieków, kontroli natężenia przepływu i zarządzania całym obiegiem cieczy w instalacji.

I chociaż chłodzenie cieczą trudno zaliczyć do nowych technologii, to właśnie w niej eksperci upatrują obecnie szansę na tworzenie bardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania ciepłem. Odpowiadając na tę potrzebę, Vertiv wprowadził na rynek Liebert XDU – nową generację systemów Thermal Management, zaprojektowaną do obsługi serwerów chłodzonych cieczą i umożliwiającą kontrolę jej jakości, przepływu oraz ciśnienia. Rozwiązania z tej serii mają umożliwiać wdrażanie chłodzonych cieczą aplikacji serwerowych w dowolnym środowisku DC na poziomie szafy rackowej – począwszy od głównych data center po te brzegowe. 

Dużą przewagą chłodzenia wodnego jest jego bilans energetyczny, wynikający z bezpośredniego odzysku wydzielanego przez procesory ciepła. Dzięki temu rozwiązanie jest w stanie pracować stosunkowo wysokimi temperaturami wody chłodzącej, co w naszej strefie klimatycznej daje  możliwość praktycznie całorocznego działania bez użycia sprężarek – podkreśla Piotr Kowalski, Solutions Architecture Director w Vertivie.

Jednostka dystrybucji chłodzenia cieczą Liebert XDU jest obecnie dostępna w dwóch wersjach: jednej o mocy 450 kW i drugiej, działającej w zakresie do 1368 kW. Umożliwiają one obieg wody w szafach serwerowych i odbierają ciepło z wody powracającej. Celem uniknąć jakichkolwiek strat, system wykorzystuje zamknięty obieg wody i jest w stanie dostarczać ciepło do ogrzewania pobliskich biur czy gospodarstw domowych, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Biorąc pod uwagę dostępne obecnie na rynku technologie chłodzenia cieczą, trzeba podkreślić, że nasze kompaktowe rozwiązanie wydaje się być wyjątkowo mało inwazyjne, jeśli chodzi o wymagane zmiany w architekturze już istniejącego centrum danych. Po prostu jedną szafę rackową w rzędzie zastępujemy jednostką XDU, która odpowiada za dystrybucję cieczy do szaf serwerowych – wyjaśnia Piotr Kowalski.

Premiera prasowa rozwiązania Liebert XDU dla regionu EMEA obyła się we włoskiej Padwie i była połączona ze zwiedzaniem należącego do Vertiva Customer Experience Center (na zdjęciu) z siedzibą w pobliskiej Tognanie. Centrum umożliwia użytkownikom i partnerom producenta zapoznanie się z właściwościami różnych technologii Thermal Management w warunkach odzwierciedlających rzeczywiste środowisko data center.