Tech Data to międzynarodowy dystrybutor IT wywodzący się z USA. Od 15 lat niezmiennie działa na polskim rynku zaawansowanych technologii komputerowych. Światowy lider w branży pojawił się nad Wisłą w 1998 roku, przejmując firmę Computer 2000 – czołowego wówczas europejskiego dystrybutora (ten z kolei, kilka lat wcześniej kupił udziały w powstałej w 1988 r. firmie DHI). Pod nazwą Tech Data Polska firma działa od 2001 roku.

Na czym polega unikalność Tech Daty?

Firma realizuje zróżnicowany model dystrybucji „Reach and Focus”. Z sukcesem łączy zalety klasycznego dystrybutora, oferującego produkty powszechnego użytku, z cechami dystrybutora specjalizowanego, mającego w asortymencie zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jest zarazem broadlinerem i dostawcą wartości dodanej, co spotyka się z uznaniem wieloletnich partnerów firmy.

Podstawą działalności  Tech Daty jest oferowanie pełnej gamy produktów IT. Ma w ofercie większość marek uznanych, światowych producentów, a także usługi logistyczne i finansowe związane z dystrybucją. Uzupełnieniem są zaawansowane rozwiązania (systemy serwerowe i pamięci masowe, produkty i rozwiązania sieciowe, systemy zasilania, wirtualizacyjne, wideo, produkty do budowy rozwiązań chmurowych, specjalizowane oprogramowanie itp.) oferowane pod marką Azlan. Dużym zainteresowaniem cieszą się liczne dodatkowe usługi m.in. autorskie warsztaty techniczne, szkolenia i konferencje oraz wsparcie marketingowe i sprzedażowe, nieocenione w trudnych czasach. O wysokiej pozycji firmy świadczy też fakt, że Tech Data jako jedyna w segmencie Value AddedDistributor, współpracuje z największymi firmami: HP, IBM oraz Cisco. Do tego jest jedynym w Polsce autoryzowanym dystrybutorem specjalistycznego oprogramowania CAD firmy Autodesk.

Wiele lat współpracy Tech Daty z polskimi firmami to czas wzajemnej nauki i budowania relacji. Wiele się przez ten okres wydarzyło, zwłaszcza w branży IT, która stała się dojrzałą i konkurencyjną gałęzią gospodarki. Tech Data zawsze stawiała na pogłębione kontakty i wspieranie partnerów w zmieniającym się otoczeniu. Dlatego nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w tym zakresie. Jako jedyny dystrybutor IT na polskim rynku wprowadziła własne targi dla resellerów – TDExpo, podsumowywała współpracę i wyróżniała partnerów handlowych i dostawców przyznając im, znane na rynku, wyróżnienia „Złotych Palet”. Dodatkowo, zespół VAD organizował doroczne wydarzenie – Azlan Forum, na którym resellerzy mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą producentów VAD, słuchali prelekcji tematycznych oraz oglądali i testowali prezentowany sprzęt IT.

Ukoronowaniem tych dążeń jest modernizacja AzlanCompetence Center – miejsca, gdzie partnerzy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i pozyskanie eksperckiej wiedzy. Obecnie Centrum zostało powiększone, zmodernizowane i przeniesione do głównej siedziby Tech Daty.

Wbrew niepotwierdzonym doniesieniom prasowym z 2012 roku o planowanym wyjściu z polskiego rynku, Tech Data zapowiada dalszy, intensywny rozwój sprzedaży w Polsce.