Tegoroczne spotkanie w Pradze było dla zaproszonych gości z naszego regionu (a konkretnie biznesowego klastra Schneider Electric, obejmującego Polskę, Czechy i Słowację) pierwszym, które dawało okazję nie tylko do dyskusji o cyfrowej transformacji, Internecie rzeczy, sztucznej inteligencji, robotyce czy cyberbezpieczeństwie. Można było także podziwiać na żywo działanie sprzętu, oprogramowania i aplikacji z kluczowych obszarów działalności dostawcy, obejmujących rozwiązania dla budynków, infrastrukturę energetyczną, centra danych i automatykę przemysłową. Służył do tego Innovation Hub, czyli ekspozycyjne centrum konferencji, gdzie prezentowano również takie produkty, które na naszym rynku dopiero mają się pojawić.

– To odpowiedź na zarzut, że spotkanie z partnerami jako cykliczna impreza stało się zbyt powtarzalne. Postanowiliśmy coś zmienić, a w zasadzie wszystko – mówił, witając uczestników konferencji Jacek Łukaszewski, prezes zarządu, odpowiadający za klaster Europy Środkowo-Wschodniej. 

W jednej z otwierających konferencję prezentacji, zatytułowanej „Power Distribution Redefined”, Asrar Mufti, EcoStruxure Power Deployment Director, przedstawił wyzwania, jakie stawia dziś cyfrowa gospodarka systemom dystrybucji zasilania. Podczas gdy w sektorze finansowym godzina awarii zasilania kosztuje średnio 6 mln dol., w centrum danych straty w wyniku jednego przestoju sięgają przeciętnie 750 tys. dol. Z kolei operator telekomunikacyjny z każdą minutą braku dostępu do usług traci 30 tys. dol. – wobec tego wcześniej czy później musi dojść do zasadniczych zmian w dostarczaniu, zabezpieczaniu zasilania i zarządzaniu nim.  

„Zdefiniowanie na nowo” dystrybucji zasilania, a także zarządzania energią oraz automatyzacji ma umożliwiać cyfrowa transformacja. To ona – obejmując budynki, centra danych, przemysł i infrastrukturę – umożliwi stworzenie wydajniejszej, bezpiecznej i zrównoważonej gospodarki. 

Podstawą cyfrowej transformacji w wydaniu Schneider Electric jest platforma EcoStruxure – obsługująca Internet rzeczy i składająca się ze skomunikowanych ze sobą produktów, rozwiązań typu edge control, aplikacji, oprogramowania analitycznego oraz usług wykorzystujących chmurę obliczeniową. Dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym, obsłudze mobilności, możliwościom techniki digital twin (cyfrowego odwzorowania obiektów) oraz proaktywnemu ograniczaniu ryzyka platforma ta ma zapewniać wgląd i kontrolę działania całych przedsiębiorstw. Schneider Electric twierdzi, że EcoStruxure obejmuje obecnie niemal 500 tys. instalacji na całym świecie, łącząc w jeden ekosystem blisko 20 tys. integratorów systemowych i partnerów.

Podczas Innovation Summit zaproszeni goście mogli zapoznać się z interesującymi ich segmentami oferty producenta, uczestnicząc w wybranych ścieżkach tematycznych. Dotyczyły one: rozwiązań dla budynków i strategii cyfrowych, oferty dla przemysłu i cyberbezpieczeństwa, rozwiązań dla energetyki oraz produktów dla centrów danych. Ta ostatnia, najbardziej interesująca z punktu widzenia czytelników CRN Polska, skupiała się na zwiększaniu oszczędności zużycia energii, co jest możliwe dzięki nowym modelom ekonomicznych UPS-ów oraz udoskonalonej klimatyzacji precyzyjnej. Uczestnicy konferencji mogli poznać nowe trendy w architekturze centrów danych, w tym kompaktowe rozwiązania micro data center oraz wykorzystanie baterii litowo-jonowych. Sporo uwagi poświęcono opartemu na chmurze monitorowaniu infrastruktury, a konkretnie funkcjom zasilaczy UPS SmartConnect oraz możliwościom, jakie daje platforma EcoStruxure IT w zarządzaniu i kontrolowaniu zarówno centralnych serwerowni, jak i zdalnych lokalizacji.

Ważnym punktem konferencji było uroczyste wręczenie certyfikacji i wyróżnień dla najlepszych partnerów producenta. W segmencie Secure Power Małgorzata Kasperska, szefowa IT Division w Schneider Electric, nagrodziła firmy: AB (za największą wartość sprzedaży rozwiązań Systems Secure Power w 2018), AODC (za aktywność na rynku DC i największy wzrost sprzedaży systemów SE), CPD System (integratora modularnych systemów SE), Dell (za największy projekt Secure Power HBN w 2018) oraz Veracomp (za największy wzrost sprzedaży dystrybucyjnej Secure Power w 2018).

Praski Innovation Summit należy do całej serii tego typu wydarzeń, organizowanych przez Schneider Electric na całym świecie. W ubiegłym roku konferencje z tego cyklu w Europie, USA, Chinach, Indiach, Australii i kilku krajach w innych regionach zgromadziły ponad 20 tys. uczestników – partnerów, klientów, ekspertów z różnych dziedzin, przedstawicieli mediów i studentów.