Takie właśnie rozwiązanie powstało w postaci architektury SASE. Chociaż jej definicje mogą się od siebie różnić, to pierwotny, stworzony przez Gartnera termin odwołuje się do pięciu kluczowych funkcjonalności: sieci SD-WAN (Software-Defined WAN), bramy SGW (Secure Web Gateway, brokera CASB (Cloud Access Security Broker), zapory NGFW (Next-Gen Firewall) oraz dostępu w trybie ZTNA (Zero Trust Network Access). Wszystko to połączone razem daje, jak to zgrabnie ujmują analitycy: „oparty na zerowym zaufaniu dostęp, który wykorzystuje tożsamość urządzenia lub użytkownika w połączeniu z ustalanym w czasie rzeczywistym kontekstem oraz politykami bezpieczeństwa i zgodności”. Krótko mówiąc, SASE ma zapewniać bezpieczny dostęp niezależnie od tego, czy pracownicy są w biurze, czy pracują zdalnie.

Założenia SASE z sukcesem wdrożyło Cisco, tworząc rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Wielu z nich wybiera je ze względu na postępującą (a zarazem nieuniknioną) integrację aplikacji chmurowych w ich organizacjach. SASE w wydaniu Cisco zapewnia im z jednej strony kontrolę bezpieczeństwa aplikacji, danych oraz użytkownika (rozwiązania Duo i Umbrella), a z drugiej – optymalizuje drogę komunikacji użytkownika z aplikacją (Secure Client oraz SD-WAN).

Odpowiadając na szybko rosnące chmurowe potrzeby klientów w obszarze sieci i bezpieczeństwa, SASE od Cisco stwarza wiele nowych szans biznesowych dla integratorów. Ponieważ jego częścią jest SD-WAN, to może być stanowić doskonałą alternatywę dla prywatnych sieci rozległych od operatorów telekomunikacyjnych. Daje przy tym okazję na oferowanie usługi zarządzanej z chmury (np. w modelu subskrypcji) bez konieczności budowania własnej infrastruktury. Ponieważ tworzy je grupa kilku powiązanych ze sobą produktów, to mogą być one uruchamiane niezależnie, co daje integratorom szansę na rozwijanie usługi wraz z rosnącymi potrzebami klienta.

Co istotne, dołączenie do oferty SASE, które zostało opracowane przez specjalistów Cisco, nie wymaga od integratora dużych nakładów pracy i kosztów. Nie ma potrzeby inwestycji w infrastrukturę, a opanowanie rozwiązania nie jest skomplikowane dla każdego, kto dysponuje podstawową wiedzą techniczną w zakresie rozwiązań sieciowych. Co ważne, jest to tym łatwiejsze, że wszystkie produkty wchodzące w skład rozwiązania mają sprawnie działające systemy centralnego zarządzania.

O tym, jak szybko dodać do swojej oferty najgorętsze na rynku IT technologie, będzie się można dowiedzieć na konferencji Channel Partner Experience 2023, która odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca w Łodzi. Najwyższy poziom merytoryczny wszystkich sesji gwarantują gospodarze wydarzenia: ALSO, Ingram Micro i TD SYNNEX, a partnerem medialnym konferencji jest CRN Polska.

Zarejestruj się już dziś na Channel Partner Experience 2023 i skorzystaj z promocyjnej ceny za pakiety z noclegiem (oferta ważna do 29 kwietnia): REJESTRACJA