Jedną z największych bolączek całego rynku security jest jego ogromne rozdrobnienie. W efekcie przedsiębiorcy, by zabezpieczyć sieć i urządzenia końcowe, korzystają z co najmniej kilku narzędzi, pochodzących od różnych producentów. Prowadzenie takiej polityki bezpieczeństwa wprowadza chaos, a także generuje wysokie koszty związane z zarządzaniem, obsługą i serwisem heterogenicznych produktów.

Tymczasem Stormshield podąża w przeciwnym kierunku, realizując koncepcję Multi-Layer Collaborative Security. Zakłada ona aktywną współpracę pomiędzy poszczególnymi systemami ochronnymi tej marki. Jest ona zgodna z przewidywaniami analityków, którzy przekonują, że przyszłość tego segmentu rynku będzie stać pod znakiem zintegrowanych rozwiązań. Wraz z upływem czasu na unifikację mają stawiać sami klienci, bowiem zakup produktów pochodzących od jednego producenta znacząco ogranicza wydatki związane z eksploatacją sprzętu bądź oprogramowania.

Dlatego warto zwrócić uwagę na urządzenia typu Next Generation Firewall firmy Stormshield, a więc rozwiązania, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom przedsiębiorców szukających systemów do kompleksowej ochrony. W ramach jednej platformy użytkownik otrzymuje sprzętowy firewall, narzędzie chroniące przed włamaniem do sieci (Intrusion Prevention System), oprogramowanie antywirusowe i antyspamowe, filtr URL, mechanizm SSL Proxy, a także sandboxing bazujący na chmurze. Ponadto urządzenie umożliwia szyfrowanie komunikacji między firmowymi lokalizacjami z użyciem tuneli IPSec i połączeń klienckich wykorzystujących protokół SSL VPN przy użyciu darmowego klienta Stormshield Network SSL VPN Client oraz możliwość korzystania z Open VPN.

Tym, co wyróżnia Stormshield na tle konkurencyjnych produktów, jest integracja firewalla z IPS-em (Intrusion Prevention System) na poziomie jądra systemowego, co zdecydowanie przyspiesza proces analizy pakietów. Piotr Zielaskiewicz, Product Manager rozwiązań Stormshield w Dagmie, przyznaje, że Next Generation Firewall wykonuje w tym celu wielokrotnie mniej operacji niż produkty innych dostawców, którzy dodają IPS do istniejącej już zapory sieciowej.

SNi40 – rozwiązanie do ochrony sieci przemysłowych

Stormshield dysponuje bogatym portfolio produktów, wśród których znajdują się zarówno rozwiązania dla mniejszych przedsiębiorstw (do kilkunastu komputerów w sieci), jak i klientów korporacyjnych, centrów danych oraz sieci przemysłowych. Niezależnie od wielkości firmy systemy tej marki gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Urządzenia Next Generation Firewall mają certyfikaty „EU restricted”, „NATO restricted”, „EAL +3”, „EAL +4”, a ponadto są zgodne z najsurowszymi ograniczeniami regulacyjnymi, takimi jak RODO, ii901 czy LPM. Dodatkowo wszystkie rozwiązania z oferty Stormshielda zapewniają obsługę protokołów przemysłowych (Industrial Protocols – Deep Packet Inspection).

Dlaczego warto sprzedawać rozwiązania Stormshield?

  • Stormshield chroni tysiące polskich podmiotów w tym firmy, instytucje państwowe, przemysłowe, placówki szkolne i medyczne.
  • Marka Stormshield to wielokrotny zdobywca Produktu Roku magazynów „IT Professional” i „IT w Administracji” (ostatnia nagroda za rok 2019).
  • Dagma, wyłączny dystrybutor marki w Polsce, zapewnia ochronę marży dla resellerów, a także pomoc w realizacji projektów.
  • Dystrybutor udziela pełnego wsparcia handlowego, technicznego, marketingowego, a także szkoleniowego.
 

Dzięki nawiązaniu ścisłej współpracy z firmami Siemens i Schneider, Stormshield powiększył swoje portfolio o rozwiązanie przeznaczone do ochrony sieci przemysłowych. Stormshield SNi40 charakteryzuje się przede wszystkim znakomitymi parametrami fizycznymi takimi jak: IP30, zakres pracy w temperaturach -40°C/+75°C, montaż na szynie DIN, redundantne zasilanie (12–36 V) czy hardware baypass.

W ostatnim czasie odnotowujemy znaczny wzrost cyberataków ukierunkowanych na sieci przemysłowe. Takie działania cyberprzestępców zmierzają do kradzieży własności intelektualnej i często skutkują zatrzymaniem procesu produkcyjnego, co w konsekwencji może przełożyć się na gigantyczne straty – tłumaczy Piotr Zielaskiewicz.

Urządzenia Next Generation Firewall są standardowo wyposażone w dyski twarde, a ich obudowa umożliwia zastosowanie modułów SFP, SFP+, QSFP i copper 10GBase-T. Dużym ułatwieniem dla rodzimych użytkowników jest interfejs w języku polskim, a także wsparcie ze strony lokalnego dystrybutora (Dagmy). To także istotny argument dla rodzimych integratorów.

W przypadku rozwiązań typu NGFW liczą się dla nas dwa kryteria, przy czym najważniejsze jest, by produkt spełniał oczekiwania klienta. Oprócz tego istotne są warunki współpracy z dostawcą lub dystrybutorem. Aktywna obecność na danym rynku gwarantuje, że rozwiązanie jest lepiej dostosowane do lokalnych potrzeb. Najczęściej wiąże się to z poprawnie przetłumaczonym interfejsem, a także oferowanym na miejscu wsparciem technicznym. To ważne kwestie dla klientów końcowych, a dla nas dodatkowe argumenty, które możemy wykorzystać na etapie sprzedaży – mówi
Jacek Starościc, CEO Perceptusa.

Produkt made in Europe

Warto zaznaczyć, że od 2012 r. Stormshield jest członkiem Airbus Group – koncernu lotniczo-zbrojeniowego powstałego w 2000 r. Rozwiązania tej marki są wykorzystywane do ochrony takich instytucji jak Unia Europejska i NATO. Liczne certyfikaty, a także referencje renomowanych klientów (Orange, Carrefour, Renault) sprawiają, że systemy Stormshield cieszą się dużą popularnością na Starym Kontynencie. Nie jest przy tym żadną tajemnicą, że w ostatnich latach polityka odgrywa coraz ważniejszą rolę przy wyborze systemów cyberbezpieczeństwa. Agencje rządowe państw europejskich przywiązują dużą wagę do pochodzenia produktu i preferują rozwiązania opracowywane i wytwarzane w UE. Należy podkreślić, że Stormshield jest jedynym europejskim producentem urządzeń Next Generation Firewall.

Zauważamy, że z roku na rok nasi klienci mają coraz większą świadomość na temat cyberzagrożeń. W związku z tym zgłaszają rosnące zapotrzebowanie na produkty ochronne. Szczególnie dużą popularnością cieszą się rozwiązania typu Next Generation Firewall. Wśród dostawców tych systemów korzystnie wyróżnia się Stormshield. Klienci mają zaufanie do marki, ważne jest też dla nich to, że inwestują w produkt, który jest w 100 proc. europejski – mówi Dariusz Maroń, założyciel Servcompu.

Europejski charakter rozwiązań Stormshielda może być kluczowy dla decydentów politycznych, aczkolwiek w kwestii technicznej wiążący głos należy do ekspertów z działów IT. Co ważne, ci drudzy pochlebnie wyrażają się o systemach tej marki, doceniając ich unikatową architekturę, która umożliwia skuteczniejsze odpieranie cyberataków niż większość konkurencyjnych produktów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że właścicielem firmy jest Airbus Group, co gwarantuje nie tylko wysoką jakość, lecz także zapewnia ogromne możliwości dalszego rozwoju.

Warto jeszcze wspomnieć, że w ofercie producenta znajdują się zaawansowane narzędzia w postaci Stormshield VisibilityCenter – wirtualnej maszyny zbierającej i analizującej logi pochodzące z wielu urządzeń. Kolejny ciekawy przykład stanowi Stormshield Management Center – konsola umożliwiająca zarządzanie grupą urządzeń. Producent zapowiada, że niebawem wprowadzi do sprzedaży kolejne, ciekawe nowości.

Piotr Zielaskiewicz
Product Manager rozwiązań Stormshield w Dagmie

Cały czas podnosimy świadomość naszych klientów na temat zagrożeń w sieci i konieczności stosowania podstawowej ochrony, jaką jest Next Generation Firewall. W tym celu kilka razy w roku organizujemy warsztaty pod nazwą Akademia Bezpieczeństwa Sieci Stormshield, podczas których pokazujemy, jak dobrze skonfigurować urządzenia, by podnieść poziom bezpieczeństwa firmowej sieci. Raz w roku organizujemy też Forum Użytkowników Stormshield dla naszych obecnych klientów. Każdy z nich ma tam okazję uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach, które mają zwiększać wiedzę zarówno na temat samych zagrożeń czyhających w internecie, jak i samych urządzeń producenta należącego do Airbus Group. Dodatkowo w celu stałego podnoszenia wiedzy w październiku została otwarta Akademia Stormshield na WSB we Wrocławiu. To program edukacyjny przeznaczony dla studentów uczelni wyższych. Umożliwia zapoznanie się ze współczesnymi trendami i technikami w obszarze zabezpieczenia sieci komputerowych.