Prawie dwie trzecie amerykańskich małych i średnich firm wykorzystuje Windows 7. Tylko około 4 proc. respondentów nie zamierza nigdy stosować tego systemu operacyjnego. Jednocześnie ponad dwie trzecie badanych (67 proc.) planuje zakup komputerów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Niewykluczone, że 2011 r. będzie dla przedsiębiorstw czasem zmian. Wygląda na to, że na razie największa rewolucja to wymiana procesorów Intela Pentium 4 na Core i3 i wyższe oraz systemów operacyjnych XP na Windows 7. Dla dostawców rozwiązań oznacza to, że w ciągu najbliższego roku mali i średni odbiorcy będą prawdopodobnie ponosić wydatki związane głównie z zaspokojeniem typowych potrzeb w zakresie IT. Z kolei VAR-owie muszą sobie zdać sprawę, że trzymanie się tradycyjnych najlepszych praktyk, tradycyjnych relacji z klientami i tradycyjnej architektury IT będzie odgrywało większą rolę niż kiedykolwiek. Prawie dwie trzecie ankietowanych (67 proc.) zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ich firmy zamierzają wydać maksymalnie 10 tys. dol. na nowe komputery stacjonarne, co oznacza, że są to albo bardzo małe firmy, albo średnie, które chcą unowocześnić tylko część swoich zasobów sprzętowych. Nieco ponad 70 proc. respondentów planuje wydać na serwery tyle samo lub więcej niż rok temu, a około dwie trzecie – nie przewiduje wydatków na ten cel wyższych niż 20 tys. dol. Spora liczba małych i średnich przedsiębiorstw wciąż odkłada inwestowanie w chmurę. Nieco lepsze wskaźniki może osiągnąć natomiast sprzedaż serwerów. W 2010 r. pojawiło się spore zainteresowanie systemami storage’owymi, których podstawą jest chmura, ale także związanymi z hostowaniem serwera i aplikacji, dostępnymi w bardziej konkurencyjnej cenie. Jednak 71 proc. ankietowanych nie stosuje cloud computingu. To oznacza, że o ile rozwiązania storage’owe sprawdzają się podczas odzyskiwania danych i odciążania infrastruktury, o tyle hostingowe są nadal przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych przedsiębiorstw i dostawców usług niż do codziennego użytku w małych firmach IT.

Ile wydajesz w 2010r. na IT (PC) w porównaniu z 2009r.

Ile wydajesz w 2010r. na IT (PC) w
 porównaniu z 2009r.

Z badania wynika, że nieco więcej niż połowa respondentów, inwestując w sieci, nie kupuje żadnych usług z nimi związanych. Taka sama grupa nie wydaje na usługi także przy okazji zaopatrywania się w urządzenia sieciowe. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego roku sytuacja będzie się znacząco zmieniać. Nawet jeśli przedsiębiorstwa nie skorzystają z cloud computingu, muszą dostrzec potrzebę trzymania się ogólnie przyjętych standardów postępowania, właściwego zarządzania oraz dostosowywania się do regulacji prawnych. Z kolei jeśli przeniosą swoje zasoby do chmury, będą musiały dopasować do niej swą infrastrukturę. Postęp techniczny i wymogi rynku prawdopodobnie sprawią, że wiele przedsiębiorstw, które na razie nie korzystają z usług sieciowych, będzie musiało się na nie zdecydować. Bez względu na to, czy ich problemem jest zarządzanie przepustowością, proste zabezpieczenia sieciowe, migracja do 802.11n, czy zdalne zarządzanie, muszą mieć świadomość, że do wprowadzenia tych zmian potrzebne są zupełnie inne umiejętności niż  niezbędne do popularnego kilka lat temu odświeżania sieci. Usługi przestaną być tylko jedną z opcji, choć tak ostatnio były postrzegane. Podczas przenoszenia do Windows 7 zasoby małych i średnich firm mogą być znacznie lepiej zabezpieczone niż w przypadku uaktualniania wszelkich innych systemów, podczas którego zazwyczaj ważne dane przedsiębiorstwa narażone są na niebezpieczeństwo. Istnieją jednak świetne narzędzia zarówno wspomagające zarządzanie siecią, jak i służące do ochrony danych, które nie zostały tak rozpropagowane przez media jak Windows 7. Mogą odegrać kluczową rolę podczas uaktualniania systemów przez przedsiębiorstwa. VAR-owie mają ich spory wybór. Całkiem możliwe, że rozwiązania do zarządzania i zabezpieczania, które działają w XP, poradzą sobie również z „siódemką”.
Firmy korzystające ze sprzętu wyprodukowanego w 2005 r., które chcą zastosować Windows 7,
zdają sobie sprawę, że – używając tych urządzeń w 2010 i 2011 r. – nie będą w stanie skutecznie konkurować na rynku. Korzystanie z Intel Core i3, Core i5, Core i7 lub AMD Phenom może okazać się dla nich bardziej opłacalne, co stanie się oczywiste, jeśli porównają cenę tych urządzeń z ich wydajnością. Z badania wynika też, że małe i średnie firmy biorą pod uwagę (co prawda w coraz mniejszym stopniu, ale jest to zauważalne) korzystanie z Linuksa. To interesujące zjawisko, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że rozwój techniczny 10.04 Ubuntu, Fedory 13 i innych implementacji Linuksa jest szybszy niż platform Windows, a ich ceny bardziej atrakcyjne.