Postępująca restrukturyzacja wszystkich dziedzin gospodarki sprawia, że zmienia się znaczenie cyberbezpieczeństwa. Jak podkreśla Mariusz Kochański, dyrektor Działu Systemów Sieciowych w Veracompie, w modelu cyfryzacji wszystko jest z sobą powiązane, więc bezpieczeństwo IT dotyczy nie tylko dojrzałości całego systemu, ale przede wszystkim świadomości zatrudnianych osób, spójności procedur i odpowiedniej reakcji na występujące incydenty.

Jednocześnie nie mówimy już o bezpieczeństwie systemu IT, ale o bezpieczeństwie całej firmy, na które mają wpływ wszyscy korzystający z ekosystemu – mówi specjalista Veracompu.

Najważniejsze ogniwo

Według Fortune Business Insights w ub.r. sprzedaż rozwiązań z obszaru security wyniosła ponad 130 mld dol., a zgodnie z prognozami do 2026 r., przy średnim rocznym wzroście na poziomie 10,6 proc., ta kwota się podwoi. Jednocześnie stale zwiększa się liczba rozwiązań, które trzeba chronić. Obecnie są to nie tylko sieci i urządzenia końcowe, ale też m.in. aplikacje, IoT i usługi internetowe.

Często zbyt duże nadzieje są pokładane w różnych systemach ochronnych – sprzęcie i oprogramowaniu. Tymczasem są to tylko narzędzia, a sukces ich używania zależy i jeszcze przez długi czas będzie zależał od ludzi, ekspertów w zakresie bezpieczeństwa. Bez nich nawet najlepsze rozwiązania nie będą skutecznie wykorzystywane. Dlatego wiedza i doświadczenie powinny być nieodłącznym składnikiem strategii bezpieczeństwa firmy – twierdzi Mariusz Kochański, dyrektor Działu Systemów Sieciowych i członek zarządu Veracompu.

Zmieniają się również oczekiwania bardziej świadomych swoich potrzeb klientów. Coraz częściej przedstawiciele firm oczekują nie tylko przekazania konkretnych rozwiązań, ale przede wszystkim doradztwa, w jaki sposób analizować pozyskane dane, wnioskować na ich podstawie, jak planować rozbudowę infrastruktury oraz integrować rozwiązania tak, by tworząc ekosystem bezpieczeństwa, dostarczały one nowych wartości i automatyzowały proces zarządzania nim.

Poznając środowisko klienta, kanały komunikacyjne, z których na co dzień korzysta, oraz sposób, w jaki wymienia informacje, doradzmy, jak weryfikować problemy, w jaki sposób sobie z nimi radzić oraz co jest dobrą praktyką, a czego nie warto stosować – tłumaczy Grzegorz Szmigiel, dyrektor techniczny Veracompu.

Przewaga dzięki doświadczeniu

Od prawie 30 lat Veracomp wspiera partnerów i klientów końcowych w pogłębianiu ich wiedzy na temat rozwiązań służących do ochrony środowisk IT. Z potrzeby dalszej edukacji i wsparcia w tym zakresie narodził się pomysł stworzenia projektu All of Security, za którego pośrednictwem eksperci dystrybutora edukują w kwestii cyberbezpieczeństwa.

Przez lata zbudowaliśmy mocne zaplecze ekspertów, specjalizujących się w rozwiązaniach zabezpieczających IT. Zatrudniamy 25 inżynierów, którzy na co dzień dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z partnerami – podkreśla Anna Styrylska, dyrektor marketingu Veracompu.

Jedną z form wsparcia technicznego jest usługa HEZO Assistance, przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają własnego personelu wyspecjalizowanego w obszarze bezpieczeństwa. Jednocześnie kompetencje ekspertów dystrybutora są cały czas rozwijane dzięki międzynarodowej wymianie doświadczeń między specjalistami zatrudnionymi w oddziałach firmy w kilkunastu państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wykorzystując ich know-how i potencjał, chcemy dzielić się wiedzą na temat zagrożeń, a także możliwościami, jakie dają rozwiązania ochronne. Z myślą o tym w październiku 2019 r. uruchomiliśmy projekt All of Security, w którym prezentujemy 18 zróżnicowanych i wzajemnie uzupełniających się marek, specjalizujących się w dostarczaniu rozwiązań bezpieczeństwa IT – wyjaśnia Anna Styrylska.

Rozwinięciem projektu jest internetowy serwis, w którym publikowane są m.in. wywiady z ekspertami, aktualności związane z obszarem security oraz opisy wdrożeń. Docelowo ma on stać się kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa IT. W bieżącym roku Veracomp planuje również organizację konferencji i warsztatów zwiększających świadomość partnerów i klientów końcowych w tym kluczowym obszarze IT.

Dodatkowe informacje:
www.allofsecurity.pl