Wieści z sektora startupów
Polskie startupy i rodzimi founderzy są niezwykle aktywni, niezależnie od aktualnej koniunktury w branży IT.
TRANSAKCJE
- Polski fundusz VC, Radix Ventures, pozyskał w sumie 41 mln euro od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, PFR Ventures oraz inwestorów prywatnych z regionu CEE. Radix Ventures zapowiada inwestowanie w polskie, rumuńskie, ukraińskie i węgierskie spółki wspierające tzw. zieloną transformację. Celem funduszu jest kapitalizacja na poziomie 60 mln euro, a jego strategia zakłada realizację 16 do 20 projektów, a więc inwestycji na poziomie od 1,5 do 3 mln euro. Założyciele Radix Ventures – Paweł Bochniarz, Wojciech Ratymirski i Michał Urbanowski – poprzednio zarządzali wspólnie funduszem Valuetech Seed Fund.
- Incode Technologies, spółka oferująca rozwiązanie do weryfikacji tożsamości, przejęła MetaMap – startup polskiego przedsiębiorcy Filipa Victora – z siedzibą w Silicon Valley. Na stanowisku CEO zastąpiła go Meghna Mann (awansując z pełnionej do tej pory funkcji COO). Wartość transakcji nie została ujawniona, natomiast wiadomo, że do tej pory MetaMap pozyskała z rynku ponad 86 mln dol., a trzy lata temu magazyn Forbes umieścił firmę na liście 25 spółek, które potencjalnie mają największe szanse na zdobycie „tytułu” unicorna.
RYNEK
- Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że chce utworzyć fundusz przeznaczony sztucznej inteligencji, którego zadaniem będzie wspieranie polskich startupów w początkowej fazie ich działalności. Inwestycje mają być realizowane na wielu płaszczyznach, w tym w sektorach edukacji i publicznym. Pierwszym krokiem w tym kierunku była niedawna aktualizacja polityki rządu w zakresie sztucznej inteligencji. Według Krzysztofa Gawkowskiego podjęte działania umożliwią Polsce wzięcie aktywnego udziału w pracach związanych ze sztuczną inteligencją na forum Unii Europejskiej, ONZ i Rady Europy. Celem resortu cyfryzacji jest „wyeliminowanie białych plam w Internecie w Polsce do 2027 r.”.
- Polski Fundusz Rozwoju i PFR Ventures uruchomiły program Healthcare Investment Hub, który ma wspierać startupy z sektorów medtech, healthtech i biotechnologii w zdobywaniu wiedzy oraz budowaniu relacji z europejskimi funduszami venture capital. Do programu dołączyły takie fundusze, jak: 415C, Heal.capital, HealthCap, Karista i Sofinnova Partners. W program zaangażowało się także kilka instytucji wspierających innowacje zdrowotne, a wśród nich: Novartis, BioForum, Instytut Matki i Dziecka, Lawmore, EIT Health oraz Instytut Nenckiego. Program jest bezpłatny dla podmiotów posiadających osobowość prawną, które posiadają działający prototyp oraz prawa własności intelektualnej do technologii.
ANALIZY
- Duże firmy, które decydują się na współpracę ze startupami, często nie są na to wcześniej odpowiednio przygotowane – wynika z opracowanego przez Startup Poland raportu „Corporations appreciating the potential of startups – volume II of cooperation between corporations and startups”. Autorzy opracowania przebadali ponad 200 firm, z czego większość (116) współpracuje ze startupami, a odpowiedzi udzielali specjaliści, dyrektorzy i członkowie zarządów, którzy są decyzyjni w badanym zakresie. Ci z nich, którzy do tej pory nie współpracowali ze startupami, bardzo często deklarowali, że chcieliby nawiązać taką współpracę, chociaż tak naprawdę nie wiedzieli, jak się do tego zabrać. Przedstawiciele prawie 40 proc. firm (prawie wszystkie, które wyraziły chęć współpracy z młodymi, innowacyjnymi firmami) twierdzą, że potrzebują pomocy w nawiązaniu współpracy ze startupami – wskazówek, jak podejść do tego tematu, od czego zacząć, gdzie szukać, a przede wszystkim na co zwrócić uwagę i jaką wartość startup może wnieść do ich biznesu. Raport zawiera szczegółowe omówienie poszczególnych zagadnień. Publikacja dostępna jest bezpłatnie w języku angielskim (https://startuppoland.org/en/report/cooperation-between-corporations-and-startups-vol-2).
STARTUP MIESIĄCA
- Zeta Labs to twórca JACE, a więc autonomicznego agenta AI, który można porównać do zaawansowanego chatbota, sprawnie poruszającego się po internecie i realizującego zlecone mu przez człowieka zadania (na przykład jest w stanie krok po kroku pokazać, jak założyć firmę). W czerwcu br. startup w rundzie pre-seed zebrał 2,9 mln dol. Zdecydowali się na to dwaj aniołowie biznesu – Nat Friedman, były dyrektor generalny Github i Daniel Gross, były szef AI w Y Combinator – a także fundusze Earlybird i Kaya, jak również AI Grant, Shawn „Swyx” Wang, Bartek Pucek i Mati Staniszewski (założyciel ElevenLabs). Spółka chce wykorzystać pozyskany kapitał na rozbudowę swojego zespołu inżynierów, organizację modeli szkoleniowych i ulepszenie całej infrastruktury JACE. Firma została założona przez Fryderyka Wiatrowskiego i Petera Alberta w sierpniu 2023 r.
INWESTYCJE W AI
- Zing Coach, platforma fitness wykorzystująca sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych planów treningowych, zebrała 10 mln dol. w rundzie finansowania A, prowadzonej przez Zubr Capital i Triple Point Capital.
- Quantum Innovations, polska spółka typu medtech, pozyskała 9,4 mln euro w ramach drugiej rundy finansowania prowadzonej przez Vinci IQ ASI, fundusz utworzony przez BGK i zarządzany przez Vinci, przy udziale obecnego inwestora spółki, MedTech Holdings.
- CampusAI, warszawski startup, który pracuje nad platformą AI do nauki i współpracy, otrzymał w rundzie pre-seed 10 mln dol. od anioła biznesu Macieja Zientary, założyciela Supernova Group i partnera w JR Holding.
- Proofs, założony przez Bartka Pucka i Zbigniewa Sobieckiego startup, który korzysta ze sztucznej inteligencji do przyspieszenia fazy proof-of-concept przy sprzedaży oprogramowania, otrzymał 2,4 mln euro dofinansowania (runda pre-seed) od Earlybird Digital East Fund, Expeditions Fund, Step Function Ventures, RTP Global i aniołów biznesu.
- Cardino, polsko-niemiecka spółka prowadząca platformę sprzedaży używanych samochodów elektrycznych, pozyskała od funduszu Point Nine 4 mln euro w ramach rundy pre-seed.
- Twórcy BeeSpeaker, aplikacji do nauki języków obcych, zostali wsparci przez Cobin Angels i grupę szwedzkich inwestorów kwotą 1 mln euro. Środki te mają być wykorzystane do wejścia na nowe rynki, w tym czeski, włoski i brazylijski.
Artykuł przygotowany we współpracy z Fundacją Startup Poland na bazie biuletynu „How To Startup”.
Podobne artykuły
Puls branży IT
Istotne trendy produktowe, technologiczne, biznesowe, w oparciu o dane pochodzące z renomowanych agencji analitycznych, organizacji branżowych i globalnych mediów, dotyczące głównie Europy i Polski.
Puls branży IT
Istotne trendy rynkowe – produktowe, technologiczne, biznesowe – w oparciu o dane pochodzące z renomowanych agencji analitycznych, organizacji branżowych i globalnych mediów, dotyczące przede wszystkim Europy i Polski.
Puls branży IT
Istotne trendy rynkowe – produktowe, technologiczne, biznesowe – w oparciu o dane pochodzące z renomowanych agencji analitycznych, organizacji branżowych i globalnych mediów, dotyczące przede wszystkim Europy i Polski.