Producenci już stosują procesory Atom Cedar Trail w swoich netbookach. Nowe układy Intela w porównaniu z tymi starszej generacji cechuje większa wydajność i niższe zużycie energii. Wyprodukowano je w technologii 32 nm. Atomy netbookowe (N2600 i N2800) taktowane są częstotliwością 1,6 i 1,86 GHz. Zostały zaopatrzone w dwa rdzenie. Każdy z nich wyposażony jest w funkcję obsługi dwóch wątków jednocześnie. W N2600 działa układ graficzny GMA 3600 (PowerVR SGX545 400 MHz), a w N2800 – GMA 3650 (PowerVR SGX545 640 MHz). W procesorach zintegrowano 64-bitowy kontroler DDR3–800/1067 obsługujący do dwóch kości pamięci SODIMMS o łącznej pojemności 4 GB. Według Intela nowe procesory zapewnią użytkownikom netbooków pracę na małych komputerach przez 10 godzin. Dzięki nowym układom tryb uśpienia w urządzeniach ma działać przez tygodnie.

Czy netbooki z procesorami z linii Cedar Trail spowodują ożywienie na rynku małych komputerów przenośnych? Producenci są bardzo ostrożni w ocenach. Szansa jest znikoma. Z gry wycofał się Dell. Odwrót zapowiedział również Samsung, mimo że zajmuje ważną pozycję na polskim rynku netbooków. W segmencie pozostaje Acer, małe laptopy z Cedar Trail produkuje HP (chociaż akurat skupia się na promocji innych urządzeń z grupy komputerów osobistych). Netbooki bazujące na nowej platformie wprowadza również Toshiba, MSI, Lenovo. Najwięcej entuzjazmu, choć też nieco obaw, jeśli chodzi o netbooki, słychać w wypowiedziach przedstawiciela lidera rynku – Asusa.

 

Tabletów raczej nie zawojują

Piotr Grzeszczak, Product Manager w Toshibie, zwraca uwagę, że w ubiegłym roku stopniowo spadało zainteresowanie netbookami. Te są wypierane przez tablety i ultrabooki. Dlatego wypuszczenie nowych procesorów przeznaczonych do małych komputerów przenośnych stanowi próbę ożywienia i odzyskania traconego rynku. – Niektórzy dostawcy nawet wycofują się z produkcji netbooków – komentuje Piotr Grzeszczak. – Użytkownicy nie byli do końca usatysfakcjonowani jakością grafiki, stosowanymi procesorami, stosunkowo niską wydajnością czy mało komfortową klawiaturą. Ci, którzy liczyli, że netbooki są w stanie zastąpić laptopy, przekonali się, że to niemożliwe. Nie sądzę, aby nowe procesory Atom szczególnie wpłynęły na zwiększenie sprzedaży małych komputerów przenośnych.

Atuty w postaci większej wydajności i mniejszego zużycia energii mogą nie wystarczyć, aby klienci znów bardziej zainteresowali się netbookami – tym razem z Cedar Trail. – Dzięki nim netbooki staną się bardziej wydajne, będą też dłużej pracować na baterii – mówi Piotr Anioł, Country Product Manager w Asusie. – Jest to niewątpliwie atrakcyjna cecha układów Cedar Trail. Pojawia się jednak pytanie, czy pozwoli konkurować z coraz popularniejszymi ostatnio tabletami. Czas pokaże, czy klienci zdecydują się na zakup mocniejszego i pracującego dłużej netbooka, czy zamiast niego wybiorą tablet.

 

Trudny rynek dla resellera

Zbigniew Feldo, Mobile Business Unit Manager w Acerze, ma nadzieję, że komputery z nowymi Atomami łatwiej będzie sprzedawać resellerom, ponieważ nie będą bardzo ustępować pod względem wydajności najtańszym notebookom. – Urządzania staną się nowocześniejsze – mówi Feldo. – Na przykład netbooki z matrycami 10,1-calowymi będą miały wbudowany port HDMI. Do tej pory port ten znajdował się tylko w wydajnych notebookach lub netbookach z matrycami o przekątnej długości 11,6 cala. Teraz – za sprawą platformy Cedar Trail – istnieje możliwość płynnego dekodowania i odtwarzania materiałów HD. W najwydajniejszej wersji karta graficzna pracuje z ponad trzykrotnie większą częstotliwością niż dotychczasowa w Pine Trail. Oznacza to, że zwiększa się liczba potencjalnych użytkowników netbooków – dodaje przedstawiciel Acera.

Specjalista z Toshiby zaznacza, że netbookami interesuje się głównie branża telekomunikacyjna. – Resellerzy koncentrują się na produktach, które przynoszą im wymierne zyski, a sektor netbooków pod względem marży jest mniej atrakcyjny niż sektor tabletów czy debiutujących ultrabooków – mówi Piotr Grzeszczak. Dodaje jednak, że klienci w Polsce nadal w dużej mierze podejmują decyzje o zakupach, sugerując się ceną. – I to pozostawia pole do działania dla resellerów.

 

Zdaniem przedstawiciela Samsunga rynek netbooków wkracza w fazę schyłkową. – Duża konkurencja ze strony retailu spowodowała, że urządzenia te nie zyskały znacznego udziału w sprzedaży resellerów – mówi Sebastian Szklarz, Product Manager w Samsungu. – Dlatego trudno zakładać, że nowa linia procesorów Intel Atom zmieni sytuację.

Z perspektywy Asusa sprawa wygląda inaczej. Netbooki nadal cieszą się wśród resellerów popularnością, a wyniki sprzedaży w tej kategorii produktów dostawca uważa za zadowalające. – Ultrabooki i tablety są nadal rynkową nowością i potrzeba trochę czasu, aby użytkownicy końcowi się do nich przekonali – mówi Piotr Anioł. Producent zamierza w 2012 roku zaproponować użytkownikom rozwiązania z 10- i 12-calowymi matrycami. O zmianach w ofercie mówi również Acer. Już od stycznia wszystkie nowe modele netbooków tego dostawcy są produkowane wyłącznie na nowej platformie. Do tej pory (informacje od producenta pochodzą z końca stycznia br.) była to jedna seria z matrycami 10,1-calowymi. – W ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy asortyment rozszerzy się o trzy serie – mówi Zbigniew Feldo. – Zaoferujemy między innymi edycję limitowaną adresowaną do kobiet. W drugiej połowie bieżącego roku platforma Cedar Trail pojawi się również w produktach innych, większych serii.

Nowy sprzęt z procesorami Atom N2600 i N2800 wprowadzi na rynek także Toshiba.

 

Ci sami odbiorcy końcowi

Zdaniem naszych rozmówców grupa klientów, do których adresowane są netbooki, raczej się nie zmieni. – Produkty z tego segmentu są nadal oferowane osobom poszukującym lekkiego, wydajnego i mobilnego urządzenia zaopatrzonego w tradycyjną klawiaturę QWERTY, w przystępnej cenie, nieprzekraczającej 1500 zł – wyjaśnia przedstawiciel Asusa. – Jest to rozwiązanie dla ludzi biznesu, którzy często pracują zdalnie i potrzebują wygodnego i mobilnego rozwiązania wyposażonego w system Windows. Fakt, że nowe układy Cedar Trail wydłużyły pracę na baterii i zwiększyły wydajność, powoduje, że netbook stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym urządzeniem mobilnym.

Mobile Business Unit Manager Acera dodaje, że jest to ciągle kategoria przeznaczona głównie dla ludzi młodych, pragnących mieć dostęp do sieci w każdym miejscu o dowolnej porze. – Netbooki są, obok tabletów, kategorią sprzętu zdecydowanie bardziej mobilną niż 15-calowe notebooki – mówi Zbigniew Feldo. – Ważąc średnio jeden kilogram, spełniają kryterium lekkości i mobilności. Teraz – z platformą Cedar Trail – będą do tego znacznie wydajniejsze, co pozwoli na wygodniejszą, efektywniejszą pracę i pozostawanie on-line.

Specjalista uważa, że część mobilnych pracowników może podjąć decyzję o zamianie dużego notebooka na wydajny netbook. – Oferując możliwość podłączenia się do dowolnego dużego ekranu (telewizor, projektor) przy pomocy najpopularniejszego złącza HDMI, mały ekran przestaje być wadą, a zaczyna być zaletą mobilności – wyjaśnia Feldo.

W opinii Piotra Grzeszczaka cena i waga urządzeń sprawia, że powinni być nimi nadal zainteresowani ludzie młodzi, głównie studenci szukający ekonomicznych rozwiązań umożliwiających kontaktowanie się z siecią. – Badania wykazują, że znaczący udział w sprzedaży netbooków generują operatorzy sieci – dodaje przedstawiciel Toshiby. – I tak pozostanie. Dla nich oprócz ceny i wagi niezwykle istotna jest możliwość wbudowania modemu.

Samsung natomiast zmienia model sprzedaży netbooków. Sebastian Szklarz informuje, że producent w bieżącym roku skupi się na sektorze edukacyjnym i rynku operatorów sieci bezprzewodowych (3G/LTE). – Te dwa sektory są w stanie wykorzystać możliwości drzemiące w nowej platformie Intela przeznaczonej do netbooków – mówi specjalista.