Sposoby na wzrost

Upgrade’24 był zatem okazją do szukania odpowiedzi na szereg pytań: jak z jednej strony rosnąć nieorganicznie – poprzez fuzje i przejęcia, a z drugiej w jaki sposób RevOps może być dźwignią wzrostu przychodów; jak wprowadzić procesy zarządcze, które zwiększą rentowność, jak również czym jest właściwa kultura organizacyjna oraz jak dopasować funkcje i systemy firmy do jej skali i dojrzałości. Dużym zainteresowaniem cieszył się między innymi warsztat dotyczący sytuacji na polskim rynku M&A. Z danych kancelarii DSK wynika, że obecnie w Europie mnożniki EBIDTA przy transakcjach wykupu spółek usługowych wynoszą od 6,5 do 13, podczas gdy w Polsce średnia wynosi w tym przypadku 8,2. Towarzyszy temu spadek liczby transakcji w branży IT. Jak podaje kancelaria DSK w ubiegłym roku było ich ponad 40, zaś w obecnym jak do tej pory jedynie 26.

Jednocześnie, jak podkreśla Wojciech Wolny, prezes Grupy Euvic, w ciągu minionych 10 lat polskie spółki wzrosły o rząd wielkości i mają obecnie potencjał do przejmowania innych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej.

My na przykład w ciągu minionych dwóch lat kupiliśmy cztery ukraińskie spółki, które uzyskują dobre wyniki, z pożytkiem dla całej grupy. Tym bardziej szkoda, że nasze państwo bardzo chętnie pomaga zagranicznym inwestorom w Polsce, zamiast polskim, którzy mogliby stać się regionalnymi czempionami – mówi Wojciech Wolny, wpisując się tym samym w niezwykle budujący przekaz dr. hab. Marcina Piątkowskiego, autora książki „Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość”.

Żyjemy w prawdziwym złotym wieku. Polskie PKB per capita w latach 1992-2022 rosło najszybciej na świecie i nigdy jeszcze, w naszej ponadtysiącletniej historii, nie zbliżyliśmy się tak bardzo do Zachodu pod względem zamożności. Teraz przed nami kluczowa dekada, która zadecyduje o tym, czy po raz pierwszy w historii dogonimy Zachód, czy też popadniemy w stagnację, jak kraje południa Europy. Żeby jednak wejść na stałe do światowej ligi mistrzów biznesu potrzebujemy wizji, której nasz rząd nie ma, chociaż nas nie stać na podejście, że nas nie stać – przekonuje Marcin Piątkowski, dodając, że w jego opinii niezbędne jest między innymi zwiększenie nakładów na badania i rozwój z 1,5% do 2,5% PKB.

Uczestnicy Upgrade’24 zgodzili się przy tym co do tego, że siłą polskiej gospodarki jest jej różnorodność, dzięki czemu stoi ona nie na dwóch-trzech kluczowych sektorach, ale opiera się na skutecznym działaniu polskich firm w dziesiątkach różnych branż.  

Jednocześnie trzeba podkreślić, że kluczowa jest branża IT, bo generuje wartość dodaną w każdym z sektorów naszej gospodarki – podkreśla Paweł Śliwa, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

W tym kontekście kluczowy wydaje się ten akurat wniosek z tegorocznego Upgrade’u, który sprowadza się do konkluzji, że w polskim sektorze software house’ów nie mamy do czynienia z kryzysem, ale raczej urealnieniem sytuacji po latach prosperity.

– Przestańmy mówić, że mamy kryzys. Ta branża po prostu dojrzewa – podsumowuje Anna Zarudzka, CEO Boldare’a.

Organizatorem konferencji Upgrade jest ITCorner – społeczność gromadząca około 80 rodzimych software house’ów. Podczas tegorocznej edycji wystąpiło ponad 40 prelegentek i prelegentów, jak też odbyło się kilka warsztatów i 9 paneli dyskusyjnych z praktykami biznesu.