Producenci OEM od lat straszą właścicieli drukarek poważnymi konsekwencjami jakie niesie ze sobą używanie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Argument, który jest wysuwany najczęściej, dotyczy ryzyka uszkodzenia drukarki. Producenci sprzętu zwracają też uwagę na słabą jakość wydruków, choć akurat ten motyw pojawia się coraz rzadziej. Tak czy inaczej, wielu klientów pozostaje głuchych na głosy przedstawicieli HP, Canona i Brothera. Jak wynika z danych IDC – w ubiegłym roku dostawcy zamienników kontrolowali ponad 40 proc. polskiego rynku materiałów eksploatacyjnych. To całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę, że firmy dostarczające alternatywne tusze lub tonery znajdują się pod nieustannym ostrzałem wielkich koncernów.

Nie jest tajemnicą, że dla wielu Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze materiałów eksploatacyjnych jest cena. Tymczasem zamienniki bywają tańsze nawet o 80 proc. od produktów dostarczanych przez producentów drukarek. Co wcale nie oznacza, że Polacy zawsze kupują produkty niskiej jakości. W segmencie materiałów alternatywnych toczy się ostra rywalizacja, a najsłabsi dostawcy produktów „no name” o wątpliwej jakości odpadają z gry. Natomiast solidni dostawcy, oferujący produkty o najlepszym stosunku jakości do ceny, wypracowali sobie silną pozycję na lokalnym rynku.

Dobrym przykładem jest firma Polcan, która istnieje od 1993 r., a w swoim portfolio ma m.in. Asarto – markę premium, obejmującą tonery, tusze i taśmy do drukarek igłowych. Jednym z jej wyróżników jest możliwość w pełni bezpiecznego stosowania sygnowanych nią komponentów. Polcan udziela bowiem dożywotniej gwarancji zarówno na tusze i tonery, jak też na same urządzenia drukujące na czas stosowania w nich materiałów eksploatacyjnych Asarto. To najlepsza odpowiedź na teorie głoszone przez producentów drukarek na temat zamienników niszczących ich urządzenia.

 

Wydajność potwierdzona badaniami

Zasada, którą kierują się firmy z branży urządzeń drukujących, jest prosta: sprzedajemy tani sprzęt, ale zarabiamy na jego eksploatacji. Doskonale to widać na przykładzie prostych drukarek atramentowych, które można kupić w sklepach wielkopowierzchniowych za mniej niż 100 zł. Tusze startowe wystarczają na wydrukowanie zaledwie kilkudziesięciu stron, a zakup pełnowartościowych atramentów na kilkaset stron kosztuje dwa razy więcej niż sama drukarka. Część klientów połyka ten haczyk, inni wybierają materiały alternatywne.

Niewykluczone, że w trudnych czasach recesji firmy i gospodarstwa domowe zaczną bardziej racjonalnie podchodzić do zakupów drukarek, tuszów i tonerów. Co oznacza, że oprócz ceny i parametrów urządzenia, klienci zaczną brać pod uwagę koszty związane z eksploatacją sprzętu. Po prostu niższa cena alternatywnych materiałów eksploatacyjnych nie jest ich jedynym atutem. Niektóre tusze i tonery zamienne mają większą pojemność niż materiały producenta drukarki, co zapewnia użytkownikom wydrukowanie znacznie większej liczby stron dokumentów niż przy użyciu materiałów OEM.

Przed zakupem zawsze warto sprawdzić wydajność tuszu czy tonera. W przypadku dobrych zamienników jest ona wyrażona liczbą wydrukowanych stron (na podstawie norm ISO). Na stronie internetowej poświęconej zamiennikom Asarto
(www.asarto.pl/kalkulator) można w łatwy sposób policzyć, ile można zaoszczędzić korzystając z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Producenci zamienników z wyższej półki dbają o wysoką jakość swojego asortymentu, kontrolując wydajność produktów w badaniach laboratoryjnych. Zamienniki Asarto mają certyfikaty ISO odnoszące się do systemu zarządzania jakością, norm dla procedur określających wydajność i norm środowiskowych. Wybierając zamiennik, warto postawić na rozwiązania sprawdzone i bezpieczne w użytkowaniu.

Zamienniki premium marki Asarto…

  • Cechuje bardzo niska awaryjność, która oscyluje na poziomie poniżej 2 proc.
  • Otrzymały sześciokrotnie prestiżowe godło Laur Konsumenta (2020, 2019, 2018, 2017, 2016 oraz 2013).
  • Są wyprodukowane przy użyciu materiałów z recyklingu a także komponentów biodegradowalnych.
  • Sześciokrotnie zostały oznaczone prestiżowym godłem Najwyższa Jakość – Quality International w kategorii QI Product za najwyższą jakość marki (w 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015).