Pamięci masowe Huawei szybko podbijają rynek i z powodzeniem konkurują w Polsce z produktami takich firm, jak Dell EMC, HPE czy NetApp, przede wszystkim dzięki doskonałym parametrom technicznym kluczowym dla biznesu oraz przystępnej polityce cenowej producenta. Firma posiada rozbudowane portfolio, zawierające zarówno rozwiązania tradycyjne, hybrydowe, jak i all-flash, które sprawdzą się zarówno w małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstwach, gdzie mogą odpowiadać za aplikacje krytyczne. Pierwsza generacja macierzy Huawei bazujących wyłącznie na pamięciach flash pojawiła się na rynku ponad siedem lat temu, a więc jeszcze przed przejęciem XtremIO przez EMC. 

Bogate doświadczenie i jakość produktów Huawei sprawiają, że macierze tej marki odgrywają pierwszoplanową rolę na rynku storage. Wśród liderów znajduje się rodzina macierzy all-flash – OceanStor Dorado V3. W testach przeprowadzonych przez niezależną instytucję Storage Performance Council (SPC) model OceanStor Dorado18000 V3, wyposażony w 16 kontrolerów, osiągnął wydajność 7 mln IOPS. To jeden z najlepszych wyników w historii testów. Co ciekawe, wcześniej liderem zestawienia SPC była macierz… OceanStor 18800 FV5. 

Rekordowe rezultaty macierzy Huawei są imponujące, ale trzeba przyznać, że tylko nieliczni, najwięksi klienci zgłaszają zapotrzebowanie na tak dużą wydajność. Niemniej rodzina Ocean Store Dorado V3 bardzo dobrze radzi sobie również w typowym środowisku pracy. SPC wzięło pod lupę systemy OceanStor Dorado5000 V3, Pure Storage M50, Dell EMC 950 F, Dell EMC XtremIO X2, Net- App AFF A700 oraz HPE 3PAR 20 850. Każde z wymienionych urządzeń zawierało 2 kontrolery i pracowało z 80 proc. obciążeniem. Instytucja badawcza przeprowadziła symulację wydajności na blokach wielkości 8 kB przy zastosowaniu 70 proc. operacji odczytu i 30 proc. zapisu. Palma pierwszeństwa przypadła OceanStor Dorado5000 V3 z wynikiem 150 tys. IOPS. Druga macierz w rankingu osiągnęła rezultat 120 tys. IOPS, natomiast wynik urządzenia, które wypadło najgorzej w zestawieniu, okazał się ponad dwukrotnie gorszy od uzyskanego przez zwycięzcę. 

Wydajność i niskie opóźnienie nie są jedynymi walorami wyróżniającymi produkty z rodziny OceanStor Dorado V3. Ich zaletą są także inteligentne, produkowane przez Huawei, chipy przyspieszające współpracę pomiędzy poszczególnymi elementami systemu oraz ich niezawodność na poziomie komponentów, produktu i rozwiązania. Co więcej Huawei korzysta też z samodzielnie opracowanych dysków SSD, co czyni go jedynym dostawcą pamięci masowych w całości wykorzystującym własne rozwiązania, co otwiera duże możliwości przed inżynierami i programistami pracującymi nad optymalizacją pamięci masowych. Kolejny atut rozwiązań z rodziny OceanStor Dorado V3 to racjonalne gospodarowanie przestrzenią dyskową. Systemy Huawei deduplikują i kompresują dane w trakcie ich zapisywania, zapewniając współczynnik redukcji wynoszący do 5:1. Wspomniane funkcje wpływają na oszczędności w zakresie zasilania, chłodzenia oraz utrzymania data center, a jednocześnie pomagają ograniczyć wydatki operacyjne do 75 proc.  

All-flash nie tylko dla korporacji 

Jeszcze do niedawna systemy all-flash były zarezerwowane dla wąskiego grona odbiorców. Jednak sytuacja na rynku nowych technologii zmienia się bardzo dynamicznie. Z jednej strony rośnie popyt na wydajne rozwiązania do obsługi przetwarzania danych, z drugiej zaś ceny pamięci flash szybko spadają. Najnowsza generacja technologii flash 3D NAND pozwoliła zejść z cenami za gigabajt pamięci flash poniżej jednego dolara. Nic dziwnego, że w centrach danych zaczyna pojawiać się coraz więcej macierzy all-flash. Eksperci szacują, że udział tego typu rozwiązań w serwerowniach zbliża się do 30 proc. Skalę ekspansji dobrze obrazują chociażby dane z raportu IDC. Według analityków w trzecim kwartale 2018 r. przychody z globalnej sprzedaży macierzy all-flash wyniosły 2,15 mld dol. – 39 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie 2017 r. W tym samym czasie obroty w segmencie systemów hybrydowych osiągnęły poziom 2,6 mld dol., co oznacza 16-proc. wzrost. 

Na macierze z rodziny OceanStor decyduje się także coraz więcej klientów w Polsce i nie są to wyłącznie instytucje finansowe bądź wielkie korporacje. Na liście referencyjnej użytkowników znajduje się m.in. Uniwersytet Opolski czy StabilisOne – dostawca systemów ERP w modelu chmurowym.