Użytkownicy tradycyjnych rozwiązań do wideonadzoru są zmuszeni do wyboru pomiędzy zwykłymi, „zamkniętymi” rejestratorami NVR (charakteryzującymi się ograniczoną skalowalnością) a klasycznym oprogramowaniem instalowanym na komputerze lub serwerze (drogim w zakupie i utrzymaniu). Tymczasem portfolio rozwiązań Synology, służących do wideonadzoru, ma unikalny charakter. Tajwańskie produkty zapewniają bowiem dobrze pojęty kompromis – mają większość zalet dostępnych od lat rozwiązań, a jednocześnie pozbawione są ich wad.

Zacznijmy od tego, że współpracują z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku kamerami IP (czyli prawie 7 tys. modeli oferowanych pod 120 różnymi markami), a także z serwerami wideo umożliwiającymi podłączanie kamer analogowych. Zapewniają równoczesne rejestrowanie obrazu z 90 kamer, co jest liczbą zdecydowanie wystarczającą dla wszystkich MŚP oraz wielu dużych firm. Ich instalacja i obsługa jest bardzo prosta, a do rozbudowy pojemności rejestratorów potrzebna jest tylko podstawowa wiedza z zakresu pamięci masowych. Oczywiście ich oprogramowanie jest nieustannie aktualizowane – dodawane są do niego nowe funkcje, obsługa kolejnych modeli kamer oraz usuwane ewentualne usterki.

Elastyczny dobór urządzeń

Za zarządzanie kamerami oraz rejestrowanie obrazu odpowiada oprogramowanie Synology Surveillance Station. Aplikacja ta może zostać zainstalowana na każdym serwerze NAS Synology, w cenie zapewnione są minimum 2 licencje na kamery.

Dostęp do zarejestrowanych obrazów może następować z podłączonego do sieci lokalnej lub internetu komputera, z aplikacji mobilnej DS cam albo poprzez specjalne urządzenie Synology z rodziny Visual Station, do którego bezpośrednio podłączany jest monitor, a także klawiatura i mysz. Producent ma w ofercie dwa modele – podstawowy VS360HD (wyposażony w gniazda VGA i HDMI 1080p, umożliwiający wyświetlanie 360 obrazów H.264 na sekundę w rozdzielczości 720p) oraz VS960HD (charakteryzujący się z kolei dwoma gniazdami HDMI 4K oraz zapewniający wyświetlanie 960 obrazów H.265 w rozdzielczości 720p).

W ofercie Synology jest także specjalny serwer NAS, który pełni wyłącznie funkcję rejestratora z preinstalowanym oprogramowaniem Surveillance Station – NVR1218. Można podłączyć do niego maks. 12 kamer. Urządzenie to ma dwie komory na twarde dyski, a ich liczbę można rozszerzyć o kolejnych 7 z wykorzystaniem półki dyskowej DX517.

Z funkcji rejestratora wideo korzystać może praktycznie każdy klient – wystarczy, że dysponuje NAS-em Synology. Szczególnie warto zwrócić uwagę użytkowników na tę funkcję w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy w ramach ich działalności biznesowej funkcjonuje wiele placówek (banki, sieci handlowe, hotele, szkoły itp.). Po drugie, gdy z powodów prawnych zachodzi konieczność przechowywania zarejestrowanego obrazu przez bardzo długi czas (miesiące lub lata). W obu przypadkach serwer z połączonymi półkami dyskowymi, wyposażonymi w napęd o dużej pojemności, świetnie spełni swoje zadanie.

Bogata funkcjonalność

Oprogramowanie Synology Surveillance Station zapewnia wiele profesjonalnych funkcji, przydatnych dla każdego przedsiębiorstwa. W czasach pandemii szczególnie istotne jest weryfikowanie temperatury gości odwiedzających placówki użyteczności publicznej, jak sklepy, urzędy czy przychodnie. Synology zapewnia obsługę kamer termowizyjnych – wbudowany moduł analizy obrazu weryfikuje temperaturę pojawiających się w oku kamery osób (jest ona pokazywana na obrazie nad głową człowieka). Jeśli przekroczy ona ustawiony przez administratora prób, wyświetlany jest alarm, a także może być wykonana fotografia (kamerą termowizyjną i zwykłą). Istnieje też możliwość ustawienia w polu kamery przedmiotu referencyjnego, który będzie wzorcem temperaturowym. Dzięki temu dokładność pomiaru jest bardzo duża – odchył nie jest większy niż 0,3 stopnia Celsjusza.

Kolejną ciekawą funkcją jest monitorowanie środowiska transakcji w systemach Point-of-Sale (POS). Dzięki integracji obrazu z kamer z obsługującymi placówki handlowe urządzeniami POS możliwe jest np. wykrywanie niestandardowych transakcji. Ich szczegóły – dane transakcji oraz odpowiedni film – mogą być ukazane w podglądzie na żywo i w historii. Przy użyciu predefiniowanych przez użytkownika słów kluczowych lub wydarzeń zapewnione jest także uzyskiwanie natychmiastowych powiadomień o wykryciu niestandardowych transakcji.

Synology Surveillance Station zapewnia także integrację z głośnikami IP (możliwe jest odtwarzanie komunikatów po wystąpieniu zdefiniowanej przez użytkownika reguły), jak też różnego typu urządzeniami wejścia-wyjścia, np. czujnikami dymu i podczerwieni, oświetleniem LED czy zamkami elektromagnetycznymi. Oprogramowanie ułatwia oszczędność przestrzeni dyskowej – administrator ma swobodę wyboru parametrów zapisu obrazu. Może np. zdecydować, aby jego rozdzielczość i liczba klatek na sekundę była bardzo mała, gdy w polu widzenia kamery nie występuje żadna akcja, i żeby parametry te rosły, gdy wykryty zostanie ruch lub spełnione zostaną założenia zdefiniowanej wcześniej reguły.

Licencjonowanie

Korzystanie z kamer podłączonych do każdego z tych urządzeń wymaga licencji. Do serwerów NAS z rodziny DiskStation standardowo dołączone są dwie licencje, do rejestratorów NVR zaś – cztery. Liczbę obsługiwanych kamer można zwiększyć dokupując kolejne licencje dostępne w pakietach (po 1, 4 oraz 8 sztuk). Unikalną cechą rozwiązań Synology jest fakt, że licencja wykupiona do obsługi konkretnej liczby kamer jest wieczysta i można je przenosić, gdy klient zdecyduje się na zakup kolejnego NAS-a Synology oraz wycofanie z użytku dotychczas stosowanego urządzenia. Kupowanie dodatkowych licencji nie jest też konieczne, gdy klient korzysta z serwerów połączonych w klaster wysokiej dostępności.

Dystrybutorami serwerów Synology w Polsce są: AB, EPA Systemy, Konsorcjum FEN i Veracomp.

Przemysław Biel, Country Sales Representative Poland, Synology Według analityków średni roczny wzrost światowego rynku nadzoru wideo wynosi kilkanaście procent. Jest to jedna z niewielu dziedzin, w której spodziewamy się szybkiego rozwoju technik pozyskiwania, rejestrowania i analizowania obrazu, co będzie konsekwencją rosnących oczekiwań klientów. Bardzo ważne jest, że tego typu rozwiązania nie są już związane wyłącznie z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa, ale coraz częściej pełnią w firmach rolę narzędzia do pozyskiwania danych do analiz biznesowych lub usprawniania obsługi klientów.