Uczestnicy konferencji poznali wizję kierownictwa Veeama na obecny 2023, uzyskali informacje na temat najnowszej oferty, a ponadto dowiedzieli się o zaletach programu Veeam ProPartner.  Kulminacyjnym punktem programu było wręczenie nagród dla najlepszych partnerów.

Warto przy tej okazji podkreślić, że Veeam przeszedł dość długą drogę od dostawcy niszowego oprogramowania przeznaczonego do backupu maszyn wirtualnych, do roli pierwszoplanowego gracza w segmencie backupu i DR, oferującego rozwiązania do ochrony danych we wszystkich środowiskach (chmurowym, wirtualnym, fizycznych, SaaS i Kubernetes). Nic dziwnego, że analitycy Gartnera umieścili tę firmę  w kwadrancie liderów w raporcie „Magic Quadrant for Enterprise Backup and Recovery Solutions 2022”. To szósty z rzędu rok, gdy Gartner uznaje Veeam za lidera, ale również trzeci z kolei rok, w którym producent ten zajmuje najwyższą pozycję pod względem zdolności do realizacji swojej wizji.

W ubiegłym roku przychody firmy przekroczyły miliard dolarów, a na liście klientów znalazło się 450 tysięcy przedsiębiorstw oraz instytucji z całego świata. Warto dodać, że Veeam uzyskał ocenę 82 proc. w Market Leading Net Promoter Score, co oznacza, że  taki właśnie odsetek klientów  rekomenduje firmę i jej produkty swoim znajomym.  

W ramach konferencji podkreślano koncentrację dostawcy na trzech podstawowych kwestiach: jak firma postrzega obecny rynek, z jakiej  infrastruktury korzystają użytkownicy oraz co zrobić, aby produkty Veeam pomogły klientom rozwiązać trudności, na które napotykają. Z  informacji pochodzących z raportu „2023 Data Protection Trends” wynika, że aż 85 proc. organizacji biorących udział  w badaniu przyznało, iż w ciągu ostatniego roku spotkało się przynajmniej z jednym atakiem typu ransomware.  

– Ten wynik jest niedoszacowany, bowiem istnieją użytkownicy nieświadomi tego, że taki incydent mógł mieć miejsce.  Myślę, że można powiedzieć, iż ransomware dotyka w obecnych czasach niemal każdego – podkreśla Wojciech Cegliński.

Innym ważnym trendem występującym na rynku rozwiązań do ochrony danych jest wyraźny wzrost wykorzystania rozwiązań chmurowych. Już 67 proc. respondentów deklaruje, że przechowuje kopie zapasowe w takim właśnie środowisku. To ważny sygnał, że środowisko hybrydowe nie jest jedynie pieśnią przyszłości, lecz teraźniejszością.

Trzecia ważna informacja płynąca z badania dotyczy planów odtworzeniowych. Okazuje się, że jedynie co trzecia organizacja aktualizuje je częściej niż raz do roku. Tymczasem rozbudowane środowiska, stają się bardzo złożone, a co za tym idzie ich odtwarzanie po awarii pochłania coraz więcej czasu.

Veeam dąży do zapewnienia firmom ciągłości biznesowej, budując swoją ofertę na trzech filarach: bezpieczeństwie danych, szybkim przywracaniu systemu po awarii oraz wolności danych. Ta ostatnia z jednej strony oznacza zagwarantowanie mobilności pomiędzy różnymi lokalizacjami, zaś z drugiej, możliwość zabezpieczania dowolnych danych na jakimkolwiek systemie – podsumowuje Wojciech Cegliński.

Nowe kompetencje dla partnerów

Podczas konferencji przedstawiono jej uczestnikom zmiany, jakie zaszły w programie partnerskim oraz możliwości specjalizacji w obszarach związanych z ochroną danych.  

Zawsze staramy się odpowiadać na potrzeby rynku, Kiedy pojawiliśmy się w Polsce, zaprosiliśmy partnerów do programu Veeam Value Added Reseller. Ale później zauważyliśmy, że dla niektórych firm ważne jest świadczenia usług. W ten sposób powstał programy Veeam Cloud and Service Provider, a następnie Veeam Accredited Partner.  W tym roku również, bazując po części na danych z naszego najnowszego raportu, wprowadziliśmy nowe kompetencje – tłumaczy Paulina Dreslerska, Senior Inside Channel Manager for Poland.

Veeam przygotował propozycje zarówno dla integratorów, jak i dostawców usług chmurowych. Dla tych pierwszych opracowano cztery ścieżki tematyczne: ransomware i disaster recovery, ochrona w chmurze publicznej, backup dla Microsoft 365 oraz ochrona środowisk kontenerowych. Z kolei dostawcy usług chmurowych dodatkowo mogą dodatkowo rozszerzyć swoje kompetencje w zakresie recovery as a service,  backup as a service dla chmur publicznych Amazona i Microsoftu.

Odpowiedź na złożoność infrastruktury

W obecnych czasach większość firm dąży do tego, aby do minimum ograniczyć czas przestoju infrastruktury IT, bowiem wiąże się to z poważnymi stratami finansowymi. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

Zachowanie ciągłości biznesowej jest obecnie bardzo trudne ze względu na złożoną infrastrukturę, potrzebę ciągłego przenoszenia danych do chmury i z chmury, brak automatyzacji. Do tego dochodzą jeszcze nasilające się cyberataki. Taka jest nasza rzeczywistość, aczkolwiek staramy się jej stawić czoła. Naszą odpowiedzią jest Veeam Data Platform – mówi Andrzej Rutkowski, Partner Manager Veeam Poland.

Platforma jest oferowana w trzech wariantach. Pierwszy zapewnia ochronę całej chmury hybrydowej, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych z niemal zerowym docelowym punktem odzyskiwania (RPO), monitorowanie, orkiestrację odzyskiwania danych oraz gwarancję na wypadek ataku ransomware. Drugi to proaktywne planowanie i zarządzanie, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych, a także monitorowanie i ostrzeżenia o problemach. Natomiast trzeci wariant platformy zapewnia ciągłość działania biznesu dzięki tworzeniu kopii zapasowych i szybkiemu odzyskiwaniu danych w przypadku wystąpienia awarii.

  

Veeam ProPartner Awards 2023

Największy wzrost sprzedaży w roku: Flowberg IT

Najważniejszy projekt roku (Polska): Euvic Solutions

Najlepszy partner VCSP roku (Polska): 3S DataCenter

Najlepszy partner SMB roku: Senetic

Najlepszy partner COM roku (Polska): Integrated Solutions

Najlepszy partner sprzedający rozwiązanie Veeam Backup for Microsoft 365: One System

  

Materiał powstał we współpracy z firmą Veeam.