Jeszcze do niedawna pracownicy zapisywali uwagi swoich przełożonych w papierowych notatnikach. Aktualnie tego typu obrazy powoli odchodzą do lamusa. W salach konferencyjnych królują projektory, kamery, ekrany, a uczestnicy spotkań udostępniają pulpity swoich laptopów bądź smartfonów współpracownikom, również tym przebywającym w odległych lokalizacjach. Jednakże nowoczesne formy współpracy obok wielu zalet mają także kilka niedoskonałości. Zerwane połączenia, niewyraźny dźwięk i pojawiające się na monitorach komunikaty o braku sygnału mogą uprzykrzyć spotkanie lub zepsuć interesującą prezentację.

Tego typu usterki są często rezultatem nieumiejętnego zaprojektowania instalacji lub słabych łączy. Zauważamy też, że firmy inwestują w wysokiej klasy projektory, ekrany 4 K, ale nie zawsze pamiętają przy tym o dodatkowych elementach wyposażenia technicznego, takich jak chociażby dobrej jakości kable, złącza czy przełączniki prezentacyjne. Tymczasem ich rola w wielu sytuacjach jest nieoceniona, a w przypadku tych ostatnich, kluczowa – podkreśla Tomasz Kruszyński, Country Manager ATEN Poland.

Przełączniki prezentacyjne umożliwiają łatwe i wygodne przekazywanie multimedialnych treści między komputerami, projektorami lub ekranami bez potrzeby uciążliwego przekładania kabli bądź używania zewnętrznych interfejsów. Znajdują one zastosowanie podczas obsługi wydarzeń, specjalnych pokazów, a także w trakcie prezentacji oraz wideokonferencji.

Jednym z wiodących producentów przełączników prezentacyjnych jest ATEN. Firma ma bogate portfolio rozwiązań przeznaczonych zarówno dla małych sal konferencyjnych, jak i ogromnych audytoriów. Na szczególną uwagę zasługuje model ATEN VP1920. Urządzenie spełnia trzy funkcje: przełącznika wideo, przetwornika dźwięku oraz konwertera sygnału cyfrowego na analogowy. Produkt umożliwia płynne przenoszenie obrazu i dźwięku pomiędzy dziewięcioma urządzeniami HDMI (w tym trzema dodatkowo z wejściami Combo / PC) i dwoma ekranami o rozdzielczości do 4K.  ATEN VP1920 jest kompatybilny z różnymi interfejsami HDMI, VGA, DisplayPort, Component, Composite, a nawet optycznym, zapewniając w ten sposób współpracę zarówno między starszym, jak i nowoczesnym sprzętem. Producent rekomenduje przełącznik do małych i średnich sal konferencyjnych, auli szkolnych oraz pokojów treningowych.

Model VP2730 natomiast sprawdza się nie tylko podczas kameralnych imprez, ale też dużych konferencji z udziałem zdalnych uczestników. Urządzenie łączy kilka elementów: przełącznik matrycowy, audio mixer, czy konwerter sygnału analogowego na cyfrowy. Inne bardzo przydatne funkcje zapewniane przez VP2730 to streaming IP, wysyłanie sygnału HDBaseT i skalowanie obrazu. Przełącznik ATEN zawiera pięć wejść HDMI i po jednym DisplayPort oraz VGA. Wprowadzony sygnał można przesłać dalej za pomocą dwóch wyjść HDMI, a także przez HDBaseT. Model VP2730 działa z maksymalną rozdzielczością 1080p/60 Hz w przypadku złącza HDMI/DisplayPort lub 1920×1200/60 Hz przy użyciu wejść analogowych. Urządzenie, pomimo zaawansowanych możliwości, jest łatwe w obsłudze, a przełączanie treści ułatwia intuicyjny interfejs użytkownika.

Uczestnicy spotkań biznesowych, wideokonferencji, a także imprez rozrywkowych mają coraz wyższe wymagania w zakresie jakości prezentowanego obrazu oraz dźwięku. Organizatorzy tego typu spotkań mają więc twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza że muszą się zmierzyć z obsługą rozmaitych urządzeń i złączy. To dobrze, że na rynku dostępne są rozwiązania, które umożliwiają łatwe uporanie się z tym problemem.

 

ATEN działa na rynku od 40 lat i specjalizuje się w opracowywaniu systemów łączności oraz technik dostępu i współużytkowania zasobów. Działaniom firmy przyświeca motto „Po prostu lepsze połączenia”. Rozwiązania ATEN łączą użytkowników w każdym miejscu i o dowolnym czasie, zapewniając komunikację i możliwość udostępniania informacji. Produkty firmy są oferowane w Polsce od 1997 r. Polskie biuro ATEN, wraz nowoczesnym showroomem, zostało otwarte w kwietniu 2018 r. w Warszawie.

Więcej informacji:

tel. 514 120 220, office@pl.aten.com, www.atenpoland.com