Podczas niedawnego spotkania z partnerami biznesowymi w Radziejowicach Małgorzata Kasperska, Secure Power VP MEE Cluster w Schneider Electric, zaprezentowała dane, z których wynika, że Schneider Electric rośnie w Polsce w tempie dwucyfrowym – wobec umiarkowanego, ale stałego wzrostu całego rynku na poziomie ok. 4 proc. Kluczem do obecnego sukcesu i dalszego rozwoju jest strategia jednoczesnej sprzedaży pojedynczych produktów oraz rozwiązań i usług. Pomocą w coraz lepszym, wspólnym biznesie z partnerami mają być też zaawansowane, a przy tym proste w użyciu narzędzia, takie jak stale optymalizowany portal partnerski.

Co oczywiste, dla partnerów liczy się też atrakcyjna, systematycznie rozwijana oferta. Tymczasem w branży UPS-ów nowe produkty nie pojawiają się tak często jak w innych obszarach IT i bywa, że pewne modele nie opuszczają portfolio dostawców przez wiele lat. Dlatego warto odnotować zapowiedź całkiem sporej liczby zupełnie nowych bądź zmodernizowanych rozwiązań, przede wszystkim tych jednofazowych i w ofercie listew przeciwprzepięciowych. W drugiej połowie bieżącego roku na rynku ma pojawić się budżetowa seria listew Essential i zasilacze Back-UPS Pro SI, w których zamiast schodkowej aproksymacji sinusoidy otrzymuje się na wyjściu czystą sinusoidę.

Od pewnego czasu Schneider Electric bardzo mocno podkreśla wartość koncepcji Edge Computingu, szczególnie tę biznesową. Wobec konieczności wdrażania infrastruktury na brzegu sieci, gdzie dane muszą być natychmiast przetworzone, rośnie szansa sprzedaży gotowych rozwiązań, składających się z wszystkich komponentów niezbędnych do stworzenia centrów danych w skali mikro. Producent udostępnił nawet specjalne narzędzie, które ma maksymalnie ułatwić partnerom przygotowywanie takich całościowych rozwiązań. Za pomocą łatwego w użyciu i działającego także na urządzeniach mobilnych konfiguratora Local Edge Configurator zestawia się infrastrukturę, która ma obsługiwać wdrożenia Edge Computingu. Co istotne, by zachęcić partnerów do projektów, w których dobiera się i konfiguruje kolejne elementy – serwery, macierze, szafy, zasilacze UPS, listwy PDU, a dodatkowo takie opcje jak przedłużenie gwarancji – producent udziela większych rabatów. Przekonuje też, że zdobyte w ten sposób kompetencje zwiększają konkurencyjność partnerów na rynku.

Ważną częścią oferty producenta jest oprogramowanie do monitoringu infrastruktury centrum danych (DCIM). Jeszcze niedawno było instalowane on-premise, umożliwiając raportowanie i informowanie o błędach, które już wystąpiły. Przejście do chmury stworzyło nowe możliwości. Platforma EcoStruxure IT – bazująca na Internecie rzeczy (IoT) i wykorzystująca uczenie maszynowe – analizuje i porównuje dane uzyskiwane z tysięcy wdrożeń, dostarczając informacje o tym, co dopiero może się wydarzyć. Na bazie tego oprogramowania partnerzy mogą tworzyć usługi, które nie będą ograniczać się do jednego miejsca, lecz dawać kontrolę nad rozproszonymi środowiskami, wdrożeniami Edge Computingu, wieloma oddziałami firm itp. Zarabianie na takich usługach opiera się na modelu subskrypcyjnym, przynosząc usługodawcy stały i przewidywalny dochód.

Jak zapewniają przedstawiciele Schneider Electric, w sprzedaży zarówno oprogramowania, jak i całościowych rozwiązań rola partnerów ma być dla kluczowa. Tak będzie budowany model biznesowy dostawcy, w którym producent i jego dystrybutorzy mają udzielać wszelkiego wsparcia w dobieraniu oferty do konkretnych projektów. Schneider Electric zachęca przy tym do wchodzenia na wyższe poziomy partnerstwa, bo – jak przekonuje producent – nie jest to trudne, a wiąże się ze zdecydowanie większymi profitami.

 

Nagrodzeni partnerzy Schneider Electric

  • Computer Service Support – Beskidy (promotor rozwiązań trójfazowych i systemowych APC by Schneider Electric)
  • IQRC Polska (największa liczba zgłoszonych projektów w roku 2018/2019)
  • Komputronik (najwyższa sprzedaż produktów APC by Schneider Electric w roku 2018/2019)
  • Fast IT (największy wzrost w sprzedaży produktów APC by Schneider Electric w roku 2018/2019)
  • Pretor (promotor rozwiązań jednofazowych APC by Schneider Electric)