Standard o marketingowej nazwie Wi-Fi 6 (jego oficjalna nazwa to IEEE 802.11ax) jest ulepszoną wersją dotychczas stosowanej technologii 802.11ac. Na konieczność jego zaprojektowania wpłynęła nieustannie rosnąca liczba użytkowanych na świecie urządzeń bezprzewodowych. Dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań pojemność sieci Wi-Fi udało się zwiększyć aż czterokrotnie.

Zastosowanie standardowej technologii MU-MIMO (Multi User Multiple Input Multiple Output) zapewnia wielu użytkownikom jednoczesne korzystanie z routera, bez zauważalnego spadku jakości łącza. Mechanizm ma jednak pewne ograniczenia, dlatego stworzono jego nową wersję – MU-MIMO 8×8, zapewniającą aż 8 strumieni transmisji służących do wysyłania oraz równoległego pobierania danych.

Do poprawnej transmisji danych konieczne jest także zastosowanie technologii OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing), umożliwiającej jednoczesne przesyłanie wielu strumieni danych na ortogonalnych częstotliwościach nośnych, co przyczynia się do poprawy stabilności sieci i zwiększenia jej zasięgu. W routerach TP-Link Archer AX użytkownicy mają do dyspozycji cztery razy więcej częstotliwości nośnych niż w rozwiązaniach w standardzie AC, co nie tylko poprawia zasięg sieci, ale też wpływa na wzrost jej prędkości o średnio 11 proc.

Sieci pokolorowane

W budynkach wielorodzinnych częstym problemem jest wzajemne zakłócanie się sieci bezprzewodowych przesyłających dane tymi samymi kanałami. Aby wyeliminować zakłócenia generowane przez sąsiadów, w sieciach Wi-Fi 6 wprowadzono tzw. mechanizm kolorowania BSS. Dzięki niemu każdy router zgodny ze standardem 802.11ax oznacza ramki swojej sieci, co ułatwia innym urządzeniom ignorowanie transmisji z sąsiednich sieci. Operacja jest wykonywana automatycznie, zupełnie niezauważalnie dla użytkownika i nie wymaga osobnej konfiguracji.

W sieciach Wi-Fi 6 wykorzystywana jest modulacja 1024-QAM, dzięki której w pakietach przesyłanych jest 10 zamiast 8 bitów, co zapewnia uzyskanie prędkości transferu aż o 25 proc. wyższej od osiąganej w przypadku zastosowania modulacji 256-QAM w standardzie 802.11ac. Wzrost prędkości jest także efektem wykorzystaniu kanału o szerokości pasma 160 MHz.

W nowych routerach zastosowano również mechanizm TWT (Target Wake Time) ograniczający zużycie energii. Umożliwia łączącym się z nimi urządzeniom ustalenie czasu i częstotliwości wybudzania w celu wysłania lub pobrania danych. W istotnym stopniu przyczynia się to do wydłużenia czasu uśpienia sprzętu i pracy na baterii, zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych i IoT.

Rodzina routerów Archer AX składa się z czterech modeli (szczegóły w ramce obok) różniących się liczbą portów, rodzajem zainstalowanych anten i dodatkowymi funkcjami podnoszącymi efektywną szybkość transferu danych. Urządzenia oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach, np. Archer AX10 kosztuje tylko 400 zł brutto (cena dla użytkownika końcowego). 

Więcej informacji o rozwiązaniach bezprzewodowych TP-Link oraz o standardzie Wi-Fi 6 na stronie www.tp-link.com/pl/wifi6. Dystrybutorami TP-Link w Polsce są: AB, Also, NTT System i Veracomp.

 

Urządzenia dostępowe Wi-Fi 6 w ofercie TP-Link

Archer AX10 – 1xWAN 1 Gb/s, 4xLAN 1 Gb/s, 4 zintegrowane anteny dookólne, transfer 1,2 Gb/s

Archer AX50 – 1xWAN 1 Gb/s, 4xLAN 1 Gb/s, 1xUSB, 8 anten zewnętrznych, transfer 2,4 Gb/s

Archer AX6000 – 1xWAN 2,5 Gb/s, 8xLAN 1 Gb/s, 2xUSB, 8 anten zewnętrznych, transfer 4,8 Gb/s, 1 GB RAM, 128 MB flash, DFS, MU-MIMO, OFDM, QoS

Archer AX11000 – 1xWAN 2,5 Gb/s, 8xLAN 1 Gb/s, 2xUSB, 8 wysoko wydajnych anten zewnętrznych, transfer 4,8 Gb/s, 1 GB RAM, 512 MB flash, DFS, MU-MIMO, OFDM, QoS

Dodatkowe informacje: 

Robert Kulasiński, Distribution Channel Manager, TP-Link, robert.kulasinski@tp-link.com