W ostatnich latach coraz więcej firm korzysta z usług Unified Communications as a Service (UCaaS), doceniając szybki czas wdrożenia czy brak konieczności posiadania własnych zasobów IT. Według Gartnera globalny rynek UCaaS w najbliższych latach ma rosnąć w tempie 30 proc. rocznie. Jednak Dariusz Bogusz, Solution Architect w Unify, uważa, że taki model usług nie zawsze spełnia oczekiwania przedsiębiorców, którzy często poszukują bardziej wysublimowanych rozwiązań. 

 

– Klienci oczekują dostępu do sieci społecznościowych, aplikacji mobilnych oraz narzędzi pracy grupowej. Nie wystarczają im proste usługi. To sprawia, że chcą łączyć własne zasoby z chmurą, a także łańcuchem dostaw. Zauważamy, że coraz większą popularność zyskuje środowisko hybrydowe – tłumaczy Dariusz Bogusz.

 

OpenScape Cloud firmy Unify, zapewniając szeroką gamę funkcji, spełnia oczekiwania najbardziej wymagających przedsiębiorstw. W ramach pojedynczej aplikacji klienci otrzymują dostęp do komunikacji w czasie rzeczywistym, narzędzi do pracy grupowej, platformy społecznościowej czy rozwiązań dla użytkowników mobilnych. Co ważne, system może być oferowany w modelu chmury publicznej, hybrydowej lub w środowisku klienta.

 

– Wiele firm jest przywiązanych do tradycyjnych rozwiązań i nie planuje z różnych względów migracji do chmury. Dlatego oferujemy produkty dla tej grupy użytkowników. Niemniej OpenScape Cloud umożliwia nawiązywanie długoterminowych relacji z klientami, a tym samym lepsze poznawanie oraz zrozumienie ich potrzeb, a przy okazji wyeliminowanie konkurentów – wyjaśnia Dariusz Bogusz.

 

OpenScape Cloud dostępny jest w czterech wersjach: Essential, Team, Professional, Enterprise. Wymienione pakiety zapewniają dostęp do kluczowych funkcji, różniąc się m.in. liczbą użytkowników uczestniczących w sesji, możliwością nagrywania telekonferencji i tworzenia notatek. Wersja Essential umożliwia zestawianie połączeń między trzema osobami, w przypadku Team może być ich sześć. Możliwości wersji Enterprise oraz Professional są w tym zakresie nieograniczone. Co ważne, firma może korzystać z dowolnej kombinacji licencji Essential, Team, Professional, Enterprise. 

 

Dużym ułatwieniem dla partnerów jest biblioteka zastosowań OpenScape Cloud, zawierająca niemal 50 scenariuszy dla różnych grup klientów z branży motoryzacyjnej, świata finansów, edukacji, energetyki, służby zdrowia, handlu i sektora publicznego. 

 

Duże możliwości dla partnerów

Unify sprzedaje OpenScape Cloud na rynku polskim wyłącznie poprzez sieć partnerów. Usługa nie obejmuje łączy miejskich (SIP Trunk) ani pakietów minut, co powinno ucieszyć partnerów. Resellerzy wiążą się z klientem własnym kontraktem,. Zyskują też duże możliwości, jeśli chodzi o świadczenie usług połączeniowych czy różnorodne integracje. 

 

Firmy współpracujące z Unify w zakresie sprzedaży OpenScape Cloud mogą ubiegać się o jeden z trzech poziomów autoryzacji. Najłatwiej jest uzyskać certyfikat Authorized – wystarczy ukończyć szkolenie online. Nieco więcej wysiłku muszą włożyć resellerzy ubiegający się o autoryzację na poziomie Professional lub Master. W tym ostatnim przypadku trzeba wykazać się m.in. obrotem rocznym o wysokości 125 tys. euro.

 

W najbliższym czasie OpenScape Cloud zyska kilka dodatkowych funkcji, które zwiększą konkurencyjność usługi. Wśród nowości znajdą się automatyczne awizo, nagrywanie rozmów oraz  obsługa 5 tys. abonentów.

 

Unify, wcześniej będący własnością Siemensa, od 2016 r. należy do firmy ATOS, świadczącej usługi informatyczne klientom korporacyjnym z całego świata. OpenScape Cloud jest uruchamiane na platformie ATOS i wykorzystuje rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz zasoby serwisowe tego usługodawcy.

 

Nowa oferta nie oznacza, że Unify wycofa się ze sprzedaży wcześniej oferowanych produktów. 

Zamierzamy kontynuować sprzedaż OpenScape Business, 4000 i OSV. Nasi klienci wciąż potrzebują lokalnych systemów i interfejsów, takich jak Xpert, HiMed czy OScAR – uspokaja Dariusz Bogusz.

 

Więcej informacji o OpenScape Cloud, zasadach współpracy, szkoleniach, programie można znaleźć w portalu Unify: www.unify.com/us/partners/partner-portal.aspx.