Skuteczne zabezpieczenie serwerowni w mikrofirmie
Sprzęt komputerowy pracujący w mikrofirmach powinien podlegać właściwej ochronie. Z pomocą przychodzą tu zasilacze UPS i odpowiednie szafy, które zapewniają bezpieczne funkcjonowanie biurowej infrastruktury komputerowej.

Postępujący rozwój IT ma coraz większe znaczenie dla funkcjonowania nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale także mikrofirm. Odzwierciedleniem tego jest potrzeba posiadania firmowych serwerowni (choćby małych) i dostępu do nich często z urządzeń mobilnych) lub wręcz lokalnych dysków sieciowych, które umożliwiają przechowywanie i udostępnianie danych. Jednak nawet mała serwerownia wymaga odpowiedniego wyposażenia i zabezpieczenia przed nieprzewidzianymi awariami zasilania.
Bardzo ważne jest właściwe dobranie sprzętu, który będzie zaspokajał potrzeby mikrofirmy. Nie bez znaczenia jest również sposób jego rozlokowania w małej serwerowni. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania oferowane przez Schneider Electric – skutecznie likwidują problem montażu i zabezpieczenia sprzętu, a jednocześnie umożliwiają uniknięcie wysokich kosztów, które wiążą się z budową typowej serwerowni. Odpowiednie zadbanie o rozwiązania IT na etapie tworzenia małych serwerowni z pewnością przyniesie korzyści również w przyszłości, kiedy pojawi się potrzeba rozbudowy infrastruktury.
Serwerownia w… szafie
Na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do budowy serwerowni w mikrofirmie? W pierwszej kolejności należy zaplanować montaż podzespołów takiego środowiska. W tym celu można wykorzystać specjalnie zaprojektowaną szafę NetShelter CX firmy Schneider Electric. To rozwiązanie dla firm, w których ze względu na brak czasu, miejsca lub pieniędzy nie można zbudować wydzielonej strefy dla sprzętu IT. Szafa ta doskonale komponuje się w środowisku biurowym, a dźwiękoszczelne drzwi wyciszają szum płynący z zainstalowanych w niej urządzeń, dzięki czemu nie wpływa na komfort pracy osób w tym samym pomieszczeniu.
Dariusz Koseski
wiceprezes polskiego oddziału Schneider Electric
Najczęstsze techniczne awarie serwerów spowodowane są nieodpowiednim zabezpieczeniem przed przeciążeniami w sieci energetycznej. Prawidłowy dobór zasilacza UPS jest jedynym sposobem na ochronę przed takimi sytuacjami. Z tego względu APC by Schneider Electric stworzył specjalną serię rozwiązań Smart-UPS, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć środowisko IT w małej firmie.
Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia ograniczenie wydatków koniecznych na stworzenie w firmie serwerowni, m.in. dzięki uniknięciu prac budowlanych i instalacyjnych oraz ekonomicznemu wykorzystaniu pomieszczeń. Montaż urządzeń w szafie jest bardzo prosty i poradzi z nim sobie nawet niewiele doświadczony administrator. Dzięki temu taki mebel może posłużyć do unifikacji sposobu instalacji sprzętu IT w firmach o wielu oddziałach.
Uniwersalny zasilacz dla mikrofirmy
Projektując małą serwerownię, należy szczególnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zainstalowanych urządzeń przed nieprzewidzianymi sytuacjami związanymi z brakiem zasilania lub szkodliwą dla sprzętu zmiennością parametrów dostarczanej energii.
Zasilacze klasy podstawowej Smart-UPS APC by Schneider Electric to ekonomiczne urządzenia dla małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczone do ochrony małych urządzeń sieciowych, terminali kasowych (POS) i niewielkich serwerów. Modele o przedłużonym czasie podtrzymania umożliwiają instalację zewnętrznych pakietów akumulatorowych zapewniających długie podtrzymanie zasilania newralgicznych serwerów, systemów bezpieczeństwa i systemów komunikacyjnych w przypadku nawet wielogodzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej.
Dodatkowe informacje:
Jarosław Luber,
inżynier systemowy, Schneider Electric,
jaroslaw.luber@schneider-electric.com
Artykuł powstał we współpracy z firmą Schneider Electric.
Podobne artykuły
Internet Rzeczy: wzrost bez zahamowań
Systemy IoT stają się narzędziem do poprawy sprawności działania przedsiębiorstw, generowania oszczędności i spełniania wymagań z obszaru ESG. Niektórzy klienci mają jednak problem z precyzyjnym określeniem celu wdrożeń, co stanowi nie lada wyzwanie dla integratorów.
Schneider Electric: pierwszy chmurowy DCIM
Francuscy specjaliści opracowali pierwsze rozwiązanie do zarządzania infrastrukturą centrum przetwarzania danych oparte na chmurze.
Nowa odsłona mySchneider IT
Zaktualizowany program mySchneider IT wspiera partnerów biznesowych Schneider Electric dzięki nowej modułowej strukturze i zróżnicowanym specjalizacjom dla kluczowych sektorów.