Atman: rośnie znaczenie Polski na europejskim rynku centrów danych
Trwa boom na rynku centrów danych w Polsce – swoje obiekty uruchamiają zarówno lokalni operatorzy (w tym Atman), jak i międzynarodowi gracze. To dla firm integratorskich i usługodawców IT okazja, aby znaleźć bardzo korzystną ofertę współpracy.

Mimo pojawiających się konkurencyjnych inwestycji, Atman nieprzerwanie utrzymuje pozycję lidera polskiego rynku data center. Co więcej, już teraz jest przygotowany na wzrost popytu na powierzchnię kolokacyjną i konieczne do zasilania sprzętu IT megawaty. We wrześniu 2021 r. oddał do użytku ok. 2 tys. m2 netto nowej powierzchni w świeżo wybudowanym obiekcie F6 w Centrum Danych Atman Warszawa-1 (ul. Grochowska) i kolejnych komorach serwerowych w Centrum Danych Atman Warszawa-2 (ul. Konstruktorska).

Warszawa dołącza do grona europejskich liderów rynku centrów danych, określanych jako FLAP – Frankfurt, Londyn, Amsterdam i Paryż. Cieszymy się, że możemy stanowić równorzędną pod kątem jakości świadczonych usług alternatywę dla zachodnich, dojrzałych rynków, na których zaczyna już brakować powierzchni i energii elektrycznej. Wieloletnie doświadczenie na rynku ICT i elastyczność we współpracy są naszymi atutami, a sprawdzone pod każdym względem procedury utrzymaniowe, geodywersyfikacja i redundancja kluczowych systemów zapewniają bezpieczeństwo danych. Dzięki strategicznemu planowaniu i umiejętnemu inwestowaniu w infrastrukturę oferujemy niemal nieograniczoną dostępność powierzchni i zasilania w Centrach Danych Atman. To gwarantuje dobre relacje oraz długofalową współpracę z partnerami i klientami.
W wyniku tych inwestycji potencjał ośrodków przetwarzania danych Atmana znacznie wzrósł. Łącznie w trzech lokalizacjach do dyspozycji użytkowników znajduje się blisko 11 tys. m2 powierzchni netto (z możliwością dalszej rozbudowy, do prawie 18 tys. m2) z gwarantowanym zasilaniem o mocy 41,5 MW (SLA 99,999 proc.). Łączność kolokowanym serwerom zapewniają redundantne łącza światłowodowe Atmana i innych operatorów (neutralność sieciowa). Wysoki poziom wdrożonych procesów i procedur potwierdzają certyfikaty ISO 9001 i ISO/IEC 27001 oraz uzyskanie jedynej w Europie certyfikacji EPI-DCOS – standardu zajmującego się zarządzaniem i utrzymaniem centrów danych.
Stale rozwijane jest także portfolio usług. Oprócz kolokacji, Atman proponuje własne usługi chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej oraz serwery dedykowane. Możliwe jest dowolne łączenie tych usług w rozwiązania hybrydowe, z opcją georedundancji, a także uzupełnianie usługami telekomunikacyjnymi (dostęp do Internetu, transmisja danych, SD-WAN, usługi punktu wymiany ruchu).
- Lokalizacja kampus Centrum Danych Atman Warszawa-1 (ul. Grochowska 21a)
- Powierzchnia 1440 m2 netto (sześć komór serwerowych, możliwość pełnej customizacji)
- Zasilanie gwarantowane3,6 MW; generator N+1 na wyłączność
- Łączność telekomunikacyjna dwa meet-me-roomy, łącza światłowodowe Atmana, niezależne podłączenie innych operatorów i połączenia do chmur globalnych
- Dodatkowe udogodnienia zadaszona automatyczna rampa do rozładunku dwóch TIR-ów; winda i drzwi o wysokości 280 cm na trasie sprzętu, zwiększona nośność stropu dla szaf o wysokiej gęstości

Szczególnie warta uwagi dla firm zainteresowanych rozwiązaniami wielochmurowymi (multicloud) jest możliwość połączenia lokalnych środowisk IT z regionami globalnych dostawców chmury, z pominięciem Internetu (Atman Cloud Connect). Poza tym Atman zyskał niedawno status Google Cloud Partner w kategorii Interconnect. Infrastruktura operatora została podłączona bezpośrednio do regionu Google Cloud Platform w Warszawie, dzięki czemu opóźnienia w komunikacji z GCP zostały zredukowane praktycznie do zera (usługa Atman Google Connect). Z kolei w ramach usługi Atman Business Internet dostępna jest opcja bezpośredniej, a więc szybszej i stabilniejszej łączności z chmurą Microsoftu obsługującą Office 365 i Teams (poprzez Microsoft Azure Peering Service).

Dodatkowe informacje: Adam Dzielnicki, Kierownik Produktu, Atman, Adam.Dzielnicki@atman.pl
Podobne artykuły
Huawei Smart Modular Data Center 5.0
Rozwój sztucznej inteligencji, dużych baz danych, przetwarzania w chmurze oraz Internetu Rzeczy – to wszystko sprawia, że centra danych muszą sprostać coraz większym wymaganiom. Odpowiedzią na te wyzwania są inteligentne modułowe centra danych nowej generacji Smart Modular Data Center 5.0.
Data center Talex: bezpieczeństwo fizyczne w centrum danych
Zabezpieczenie data center to nie tylko ochrona przed cyberatakami czy gwarancja ciągłości działania – istotne jest także zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego takich obiektów. Przy czym kluczowym elementem w tym zakresie jest pewna i stabilna kontrola dostępu. Modelowy system, spełniający takie właśnie założenia, zbudował Talex w swoich centrach danych w Poznaniu i we Wrocławiu.
Boxafe: backup dla aplikacji chmurowych
Rozwiązanie QNAP Boxafe umożliwia zautomatyzowane wykonywanie kopii zapasowych danych pochodzących ze środowisk aplikacji chmurowych Google Workspace i Microsoft 365.