Choć dane Eurostatu wskazują, że Polska jest na szarym końcu listy państw Unii Europejskiej pod względem inwestycji w rozwój działów badawczo-rozwojowych, to zainteresowanie nowymi technologiami ze strony rodzimych przedsiębiorstw produkcyjnych z roku na rok wzrasta. Potwierdza to raport PwC na temat wyzwań współczesnej produkcji w Przemyśle 4.0. Jego autorzy przewidują, że do 2020 r. wydatki polskich firm na działania związane z transformacją cyfrową sięgną 7,7 proc. ich rocznych przychodów. Jednocześnie przedstawiciele spółek przewidują, że zwrot z tej inwestycji nastąpi w ciągu pięciu lat. Z jakich rozwiązań mogą korzystać, by sprostać wyzwaniom, które stawia przez nimi Przemysł 4.0?

Rewolucja przemysłowa według Advantech

Wśród producentów rozwiązań przemysłowych wyróżnia się Advantech – tajwańska firma, która od ponad 35 lat dostarcza wysokiej klasy urządzenia do zakładów produkcyjnych, a także firm logistycznych, branży retail oraz służby zdrowia. Jest partnerem technologicznym Microsoftu i Intela, ma biura w 23 krajach, a w tym roku jej dystrybutorem został Veracomp.

Oferta Advantecha obejmuje setki urządzeń, ale na polskim rynku szczególną popularnością cieszą się komputery, routery i switche przemysłowe, a także komponenty IoT, takie jak gatewaye, moduły DAQ oraz media konwertery. Projektując swoje rozwiązania, Advantech ściśle współpracuje z klientami i partnerami w ramach koncepcji co-creation, czyli „współtworzenia”. Jej celem jest integrowanie sprzętu i oprogramowania dla różnych branż z udziałem specjalistów IT w poszczególnych krajach. Dzięki temu cyfrowa transformacja nabiera jeszcze większego tempa, a przemysłowe ekosystemy zyskują na spójności. Inteligenta fabryka jest szerokim pojęciem i może być postrzegana w różny sposób. Advantech wskazuje na trzy kroki, które definiują wzorcowy model.

Pierwszy z nich to Data Acquisition, czyli akwizycja danych z sensorów (np. temperatury, wilgotności, pH) i automatyki (PLC). Często stosuje się tutaj komunikację wykorzystującą Wi-Fi, a także inne bezprzewodowe protokoły, takie jak LoRa czy NB-IoT, które gwarantują duży zasięg transmisji i niskie zużycie energii.

Kolejnym krokiem jest Data Computing and Visualization. Przetwarzanie danych jest realizowane za pomocą lokalnych zasobów (Edge Intelligence), takich jak gatewaye i komputery przemysłowe (UNO, ARK, MIC), a także w chmurze (WISE-PaaS). Dobrym przykładem są tutaj sensory wibracji połączone z systemem analizującym dane. Wykrywają one anomalie w działaniu maszyn, które wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Ostatni krok to Central Management. W tym obszarze następuje agregacja danych historycznych i pobieranych w czasie rzeczywistym. Następnie są one wizualizowane z wykorzystaniem urządzeń Digital Signage, co umożliwia śledzenie wskaźników na wielu monitorach jednocześnie. Advantech nazwał to rozwiązanie Situation Room, czyniąc go miejscem, gdzie jest możliwe podejmowanie decyzji na podstawie zagregowanych danych.

Powyższe etapy tworzenia Smart Factory można w pełni zrealizować z wykorzystaniem produktów i gotowych rozwiązań SRP (Solution Ready Platform) od Advantecha. Dzięki temu przedsiębiorstwa poprawiają produktywność, redukują straty związane z przestojami, utrzymują wysoką jakość wyrobów i zwiększają zyski. Należy jednak pamiętać, że ciężkie warunki przemysłowe wymagają nie tylko zastosowania sprzętu najwyższej jakości, lecz także zaawansowanej ochrony urządzeń IoT.

 

Jak chronić Przemysł 4.0?

Dynamiczny rozwój polskich przedsiębiorstw produkcyjnych w kierunku Przemysłu 4.0 oprócz licznych korzyści niesie za sobą również wiele zagrożeń. Zgodnie z najnowszym „Raportem o stanie technologii operacyjnej i cyberbezpieczeństwa”, opracowanym przez Fortinet, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 74 proc. przedsiębiorstw związanych ze środowiskiem OT stało się ofiarami włamań i kradzieży danych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania. To przełożyło się m.in. na spadek produktywności, obniżenie przychodów i nierzadko osłabienie zaufania do marki.

Jak chronić się przed takim scenariuszem? Wsparciem w tym wypadku są rozwiązania Fortinetu, które zapewniają bezpieczną architekturę sieci przemysłowej i pracujących w niej urządzeń. Tym samym umożliwiają skuteczną ochronę protokołów systemów SCADA i ICS, coraz częściej będących celem cyberataków.

Rozwiązania takie jak FortiNAC umożliwiają nadzorowanie coraz większej liczby urządzeń korzystających z sieci LAN, zapewniając ich profilowanie i weryfikację. Kontrola ma na celu wykluczenie ryzyka inwigilacji, wycieku danych czy sparaliżowania funkcjonowania systemów.

Nadrzędnym zabezpieczeniem w infrastrukturze nowoczesnego przedsiębiorstwa musi być firewall mający sygnatury kontroli aplikacji przemysłowych. FortiGate to właśnie ten kluczowy element, centralizujący i zapewniający podstawową ochronę, monitoring komunikacji również w zakresie interakcji i ingerencji w systemy przemysłowe. Najbardziej kompleksowe podejście do nadzorowania złożonych systemów w przedsiębiorstwie, od dzienników rejestru systemów ICS, klastrów wirtualnych serwerów po systemy cyberbezpieczeństwa, zapewnia platforma FortiSIEM. Centralizuje informacje o urządzeniach sieciowych, IoT i IIoT, serwerach, komputerach, systemach zabezpieczeń oraz elementach systemów SCADA. Odpowiednie wdrożenie umożliwia predykcyjne podejście do utrzymania ruchu nowoczesnego parku maszynowego wraz z zasobami informatycznymi.

Pojawianie się coraz większej liczby urządzeń przemysłowego IoT, a w konsekwencji duża koncentracja urządzeń mobilnych starego i nowego typu, prowadzi do problemów w komunikacji bezprzewodowej. W tym wypadku z pomocą przychodzą produkty z linii Wireless LAN Controller. Wykorzystują one rewolucyjną, opatentowaną technologię Virtual Cell, która w inteligentny sposób, odgórnie przypisuje konkretne urządzenie do poszczególnych punktów dostępowych w ramach „wirtualnej komórki”. Z poziomu zarządzania i użytkowania sieć jest skonsolidowana w jeden wirtualny punkt, bez względu na to, ile AP działa w systemie. Pozwala to uwolnić się od projektowych ograniczeń Wi-Fi, tym samym ułatwiając pracę wszystkim urządzeniom w zasięgu sieci, nawet w bardzo trudnych radiowo warunkach.

Ochrona urządzeń IoT

Szczególną rolę w branży produkcyjnej odgrywa przemysłowy Internet rzeczy, który rozwija się w zawrotnym tempie. Według szacunków do 2020 r. na świecie do sieci będzie podłączonych około 50 mld urządzeń. Oprócz wielu korzyści trend ten wiąże się również z licznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest nieodpowiedni poziom ochrony urządzeń podłączonych do sieci przemysłowej, który można skutecznie podnieść dzięki rozwiązaniom amerykańskiej firmy WatchGuard. Należą do nich m.in. zarządzane z chmury punkty dostępowe, które mają wbudowany bezprzewodowy system zapobiegania włamaniom (WIPS), rozszerzający i zwiększający bezpieczeństwo bezprzewodowych urządzeń IIoT w obiektach.

Producent zadbał również o segmentację IIoT. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom WatchGuard Firebox. Podział sieci na segmenty (np. IIoT, Wi-Fi dla gości, pracowników) pomaga odizolować urządzenia IIoT i w ten sposób – w razie wystąpienia ataku – ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Urządzenie to zapewnia również usługi ochronne, m.in. zapobieganie włamaniom przez wykrywanie i blokowanie eksploatacji urządzeń IoT. Jednocześnie, dzięki narzędziu Network Discovery, w razie pojawienia się nieautoryzowanych urządzeń w sieci działy IT mogą je zlokalizować i podjąć działania naprawcze.

Dodatkowo WatchGuard ma w ofercie rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (WatchGuard IntelligentAV, APT Blocker i ThreatSync), które zapewniają ochronę predykcyjną sieci przemysłowej. Tym samym pomagają przewidywać przyszłe zagrożenia, minimalizują błędy ludzkie, przyspieszają podejmowanie decyzji i zapewniają ochronę przed nieznanymi atakami.

Dystrybutor świadomy zagrożeń

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania przemysłowe i systemy zwiększające ich poziom bezpieczeństwa integratorzy powinni nawiązać współpracę z dystrybutorem, który doskonale zna spe­cyfikę poszczególnych produktów i potrze­by zakładów produkcyjnych.
Veracomp jako dystrybutor z dużym doświadczeniem zapewnia profesjonalne wsparcie swoim partnerom biznesowym, a także edukuje ich m.in. w obszarze rozwiązań Advantech, Fortinet i Watchguard. W tym celu uruchomił projekt All Of Security, w którym eksperci Veracompu dzielą się swoją wiedzą z resellerami i użytkownikami końcowymi.