W spotkaniu uczestniczyli menedżerowie i prezesi najważniejszych firm dystrybucyjnych z całego świata. W zjeździe wzięli udział przedstawiciele m.in.: Actebisu, Arrow, Avnetu, Esprinetu, Ingram Micro, Magirusa oraz Tech Daty. Jedynym polskim dystrybutorem, zrzeszonym w GTDC od grudnia 2008 r., jest ABC Data, a jej prezes Andrzej Sobol także aktywnie uczestniczył w obradach.
Na spotkanie zostali zaproszeni również vendorzy i inwestorzy oraz – gościnnie, jako potencjalni członkowie GTDC – m.in. przedstawiciele AB.
Podczas zjazdu dystrybutorzy dyskutowali o światowej sytuacji ekonomicznej i problemach, z jakimi boryka się branża IT w czasie recesji. Jednym z celów spotkania było też uświadomienie inwestorom finansowym znaczenia dystrybucji.
Uczestnicy konferencji – zarówno dystrybutorzy, jak i producenci oraz inwestorzy – wzięli udział w kilku debatach dotyczących obecnej sytuacji ekonomicznej. W części otwartej dla mediów dyskutowali o nastrojach dystrybutorów podczas światowej recesji, które generalnie nie są złe. Zdaniem biorących udział w spotkaniu kondycja dystrybucji jest nie najgorsza: dystrybutorzy nie mają problemów z płynnością i spotykają się ze zrozumieniem instytucji finansowych. Globalne firmy dystrybucyjne osiągają coraz
lepsze wyniki, a producenci zaczynają doceniać ich zalety.
Dużo gorzej wygląda sytuacja kanału dystrybucyjnego, bo wielu resellerów potrzebuje wsparcia. Obecni na spotkaniu dystrybutorzy ustalili, że muszą wspólnie dofinansować kanał.
W części zamkniętej dla prasy uczestnicy konferencji zastanawiali się nad strategicznymi obszarami wzrostu, omawiali najlepsze praktyki dotyczące współpracy oraz debatowali nad tym, jak podnieść efektywność w czasie kryzysu.

UCZESTNICY ŚWIATOWEGO FORUM GTDC

Członkowie
stowarzyszenia

ABC Data

Actebis

Arrow

Avnet

Bell Microproducts

DCC SerCom

Esprinet

Ingram Micro

Magirus

Redington

Tech Data

Westcoast

Westcon

Gościnnie
AB

Computer Gross Italia

Computer Links

Context

eD’System

Czym się zajmuje GTDC

W GTDC zrzeszeni są najwięksi dystrybutorzy IT z całego świata, których łączne obroty ze sprzedaży wynoszą ponad 90 mld dol. (w tym gronie znajdują się np. D&H Distributing, ScanSource i Synnex, nieobecni podczas czerwcowego spotkania). Stowarzyszenie zajmuje się m.in. formułowaniem wspólnego stanowiska w kwestiach najważniejszych dla światowego rynku dystrybucji IT. Prowadzi również rozmowy z producentami, inwestorami, firmami ubezpieczeniowymi itp., podczas których rozwiązywane są problemy nurtujące całą branżę. Jednym z priorytetów GTDC jest promowanie dystrybucji, jako istotnego elementu branży IT.
Dystrybutorzy zrzeszeni w GTDC przekazują dane na temat sprzedaży europejskiej firmie Context zajmującej się wywiadem gospodarczym. Informacje Contextu są udostępniane później producentom, analitykom i wszystkim, którzy potrzebują aktualnej wiedzy o rynku.

Dla CRN Polska mówi Tim Curran, Chief
Executive Officer of the Global Technology
Distribution Council.
NABIERAMY ROZPĘDU

Podczas naszego spotkania w Londynie
skupiliśmy się na wyzwaniach, z jakimi
aktualnie boryka się branża IT, jak również
na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, kiedy
poprawi się sytuacja w Europie. W Stanach
Zjednoczonych zauważyliśmy już pewną
stabilizację, co dobrze rokuje także dla krajów europejskich.
Cieszy nas rosnąca siła dystrybutorów we wszystkich regionach.
Na zjeździe dyskutowaliśmy również o przyczynach
dobrego pozycjonowania dystrybutorów IT. Vendorzy po
zetknięciu się z wymaganiami resellerów i detalistów na
całym świecie coraz bardziej doceniają współpracę z dystrybutorami,
których niewątpliwymi zaletami są: niskie koszty
infrastruktury oraz oferowane przez nich wszechstronne
rozwiązania i usługi.

Członkowie GTDC rekrutują się spośród największych dystrybutorów
na świecie, osiągających rocznie ponad 100 mld dol.
przychodów ze sprzedaży, ponieważ sytuacja gospodarcza
się poprawia i zwiększają się budżety IT, branża ma szansę
nabrać ogromnego rozpędu.