Wdrożenie sieciowej infrastruktury IT w szkole: Praktyczne rady od ZyXEL Communications
Infrastruktura IT dla placówki edukacyjnej ma swoją specyfikę, o której chętny do działania w tym sektorze integrator nie powinien zapominać.
ZyXEL Communications dostarcza kompleksowe rozwiązania Wi-Fi dla placówek edukacyjnych od 2014 r., zgodnie z programem „Cyfrowa szkoła”. W tym zakresie producent współpracuje z NETENGINE, partnerem o statusie Koordynatora Rynku Edukacyjnego. Właśnie ta firma wspiera innych resellerów i integratorów, którzy chcą wdrażać rozwiązania ZyXEL-a w szkołach. To niezwykle istotne, jeśli wziąć pod uwagę, że specyfika sektora edukacyjnego rodzi potrzebę projektowania kompleksowych rozwiązań dla każdej szkoły z osobna. Przede wszystkim trzeba wiedzieć…
…z kim rozmawiać
W szkole decyzje inwestycyjne podejmuje dyrektor placówki i to od niego zaczyna się proces decyzyjny. W drugiej kolejności głos ma informatyk szkolny, o ile szkoła taki etat posiada. Na końcu procesu decyzyjnego jest organ prowadzący szkoły, jako płatnik, ale to od dyrektora zależy, jaki kształt będzie miała wdrażana sieć.
Jak przekonać do inwestycji
Bezpieczeństwo użytkowników, dożywotnia gwarancja na urządzenia, stabilność działania sieci i łatwa konfiguracja – to argumenty przekonujące dyrektora szkoły do zakupów infrastruktury ZyXEL-a. Fakt, że producent dostarcza kompletne rozwiązanie klientowi, to również ważny argument za decyzją na „tak”.
Czego nie robić
Specjaliści NETENGINE odradzają łączenie starej infrastruktury z nową, wdrażaną np. z użyciem leciwych instalacji kablowych. Skutkuje to tym, że całość może nie działać poprawnie. Typowym błędem jest także próba łączenia urządzeń typu domowego, posiadanych przez szkołę, z urządzeniami ZyXEL-a, co odbywa się często na prośbę klienta, który po prostu chce zaoszczędzić.
Przykłady wdrożeń
Wśród wielu zrealizowanych projektów znajdują się dwie placówki oświatowe w warszawskich Włochach. Do realizacji tego pilotażowego projektu władze dzielnicy wybrały Szkołę Podstawową nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego oraz Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku. Przy wyborze urządzeń dla nich bardzo istotny był wymóg skutecznego filtrowania treści i blokowania stron z nieodpowiednią dla uczniów zawartością.
– Zależy nam także, aby polscy uczniowie w przyszłości w wykonywanych przez siebie zawodach mogli wykorzystywać zdobyte w szkole umiejętności związane z cyfrową transmisją danych – mówi Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager ZyXEL Communications.
Kolejnym dużym projektem jest wdrożenie w Szkole Podstawowej nr 323 im. Olimpijczyków Polskich w Warszawie. Po zainstalowaniu sieci bezprzewodowej w szkole zapewniono możliwość korzystania w pełni z dziennika elektronicznego, a docelowo każda sala lekcyjna będzie wyposażona w komputer z dostępem do sieci, tak aby nauczyciel mógł na bieżąco uaktualniać dane w dzienniku.
Do ważnych projektów należy także realizacja zamówienia Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, które obejmowało dostawę sprzętu oraz wykonanie sieci bezprzewodowych do budowy w pełni zintegrowanego, nowoczesnego systemu oświatowego wspomagającego zarządzanie i edukację w rawskich szkołach i przedszkolach.
We wdrożeniach infrastruktury IT dla edukacji wykorzystywane są urządzenia ZyXEL-a, takie jak zintegrowane bramy z funkcją UTM, kontrolery sprzętowe NXC, przełączniki zarządzalne z funkcją obsługi światłowodów i dwuzakresowe punkty dostępowe działające w standardzie AC. Dodatkowo proponowane są serwery multimedialne typu NAS do gromadzenia wewnętrznych zasobów szkoły w chmurze.
Na co zwrócić uwagę
• Skalowalność rozwiązania z możliwością uruchamiania podsieci szkolnych, np. „administracja”, „nauczyciele”, „uczniowie”, i ich ochrony hasłami
• Pełny zasięg w całym budynku szkoły w części dydaktycznej (sale lekcyjne) oraz administracyjnej, np. sekretariat
• Korzystne warunki gwarancji na urządzenia (dożywotnia)
• Szkolenia dla administratorów
• Możliwość usługi administrowania siecią po wdrożeniu przez integratora w razie braku personelu w szkole
Podobne artykuły
Niedrogi bilet do świata Wi-Fi 6: bestseller od Zyxela
Zyxel ma w ofercie szeroką gamę punktów dostępowych, które zapewniają bardzo ekonomiczne rozwiązanie do tworzenia wydajnych sieci Wi-Fi 6 i stanowią alternatywę dla UniFi.
Alternatywa dla UniFi: każdy może mieć najszybsze WiFi
Seria punktów dostępowych Zyxel Wi-Fi 6, alternatywa dla UniFi, odnosi ogromny sukces rynkowy.
Firmowe sieci w łańcuchu dostaw
Decyzja o wyborze tego, a nie innego producenta coraz częściej wynika z tego, jak sobie radzi z zachowaniem ciągłości dostaw. Co nie dziwi, skoro są dostawcy, którzy każą swoim odbiorcom czekać na zakupiony sprzęt sieciowy przez kilka miesięcy.