Testowanie sieci sposobem na ciągłość jej pracy
Szybki rozwój technik sieciowych sprawia, że administratorzy mają niemały problem z zapanowaniem nad infrastrukturą i zagwarantowaniem dostępności sieci. Pomóc im mogą regularne testy jakości połączeń wykonywane samodzielnie lub przez integratora.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Spiceworks profesjonaliści IT i dostawcy usług zarządzanych wskazali pięć kluczowych zagadnień, które mają wpływ na zarządzaną przez nich infrastrukturę sieciową: ciągła rozbudowa, bezpieczeństwo, restrykcje czasowe, monitoring i analiza oraz problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników. Uporać się z każdym z wymienionych problemów pomogą rozwiązania do testowania infrastruktury sieciowej.
1. Ciągła rozbudowa sieci
Działy IT muszą nieustannie zajmować się starzejącymi się urządzeniami i infrastrukturą, projektami odświeżania jej, aktualizacjami oprogramowania i firm-
ware’u oraz innymi kwestiami. Dla przykładu, gdy wymieniony zostanie punkt dostępowy, może okazać się, że konieczne jest zastąpienie przełącznika szybszym, co z kolei wymusza rekonfigurację sieci VLAN itd. W takiej sytuacji narzędzia do testów sieci ułatwiają ocenę, które jej elementy wymagają wymiany, a po wdrożeniu nowych rozwiązań umożliwiają pomiary wydajności.
2. Bezpieczeństwo
Mimo że złośliwy kod uruchamiany jest na stacjach roboczych, skuteczną techniką eliminacji zagrożeń jest analiza ruchu sieciowego. Narzędzia testujące służą do odnajdywania nielegalnie podłączonych punktów dostępowych, sprawdzania schematów uwierzytelniania, inwentaryzacji urządzeń i kontroli ich dostępności przez VLAN lub SSID oraz analizowania problemów z częstotliwościami radiowymi, które bywają oznaką naruszenia zabezpieczeń.
Narzędzia do testów sieci w ofercie firmy NetAlly
Rozwiązania przewodowe
• LinkRunner G2 – inteligentny tester sieci
• LinkRunner AT – automatyczny tester sieci
• LinkSprinter – przenośny tester sieci
Rozwiązania bezprzewodowe
• AirCheck G2 – tester sieci Wi-Fi
• AirMagnet Planner – narzędzie do planowania sieci Wi-Fi
• AirMagnet Spectrum XT – analizator interferencji w sieci
• AirMagnet WiFi Analyzer PRO – analizator sieci bezprzewodowych
• AirMagnet Survey PRO – oprogramowanie do inspekcji pomieszczeń
Narzędzia uniwersalne
• EtherScope nXG – przenośne narzędzie do analizy sieci
• Test Accessory – przenośny serwer iPerf
• Link-Live – darmowa usługa chmurowa
3. Restrykcje czasowe
Świadomość aktualnego stanu infrastruktury ma zasadnicze znaczenie w przypadku rozwiązywania problemów, analizy przepustowości sieci i tworzenia dokumentacji. Narzędzia do testów pomogą szybko sprawdzić port przełącznika, do którego podłączone jest dane urządzenie klienckie, ścieżkę, którą pakiety docierają do serwera, i stabilność usługi DNS. Automatyzacja tych procesów znacznie skraca czas wykrycia problemów i ich eliminacji.
4. Monitoring i analizy
Na jakość sygnału sieci Wi-Fi duży wpływ mają fizyczne elementy, np. stos puszek po farbach, nowe przegrody w biurach, metalowe przewody wentylacyjne lub działające w pobliżu sieci bezprzewodowe. Do szybkiego wykrycia i wyeliminowania problemu doprowadzi sprzęt testowy bardzo precyzyjnie analizujący sygnał sieci Wi-Fi. Monitoring obejmuje m.in. opóźnienia transmisji, straty pakietów i rozstrojenie sygnału.
5. Brakuje specjalistów
Większość firm ma problemy ze znalezieniem i utrzymaniem wykwalifikowanych specjalistów IT. Narzędzia do testowania sieci sprawiają, że administratorzy rozwiązują problemy zdecydowanie szybciej (nie muszą sprawdzać skomplikowanych ustawień konfiguracyjnych), a zatem firmie wystarczy mniej liczny dział IT.
Darmowe narzędzia
W ramach trwającej do 30 września br. promocji klienci, którzy kupią testery sieciowe LinkRunner G2 lub AirCheck G2, mogą otrzymać bezpłatnie przenośny tester LinkSprinter albo serwer iPerf Test Accessory. Po dokonaniu zakupu wystarczy wypełnić formularz na stronie www.netally.com, wskazać wybrane urządzenie i przesłać dowód zakupu.
Dodatkowe informacje:
Wojciech Wojtyła, dyrektor sprzedaży, Nuvias, wojciech.wojtyla@nuvias.com
Podobne artykuły
Wi-Fi, jakiego jeszcze nie znamy
Sieci Wi-Fi stają się coraz inteligentniejsze. O tym, że nie jest to wyłącznie pusty slogan, świadczą możliwości produktów Mist Systems – marki należącej do Juniper Networks.
Projekty UCC nie muszą być skomplikowane
Może się wydawać, że termin Unified Communications & Collaboration, oznaczający zintegrowaną komunikację i pracę grupową, opisuje prosty projekt. W rzeczywistości jednak jego realizacja jest wyjątkowo trudna. Dla większości firm wdrażanie jednego rozwiązania UCC dla wszystkich użytkowników i rodzajów zastosowań to wciąż bardzo ambitny cel.
Bezpieczne sieci z Juniper Networks
W ostatnich latach stale rośnie skala oraz złożoność cyberzagrożeń. Każdego dnia pojawiają się informacje o spektakularnych atakach lub wyciekach danych, które są ich konsekwencją. Ataki te stają się coraz bardziej medialne, co często jest dodatkową zachętą dla przestępców.