W I półroczu br. Action sprzedał w sumie 1,4 tys. serwerów Actina Solar (z czego dokładnie 994 znalazło nabywców w I kwartale br.). W opinii Marcina Bogusza, pełnomocnika prezesa zarządu ds. zaawansowanych technologii w Actionie, dotychczasowy wynik jest dla firmy co najmniej satysfakcjonujący, ponieważ sprzedaż serwerów Actina Solar w całym 2009 r. zamknęła się liczbą 1670.
– Największym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się serwery Actina Solar serii 100 – mówi Marcin Bogusz. – Są to cztery konfiguracje przeznaczone do używania małych aplikacji biznesowych, wymiany zasobów i informacji, a także służące jako serwery firmowych grup roboczych czy też serwery dostępowe dla pracowników mobilnych. Actinę Solar sprzedają przede wszystkim resellerzy oferujący wartość dodaną (VAR). – Z integratorami zaś współpracujemy w ramach projektów, w których ustala się wygórowane ceny, rzadko kiedy możemy więc pozwolić sobie na stosowanie dodatkowych ulg i bonusów – wyjaśnia Marcin Bogusz.

FINANSOWO DO PRZODU

Jak działa program dla sprzedawców serwerów Actionu? Producent oparł go na trzech filarach: funduszu pieniężnym, tzw. uldze logistycznej i wydłużonym terminie płatności za serwery. Wartość funduszu (czyli rabat zwracany po zakupie sprzętu) zależy od kwartalnej wartości netto obrotów i wynosi: 1 proc. przychodów mniejszych niż 5 tys. zł, 1,5 proc. od obrotu między 5 a 10 tys. zł oraz 2 proc., jeśli obrót przekracza 10 tys. zł. – Fundusz pieniężny stanowi czynnik motywujący partnerów do osiągania najlepszych rezultatów, utożsamiając tym samym indywidualne cele sprzedaży resellerów ze strategicznymi założeniami firmy – uważa Marcin Bogusz. Oprócz funduszu pieniężnego partnerzy sprzedający Actinę Solar mogą skorzystać z funduszu marketingowego, który służy do finansowania przedsięwzięć reklamowych partnera. – Dofinansowanie dla projektu przedstawionego przez partnera jest przyznawane indywidualnie na podstawie analizy pomysłu – tłumaczy przedstawiciel Actionu. – Najciekawsze akcje marketingowe możemy sfinansować nawet w połowie.

LŻEJ LOGISTYCZNIE

Ponadto uczestnicy programu Actina Solar otrzymują tzw. ulgę logistyczną – są zwolnieni z kosztów transportu. Chodzi o kwotę 30 zł pobieraną przez dystrybutora w przypadku zamówienia o wartości nieprzekraczającej 3 tys. zł. Zdaniem Marcina Bogusza jest to znacząca korzyść dla partnerów, którzy kupują podstawowe rozwiązania serwerowe w cenie niższej niż 3 tys. zł i nie zamawiają innych produktów. Według przedstawiciela producenta do programu partnerskiego Actina Solar warto przystąpić również z powodu wydłużenia terminu płatności. – Każdy uczestnik programu otrzymuje fakturę za serwer z terminem dłuższym o 7 dni niż obowiązujący resellerów, którzy nie włączyli się w program – zachęca Marcin Bogusz. – Przywilej wydłużenia terminu płatności nie dotyczy partnerów rozliczających się z Actionem w gotówce. We wrześniu Action planuje przyznanie autoryzacji na kolejny rok.

Marcin Bogusz

MARCIN BOGUSZ
pełnomocnik prezesa zarządu ds. zaawansowanych technologii w Actionie

We wrześniu organizujemy pierwszą imprezę autoryzacyjną programu partnerskiego Actina Solar. Podczas spotkania wręczone zostaną aktualne certyfikaty autoryzacyjne na lata 2010/2011. Planowane są szkolenia techniczne w formie warsztatów, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania partnerów technologicznych Actionu. Produkcję serwerów Actina Solar uruchomiliśmy w 2006 r. W tej chwili w ofercie są zarówno rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dla instytucji wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Actina Solar ma na koncie prestiżowe wdrożenia klastrów obliczeniowych w instytucjach naukowych (m.in. wdrożenie klastra Galera w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej – TASK). Klienci mają do wyboru wiele konfiguracji w ramach każdej linii serwerów. Do dyspozycji klientów oddany został konfigurator on-line. Serwery Actina Solar są objęte 3-letnią gwarancją oraz serwisem onsite.