Wielu inwestorów podchodzi do projektu centrum obliczeniowego jak do budowania wieży z klocków, i to bardzo często z kompletnie innych, niekompatybilnych zestawów. Zastosowane kompromisy wpływają niekorzystnie na koszty użytkowania i niezawodność urządzeń, a także na wysokość nakładów poniesionych już przy starcie inwestycji. Na nic zda się redundantny klaster serwerów lub macierzy, jeżeli awaria klimatyzatora jest w stanie zatrzymać wszystkie urządzenia z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji na serwerownię i zastosowanie kompleksowego rozwiązania integrującego chłodzenie, zasilanie i monitorowanie środowiska. Dzięki niemu możliwa staje się budowa nowoczesnej i niezawodnej serwerowni, która będzie charakteryzowała się także niskimi kosztami operacyjnymi.

Przykładem rozwiązania nowej generacji dla centrów danych jest Huawei FusionModule800, które sprawia, że serwerownia staje się wizytówką firmy, a zainstalowany w niej sprzęt działa wydajnie i nieprzerwanie. System integruje dystrybucję zasilania (PDU), zasilanie awaryjne, monitorowanie i chłodzenie szafy rack dla każdego urządzenia. Przekłada się to nie tylko na oszczędność kosztów, lecz także powierzchni użytkowej budynku przeznaczonej pod serwerownię.

Rozwiązanie zaproponowane przez Huawei składa się z jednej lub dwóch szaf zawierających jednostki wewnętrzne klimatyzacji precyzyjnej, PDU, UPS i moduł zarządzania EC800. Do modułu centralnego dostawia się szafy na sprzęt (od jednej do 10), dzięki czemu całość tworzy zamknięte, skalowalne środowisko ze strefami ciepła i zimna. To właśnie te strefy decydują o oszczędności energii, ponieważ likwidują konieczność chłodzenia całego pomieszczenia, co powoduje zmniejszenie zużycia prądu nawet o 40 proc.

Dodatkową zaletą Huawei FusionModule800 są zintegrowane czujniki wilgotności, wody, temperatury i dymu, a także mechanizm otwierający automatycznie drzwi wszystkich szaf w przypadku pożaru, by środek gaśniczy mógł przedostać się do ich wnętrza. Ponadto dzięki zamkniętej konstrukcji serwerownia emituje mniejszy hałas i lepiej chroni urządzenia przed dostępem kurzu.

Wszystkie szafy wyposażono w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, w tym drzwi z zamkami magnetycznymi, do których otwarcia jest wymagana autoryzacja hasłem na 10-calowym tablecie sterującym lub skonfigurowanie funkcji rozpoznawania twarzy i umożliwienia dostępu do sprzętu tylko osobom uprawnionym. Wszystkie wydarzenia wokół modułu są zapisywane przez kamerę ze zintegrowanym rejestratorem, a pracą klimatyzatorów i zasilaniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej dzięki modułowi centralnemu EC800. Jeżeli klient zdecyduje się na wersję z podtrzymaniem zasilania, to monitorowane są również akumulatory, dzięki czemu problemy takie jak przegrzanie, przepięcie lub nagły wzrost rezystancji są natychmiast wykrywane, a wadliwa bateria odłączana.

Bardzo ważną cechą Huawei FusionModule800 jest przystosowanie szaf do instalacji na podłodze technicznej lub tradycyjnego montażu z górnym doprowadzeniem kabli i przewodów klimatyzacji. Dzięki temu rozwiązanie można stosować również w starszych budynkach. Wraz z modułem wewnętrznym klientowi są dostarczane jednostki zewnętrzne klimatyzatorów i osprzęt, a całe rozwiązanie jest prefabrykowane, dlatego montaż modułu zajmuje zaledwie od dwóch do czterech dni.

Więcej informacji na temat modularnego systemu data center udzielają przedstawiciele firmy Veracomp, dystrybutora rozwiązań Huawei.

Dodatkowe informacje:
Michał Wielgus, Product Manager Huawei w Veracomp, michal.wielgus@veracomp.pl, tel. +48 693 281 190