Dotąd funkcjonowały trzy odrębne spółki, w których ComArch miał blisko 100 proc. udziałów: w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Po restrukturyzacji, która ma polegać na fuzji spółek działających w kilku miastach (ComArch Warszawa, ComArch Poznań i ComArch Gdańsk) z ComArchem Kraków, przekształcą się one w jego oddziały (ComArch Kraków należy do ComArchu S.A.) W ten sposób na rynku będą działać ComArch i ComArch Kraków z oddziałami. Według zarządu ruch ten pozwoli na znaczne oszczędności. Rocznie koszty operacyjne zmniejszą się o 400 tys. złotych. Dlaczego? – Po fuzji będziemy prowadzić księgowość dla jednej firmy, a nie jak dotychczas dla czterech – tłumaczy Rafał Chwast. – Wystarczy także finansować obsługę prawną dla jednej, a nie dla kilku firm.

Łatwo i tanio

Konsolidacja spółki jest tym bardziej korzystna, że jej koszty mają być niewielkie – wynika z informacji zarządu ComArchu. Rafał Chwast oblicza, że załatwienie formalności sądowych pochłonie około 10 tys. złotych. Tylko tyle, ponieważ sprawę da się załatwić w trybie uproszczonym, bez zwoływania biegłych. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy firma należy w ponad 90 proc. do innej. Co więcej nie ma potrzeby podnoszenia jej kapitału. Do kosztów sądowych należy dodać wydatki administracyjne ComArchu Kraków po restrukturyzacji, np. nowe wizytówki, papier firmowy itd. – Nie przekroczą one kilku-kilkunastu tysięcy złotych – mówi Rafał Chwast. Operacja fuzji spółek zależnych ComArchu z ComArchem Kraków będzie kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Same korzyści

Oprócz oszczędności na administracji, jako powód przekształceń zarząd ComArchu wymienia wiarygodność spółki dla potencjalnych kontrahentów. Otóż zdaniem Rafała Chwasta firmy chętniej będą zawierać umowy z ComArchem Kraków, którego kapitał własny jest obliczany na ponad 20 mln złotych, niż z dotychczas funkcjonującymi spółkami regionalnymi. Wartość kapitału każdej z nich szacuje się na o wiele mniej – od kilkuset tysięcy do 1 mln złotych. W komunikacie ComArchu można także wyczytać, że po reorganizacji działalność grupy będzie bardziej przejrzysta, np. będą podawane skonsolidowane wyniki, zamiast danych dla poszczególnych spółek.

Połączenie spółek zależnych ComArchu z ComArchem Kraków ma nastąpić w pierwszym kwartale 2002 r. Dlaczego zarząd zdecydował się na restrukturyzację dopiero teraz, skoro to posunięcie wydaje się przynosić same korzyści? Rafał Chwast tłumaczy, że wcześniej po prostu nie było na to czasu. W zeszłym roku na przykład ComArch zajęty był innymi zmianami organizacyjnymi w spółce – tworzeniem dwóch spółek ComArch i ComArch Kraków, której powstanie wiąże się z wykorzystaniem warunków specjalnej strefy ekonomicznej w rejonie Krakowa.