Jak trudno sobie wyobrazić biuro bez papieru, tak ciężko jest uwierzyć, że powszechne ostatnio doświadczenie pracy zdalnej, spowodowane koronawirusem, wyeliminuje w znacznym stopniu druk w domu i w firmach. Wręcz przeciwnie, analitycy rynkowi wskazują obecnie na rosnące znaczenie drukarek domowych. Nie tylko z powodu masowego przejścia na tryb pracy w modelu home office, ale także zdalnej nauki, która skutkuje koniecznością częstszego niż do tej pory drukowania materiałów lekcyjnych i kart pracy, zwanych codziennikami. Muszą być one wypełnione przez ucznia na papierze, a następnie zeskanowane lub sfotografowane i wysłane do nauczycieli. Poza tym, kiedy rodzina spędza w domu więcej czasu niż zwykle, drukarka może stać się ważnym elementem domowej rozrywki, ze względu na możliwość drukowania kolorowanek, wycinanek i podobnych materiałów.

Przedsiębiorcom, którzy obecnie niecierpliwie czekają na to, aby ich pracownicy mogli powrócić do firm i dawnego sposobu działania, druk jest i będzie wciąż potrzebny. Wskazują na to przeprowadzone przez Epsona w grudniu 2019 – jeszcze przed zmianami wymuszonymi przez COVID-19 – badania, w których aż 52,5 proc. respondentów z sektora MŚP stwierdziło, że w swoich firmach posługują się dokumentami i przekazywaniem informacji na papierze. Tym, co może się zmienić, szczególnie w niepewnych ekonomicznie czasach, jest natomiast samo podejście do inwestycji w rozwiązania drukujące. Argumenty niezawodności, wydajności i jakości wydruków mają szansę jeszcze silniej niż do tej pory przemówić do klientów. Tym bardziej, że są związane bezpośrednio z finansami firmy. Dodatkowo znaczenia nabierają kwestie ekologii i odpowiedzialności społecznej biznesu.

W tym kontekście bardzo ważna, zarówno dla klientów końcowych jak i resellerów, staje się współpraca z producentem, który wyznacza trendy w obszarze technologii i CSR (Corporate Social Responsibility). A takim właśnie dostawcą jest niewątpliwie Epson. Japoński producent stale dąży do zwiększania poziomu innowacyjności i dysponuje największym portfolio patentów w obszarze swoich głównych linii produktowych. Dodatkowo od lat angażuje się w promocję CSR, co znajduje odzwierciedlenie w działaniach mających na celu wyeliminowanie negatywnego wpływu jego procesów wytwórczych, produktów i usług na środowisko.

 

EcoTank od prekursora rynku

Rozwiązania drukujące Epsona – od tych konsumenckich, po bardzo wydajne systemy dla dużych przedsiębiorstw – bazują na technologii druku atramentowego. Zapewnia ona klientom wysoką wydajność i jakość wydruków, a jednocześnie jest zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju i dbałości o kwestie ekologiczne. W przypadku odbiorców domowych, SOHO i małych firm sprawdzi się seria EcoTank z systemem stałego zasilania w atrament. Epson był pierwszym producentem, który zaoferował drukarki bez kartridży, za to z możliwością łatwego ręcznego uzupełniania tuszu. Obecnie jest też największym ich dostawcą na świecie. Wyprzedza przy tym konkurencję nie tylko pod względem doświadczenia i liczby modeli (w tym licznych rozwiązań do druku fotografii), ale także ich dostosowania do potrzeb firm.

 

Co przekona konsumentów i klientów biznesowych do inwestycji w jeden z ponad 20 oferowanych modeli EcoTank z portfolio Epsona? Odwołajmy się jeszcze raz do wspomnianego wyżej badania. Na przykład w przypadku wersji mono respondenci, mając na względzie ekologię i oszczędności, docenili szczególnie wydajność pojedynczej butelki z atramentem (37,9 proc.), długą, bezawaryjną pracę (24,7 proc.) oraz niski pobór prądu (14,2 proc.). Właściciele firm zwrócili także uwagę na brak emisji ozonu i pylenia w trakcie drukowania (13,7 proc.) oraz ciche działanie urządzeń (9,5 proc.). W kontekście tych odpowiedzi warto przypomnieć, że zapas atramentu w zestawie z danym modelem EcoTank wystarcza średnio na 3 lata. W tym czasie można wydrukować nawet 14 tys. stron przy koszcie poniżej 1 grosza za stronę tekstu w trybie mono. Wysoką jakość wydruków oprócz eksploatacji OEM zapewnia objęta patentem producenta głowica drukująca MicroPiezo. Działa w technologii piezoelektrycznej, a więc nie wymaga podgrzania. Dzięki temu drukarki Epsona są wyjątkowo energooszczędne i długotrwałe, co potwierdza oferowana od lat w ramach odnawianej promocji możliwość bezpłatnego wydłużenia gwarancji do 3 lat.

WorkForce Pro dla wymagających

Klienci z segmentu MŚP chcą zazwyczaj drukować szybko, wydajnie i stosunkowo tanio. Jednocześnie urządzenia mają być niezawodne i charakteryzować się szeroką funkcjonalnością, która ogólnie podniesie efektywność biznesową firmy. Z kolei same wydruki mają być estetyczne i trwałe. Te trudne do pogodzenia wymagania spełnia seria WorkForce Pro. Technologia atramentowa i głowica Precision Core znacząco obniżają nie tylko koszt wydruku pojedynczej strony, ale i całkowity koszt związany z posiadaniem i eksploatacją sprzętu (TCO).

Dzięki wspomnianej metodzie druku piezoelektrycznego klient biznesowy może cieszyć się trwałością maszyn WorkForce Pro i zapomnieć o wymianie takich elementów, jak grzałki i bębny (co jest niezbędne w przypadku modeli laserowych). Kolejne oszczędności związane są z niskim zapotrzebowaniem tych urządzeń na prąd.

Co istotne, wydruki atramentowe charakteryzuje niebywała jakość i trwałość. Liczba klientów biznesowych, którzy już się o tym przekonali (mimo wcześniejszego przywiązania do urządzeń laserowych) stale rośnie. Warto podkreślić, że atrament do drukarek Epson WorkForce Pro to w całości atrament pigmentowy (w przypadku EcoTank to kolor czarny – w modelach biznesowych – cztery kolory). Funkcjonalność omawianych urządzeń (i ich wyższych wersji) podnosi dołączone oprogramowanie. Epson Admin Device służy do centralnego zarządzania sprzętem za pomocą jednego, wygodnego w obsłudze interfejsu. Dodatkowo Epson Print Admin zapewnia monitorowanie zadań wydruku bądź skanowania i zarządzania nimi a Document Capture Pro to zaawansowane narzędzie do nadzoru nad zadaniami skanowania.

DRUKARKI: przedsiębiorcy to cenią, Epson to ma

Dzięki drukowi atramentowemu w technologii heat-free i innowacyjnym głowicom Micro Piezo oraz PrecisionCore, drukarki Epsona cechuje:

  • wysoka jakość i trwałość,
  • mniej części zamiennych, co oznacza mniej interwencji, a w rezultacie oszczędności dla klienta,
  • niska cena wydruku jednej strony,
  • szybkość – pierwsza strona wydruku dostępna już po kilku sekundach, bez rozgrzewania drukarki,
  • energooszczędność, ekologiczność,
  • niekłopotliwa obsługa.
 

Korzyści biznesowe i nie tylko

Wymagania dużych firm i korporacji w stosunku do rozwiązań drukujących ciągle rosną. Urządzenia MFP stają się w takich podmiotach kluczowym elementem w zarządzaniu informacją – zarówno drukowaną jak i elektroniczną. Również w firmach enterprise, także w Polsce, powstają komórki CSR, które mają wpływ m.in. na wybór rozwiązań IT do danego przedsiębiorstwa. Epson wraz ze swoimi resellerami niewątpliwie jest dla nich interesującym partnerem do rozmów, ponieważ producent od lat konsekwentnie realizuje szereg działań w ramach swojej „Wizji ekologicznej 2050”. Wszystkie produkty japońskiej marki przez cały okres eksploatacji spełniają kryteria odpowiedzialności ekologicznej i przyczyniają się do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

To doskonale widać na przykładzie urządzeń MFP WorkForce Enterprise i RIPS, przeznaczonych dla dużych odbiorców, których podstawą, jak w przypadku wszystkich urządzeń drukujących Epsona, jest technologia atramentowa i piezolektryczna. Infrastruktura druku oparta na rozwiązaniach WF Pro i RIPS zapewnia zredukowanie zużycia prądu odpowiednio nawet o 56 i 95 proc. w porównaniu z zastosowaniem w tym samym miejscu maszyn laserowych.

Kombajny charakteryzują się niebywałą wydajnością do nawet 100 tys. stron czarno-białych bez wymiany wkładów z atramentem. Materiały eksploatacyjne do tych superwydajnych urządzeń są dostarczane w specjalnych workach o dużej pojemności. Po wyczerpaniu atramentu do utylizacji pozostaje jedynie worek, a nie problematyczny kartridż. W rozwiązaniach dla sektora enterprise wdrożono stałe głowice, o szerokości dokumentu. Podczas drukowania przesuwa się nośnik, a nie głowica, a nadruk nanoszony jest z prędkością 100 str./min.