Choć „Storage as a Service” jest usługą oferowaną przez wielu dostawców,  alians Tech Daty i Kaminario zasługuje na uwagę z  kilku powodów. Z punktu widzenia resellerów oraz integratorów szczególnie istotne jest zaangażowanie dużego dystrybutora w sprzedaż usług bazujących na rozwiązaniu szerzej nieznanego na globalnym rynku vendora. Niemniej to znak obecnych czasów. 

– Jeszcze do niedawna model funkcjonowania naszego biznesu był dość prosty.  Realizowaliśmy kontrakt, a potem wystawialiśmy fakturę na 5 mln dolarów. Aczkolwiek to zaczyna się zmieniać, coraz częściej  rozkładamy te 5 mln dolarów na kilka miesięcy albo dłuższy okres czasu. Musimy dostosowywać się do nowych realiów i budować globalny biznes bazujący na usługach. –  tłumaczył John O’Shea, Senior Vice President, Global Lifecycle Management w Tech Data.

Dystrybutor zdaje sobie sprawę z faktu, że nowe modele sprzedaży oraz usług nie zastąpią całkowicie tradycyjnych rozwiązań i  potrzeba sporo czasu na ich adaptację. John O’Shea przedstawił proces transformacji na przykładzie tzw. modelu ryby.  Każda firma wprowadzająca do oferty usługi subskrypcyjne  musi przełknąć „rybę”.  Przedsiębiorca przed uruchomieniem subskrypcji posiada ustabilizowany poziom przychodów i kosztów. Niemniej wprowadzanie zmian sprawia, że dochodzi do zachwiania  bilansu.  Rosnąca popularność oferty „as a service” powoduje spadek przychodów uzyskiwanych z tradycyjnej sprzedaży.  Jednocześnie rosną wydatki potrzebne za pozyskanie i utrzymanie subskrybentów. Poza tym trzeba dodatkowo sfinansować działanie nowego zespołu, analitykę, a czasami rozbudowę centrum danych. Koszty rosną, a do kasy wpływa mniej pieniędzy. Jeśli transformacja zakończy się powodzeniem, przedsiębiorstwo powraca do dobrej kondycji finansowej. 

 – Proces ten musi być jak najkrótszy. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby ryba była jak najchudsza. – wyjaśniał – John O’Shea

Dlaczego Tech Data wybrała właśnię Kaminario? Dystrybutor chce odciążyć firmy technologiczne od kompleksowych usług związanych z zarządzaniem cyklem życia produktów i obsługi klientów. To pozwoli mniej znanym, aczkolwiek dobrze rokującym  producentom skoncentrować się na rozwoju produktów. 

Kaminario: firma z doświadczeniem

Kaminario nie jest nowicjuszem na rynku pamięci masowych.  Izraelska firma powstała w 2008 roku i specjalizuje się w opracowywaniu systemów all-flash. Warto zaznaczyć, że fundusze Venture Capital  wpompowały w nią  224,5 milionów dolarów.  Jeszcze do niedawna Kaminario rywalizowało z Pure Storage czy SolidFire o palmę pierwszeństwa wśród startupów projektujących macierze all flash.  Losy wymienionych firm potoczyły się różnie. Kaminario w międzyczasie zmieniło strategię, przechodząc od tradycyjnej sprzedaży sprzętu do modelu subskrypcyjnego, w którym oferuje oprogramowanie.  Umowa z Tech Datą stanowi kolejny krok na drodze ewolucji izraelskiego dostawcy. 

– Nasze rozwiązanie Storage as a Service  łączy prostotę i sprawność chmury publicznej z wydajnością systemu pamięci masowej adresowanej dla wymagających użytkowników biznesowych.  Współpraca z Tech Data pozwala nam zastosowanie elastycznego modelu sprzedaży. – mówił Dani Golan, CEO i założyciel Kaminario

Według Kaminario wiele firm wdrażających systemy pamięci masowych źle alokuje środki, przepłacając za nieużywaną powierzchnię dyskową.  W przypadku powierzchni  1,2 PB może to być nawet 55 proc. Natomiast subskrypcja pozwala na ograniczenie do minimum zbędnych wydatków. 

Kaminario zapewnia, że jego rozwiązanie jest tańsze o około 30 proc. od AWS. Dlaczego zatem firma nie chce rozpocząć bezpośredniej współpracy z Amazonem?

– Wierzymy w multi-cloud i nie zamierzamy wiązać się z jednym dostawcą usług chmurowych. Poza tym AWS nie jest we wszystkich najlepszy.  Obsługa aplikacji krytycznych nie jest ich najmocniejszą stroną – przekonywał Dani Golan. 

Platforma Kaminario składa się z trzech elementów systemu Vision OS – przeznaczonego do optymalizacji zasobów pamięci masowych, Clarity – odpowiada za analitykę i uczenie maszynowe oraz Flex – automatyzacja i orkiestracja.  Firma wychodzi z założenia, że to w obecnych czasach pierwszorzędną rolę w centrach danych odgrywa oprogramowanie.  Warto dodać, ze Kaminario i Tech Data mogą wdrożyć rozwiązanie w lokalnej serwerowni. 

Partnerzy mają na koncie pierwsze pilotażowe projekty. Niewykluczone, że za jakiś czas podobne usługi pojawią się na rodzimym rynku.