Duża dywersyfikacja oferty firmy Brother sprawia, że łatwo dobrać rozwiązanie spełniające wymagania dotyczące ochrony drukowanych i skanowanych dokumentów, zapisane w polityce bezpieczeństwa firmy, a także wynikające z przepisów prawa, w tym RODO.

Dla przykładu, w przedsiębiorstwach, w których korzysta się z centralnie umieszczonych urządzeń drukujących, pracownicy muszą podejść do nich w celu odebrania wydruków. Aby nie dopuścić do zabrania ich przez osoby postronne, Brother wyposażył swój sprzęt w funkcję Secure Print zapewniającą wstrzymanie druku do czasu, aż uprawniony użytkownik wpisze w panelu drukarki kod PIN wygenerowany indywidualnie do konkretnego zadania. Istnieje też wariant tej funkcji – Secure Print+ – w przypadku którego wymogiem jest, aby użytkownik skorzystał z indywidualnej karty zbliżeniowej.

Opracowano również wiele działań ochronnych, które mogą być zainicjowane przez firmowych administratorów IT. Funkcja Secure Function Lock umożliwia nadawanie uprawnień osobom korzystającym z drukarek (można m.in. określić, kto ma prawo skanować dokumenty lub wysyłać faksy) oraz ustalanie limitów (np. wydrukowanych stron miesięcznie). Użytkownicy identyfikowani są za pomocą kodów PIN lub kart zbliżeniowych. Sprzęt drukujący można też zintegrować z serwerem Active Directory. Wówczas użytkownik, który chce odblokować urządzenie, musi podać login i hasło.

Bezpieczne skanowanie

Oprócz drukarek potencjalnym źródłem wycieku danych są skanery. Użytkownik ma do dyspozycji wiele opcji przechowywania lub udostępniania zeskanowanego poufnego dokumentu. Wysłanie go e-mailem lub umieszczanie w folderze sieciowym często okazuje się ryzykowne, gdyż jego treść może zostać odczytana przez osoby niepowołane.

Dlatego urządzenia wielofunkcyjne oraz skanery firmy Brother wyposażono w funkcję Secure PDF, dzięki której – na życzenie użytkownika – każdy nowo zeskanowany plik PDF jest automatycznie zabezpieczany czterocyfrowym kodem PIN. Wprowadzono również bezpieczny protokół transferu plików SFTP (Secure File Transfer Protocol), który zapewnia prywatny i bezpieczny transfer danych w efekcie zastosowania serwera uwierzytelniającego.

Paweł Wośko
Presales & Technical Service Manager,  Brother

W małych i średnich firmach z reguły większość stanowisk pracy nie znajduje się w bezpośredniej bliskości drukarki, dlatego istnieje wysokie ryzyko dostania się dokumentów w niepowołane ręce. Osoba postronna może po prostu zabrać wydruki lub próbować pozyskać dane zapisane w pamięci urządzenia. To duża luka w systemie bezpieczeństwa narażająca firmy na problemy nie tylko w kontekście biznesowym, ale także prawnym, szczególnie jeśli chodzi o RODO.

Zabezpieczenie dostępu sieciowego

Połączenia sieciowe także są obszarem, który wymaga odpowiedniej ochrony w trakcie procesu drukowania i skanowania. Niestety, dziedzina ta często jest ignorowana zarówno przez producentów sprzętu, jak i jego administratorów. Rozwiązania marki Brother ułatwiają wprowadzenie rygorystycznych reguł, dzięki którym sieć nie staje się najsłabszym ogniwem w firmowym systemie bezpieczeństwa.

Jednym z podstawowych i najbardziej skutecznych mechanizmów ochronnych jest filtr IP. Zapewnia, że ze sprzętem drukującym i skanującym będą się łączyć tylko urządzenia o określonych adresach IP. Administratorzy mogą skorzystać z wbudowanego bezpiecznego protokołu IPsec oraz wyłączyć niestosowane w przedsiębiorstwie protokoły, np. FTP lub SMTP. Z kolei niektóre narzędzia do zarządzania flotą urządzeń, takie jak Brother BRAdmin, wykorzystują do komunikacji z tymi urządzeniami protokół SNMP w wersji trzeciej, która zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych. Urządzenia producenta zostały wyposażone także w funkcję szyfrowania z użyciem protokołów TLS (Transport Layer Security) i SSL (Secure Socket Layer).

Dystrybutorami drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych Brother w Polsce są: For Ever, Polcan, Praxis, Roseville Investments i Tech Data.

Dodatkowe informacje: biuro@brother.pl