Co decyduje o niezawodności i wydajności systemów NAS?

Przemysław Biel: Bardzo ważne jest posiadanie kontroli nad tym, jakie komponenty zostaną użyte w rozwiązaniu NAS. Rozwijamy i dokładnie testujemy nasz system operacyjny DiskStation Manager oraz cały ekosystem oprogramowania na naszych urządzeniach, zapewniając ich bezproblemową współpracę. Ale czy można mówić o kontroli w przypadku setek modeli napędów dyskowych dostępnych na rynku?

Przecież są robione testy zgodności. Czy one tej kontroli nie dają?

Testy zawsze były ważne dla Synology i innych projektantów systemów NAS, ale nawet częste testowanie nie daje pełnej kontroli. Pomyślmy, ile linii produktowych oferuje jeden producent dysków? Na ogół co najmniej cztery – napędy przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, systemów monitoringu, systemów NAS i rozwiązań enterprise. Trzeba także wziąć pod uwagę liczbę dostępnych pojemności – 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 i więcej TB – oraz stworzonych przez nas systemów, których było ponad 60 tylko na przestrzeni ostatnich pięciu lat…

Rzeczywiście niełatwo nad tym wszystkim zapanować…

Nie jest tajemnicą, że wiele wyników testów zgodności przenosi się na grupy rozwiązań – może to dotyczyć dysków o podobnych pojemnościach albo tych samych platform produktowych. Po prostu nie ma ani czasu, ani ekonomicznego uzasadnienia dla drobiazgowego sprawdzania wszystkich kombinacji dysków, których liczba ciągle rośnie. W dodatku rynek napędów podlega nieustannym zmianom. Z jednej strony pojawiają się nowe modele dysków, z drugiej – dostawcy często sprzedają napędy pod niewiele różniącymi się nazwami, chociaż technologie zapisu, firmware czy procesy produkcyjne są zupełnie inne.

To raczej nie ułatwia sprawy nabywcom systemów NAS?

Nawet pozornie niewielkie zmiany na poziomie sprzętu lub oprogramowania mogą prowadzić do poważnych problemów z niezawodnością i wydajnością, zwłaszcza gdy urządzania z dyskami mają być intensywnie wykorzystywane. Co gorsza, nie wszyscy dostawcy dysków działają transparentnie. Nie wszyscy dają też klientom możliwość łatwego sprawdzenia, jaką wersję sprzętu kupują, zanim faktycznie go otrzymają. Wszystko to sprawia, że bardzo trudne jest dla nas utrzymywanie aktualnych list kompatybilności, a dla naszych klientów ich śledzenie.

Jakie znaleźliście rozwiązanie tego problemu?

Niezawodność wymaga przewidywalności. Tylko budując własne napędy możemy zagwarantować klientom możliwość zakupu produktu gwarantującego pełną kompatybilność. Postanowiliśmy więc sami dostarczać najbardziej niezawodne dyski, wykorzystując doświadczenie z niemal dwudziestu lat w branży. Opracowaliśmy w tym celu własny schemat testów dla skrajnie wymagających warunków użytkowania. Dyski HAT5300 były testowane przez ponad 300 000 godzin na każdej oferowanej przez nas od 2017 roku platformie pamięci masowej. Intensywne testy o tysiącach cykli miały na celu odtworzenie środowisk centrów danych oraz stworzenie warunków, w których wymagana jest dostępność 24/7. Testy obejmują zarówno operacje tak proste, jak ponowne uruchomienie systemu w różnych temperaturach, jak i złożone procedury kopiowania plików, które mogą ujawnić ewentualne problemy każdego dysku działającego w nieidealnych warunkach.

Czy tylko niezawodność była waszym celem?

Nie poprzestaliśmy na niej. Skupiliśmy się również na wydajności. Pionowa integracja naszych systemów i napędów dała nam duże możliwości optymalizacji. Jej wynikiem netto była o 23 proc. wyższa wydajność w porównaniu z uśrednionym wynikiem dla całej branży i dysków o porównywalnej klasie. W efekcie klient otrzymuje nie tylko najlepiej przetestowane rozwiązanie, ale także najszybsze dostępne na rynku dyski twarde dla systemów Synology. Ścisła integracja z DSM-em zapewnia również inne korzyści, takie jak aktualizacje firmware’u, które są dołączane do aktualizacji systemu operacyjnego. Szczegółowa znajomość napędów i ich charakterystyk oznacza również prostsze rozwiązywanie potencjalnych problemów w przyszłości. Minimalizując liczbę zmiennych w systemie, możemy zapewnić lepszą i szybszą obsługę klientów.

Jak duże znaczenie ma dla Synology poszerzenie oferty o serię dysków  HAT5300?

Wprowadzając własne dyski, robimy wielki krok na drodze do większej niezawodności, łatwości obsługi i utrzymania oraz stworzenia przewagi wydajnościowej naszych NAS-ów. Rygorystyczna, wewnętrzna walidacja całego naszego portfolio produktów wynika z wykorzystanego do maksimum czasu spędzanego na kompleksowych testach w skrajnych warunkach. Przekłada się to na większą wartość produktu, szczególnie dla naszych klientów biznesowych i korporacyjnych. Wysiłek naszych inżynierów w połączeniu z wiedzą, zdobytą przez wiele lat działania w tej branży, zaowocowały niezrównaną wydajnością i ściślejszą integracją sprzętu z systemem DSM. Pod postacią serii HAT5300 klienci otrzymują nie tylko dyski, ale całe nasze dążenie do niezawodności i satysfakcji klienta.