W sieci lokalnej naszego banku znajduje się wiele różnego rodzaju plików. Arkusze kalkulacyjne, dokumenty, instrukcje, opisy procedur, dokumentacja techniczna, pliki multimedialne – to tylko niektóre z nich. Każdy z użytkowników korzystał tylko z własnych plików, zgromadzonych na jego komputerze. Tymczasem przechowywanie plików na dyskach lokalnych zazwyczaj nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak któryś z nich ulegnie awarii, to pliki mogą zostać bezpowrotnie utracone. Problem ten dotyczył do niedawna także naszego banku.

Prawie wszyscy pracownicy instytucji, zanim zostały wdrożone serwery NAS Synology, zmagali się z typowymi problemami dotyczącymi przechowywania danych i udostępniania plików. Pliki zapisywano na różnych urządzeniach, w tym na komputerach i w pamięci masowej USB. Ponadto występowały awarie dysków, co niejednokrotnie prowadziło do utraty danych. W banku brakowało rozwiązania do bezpiecznego przechowywania oraz kopiowania ważnych i poufnych informacji zapisanych na komputerach i serwerach, czyli niezawodnej pamięci masowej. Pracownicy działu IT rozpoczęli poszukiwania systemu NAS, który zapewniłby wydajną pamięć z możliwością rozbudowy, zaspokajającą różne wymagania personelu z wielu działów.

Rozwiązanie

Idealne do naszych potrzeb okazały się serwery marki Synology. Zostały wybrane dwa modele sieciowe NAS RS2418+ z 12 dyskami o pojemności 4 TB każdy w RAID 5. Serwery w konfiguracji klastra wysokiej dostępności (klaster HA) są skonfigurowane z usługą katalogową Active Directory. Podłączenie serwera NAS do domeny Active Directory rozwiązało problem przechowywania danych pracowników. Scentralizowany system zarządzania zasobami zapewnił szybkie dostosowanie wszelkich reguł zabezpieczeń, skonfigurowanie stosownych uprawnień, wprowadzenie niezbędnych zmian w konfiguracji działającej sieci, a także integrację użytkowników i grup.
W sektorze bankowym tajemnica firmowa nie pozwala na trzymanie wrażliwych danych na zewnętrznych serwerach, więc w takiej sytuacji własny NAS jest najlepszym rozwiązaniem. Ma ono wszystkie zalety chmury bez jej największej wady – dane są cały czas w naszych rękach, nie zaś na obcych serwerach. Wybraliśmy serwery NAS firmy Synology, ponieważ znamy urządzenia tej marki od kilku lat. Są to modele wielodyskowe, które w przypadku odpowiedniej konfiguracji macierzy RAID i klastra high-availability gwarantują bezpieczne i wydajne przechowywanie danych, nawet gdy któryś z dysków w urządzeniu zawiedzie.

Korzyści

Poprawiła się spójność danych – są one gromadzone w jednym wyznaczonym i stale dostępnym miejscu, pracownik nie ma zatem pokusy tworzenia kopii plików „na wszelki wypadek” na lokalnych dyskach. Każdy użytkownik może uzyskać dostęp do plików (tych, do których przydzielono mu uprawnienia) z dowolnego komputera, jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowników używających kilku urządzeń. Zgromadzenie danych w jednym miejscu zapewnia także łatwiejsze zarządzanie uprawnieniami dostępu do konkretnych plików oraz większe zabezpieczenie firmowych zasobów przed niepowołanym dostępem.

Na rynku są również inni producenci NAS-ów, ale zdecydowaliśmy o wyborze urządzeń firmy, której produkty są bardzo dobrze nam znane i dotychczas nas nie zawiodły. Nasz cały storage jest zbudowany na bazie produktów Synology i działa wytrwale od 10 lat.
Zainstalowanie serwerów Synology NAS w firmowej infrastrukturze IT było świetną decyzją, dzięki której nasi pracownicy mają teraz bezpośredni dostęp do danych bez ryzyka ich utraty. Pomogło to zwiększyć naszą produktywność, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa danych.