Obecnie szczególnym popytem cieszą się monitory 24- i 27-calowe, czego przykładem jest Optix G24C4 – najczęściej kupowany monitor gamingowy MSI. Model ten jest wyposażony w 23,6-calową matrycę VA Full HD z zakrzywionym ekranem o promieniu R1500. Przy czym częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz, a  czas reakcji 1 ms. Rośnie także sprzedaż większego modelu Optix G27C4, który zajmuje drugą pozycję w rankingu najczęściej kupowanych monitorów gamingowych MSI. Oba modele cechują się kontrastem dynamicznym 100 mln:1 i wyposażone są w rozwiązania zmniejszające zmęczenie wzroku (Less Blue Light, Flicker Free) oraz matowe matryce. Do tego urządzenia są kompatybilne z AMD FreeSync, ale kluczową kwestią jest fakt, że łączą wysoką jakość obrazu z poszukiwanymi obecnie przez graczy zakrzywionymi ekranami. Na świecie w tego typu matryce wyposażona jest już ponad połowa kupowanych monitorów gamingowych.

Z kolei do najpopularniejszych modeli pochodzących z tak zwanej wyższej półki należą urządzenia z płaskimi matrycami IPS Full HD o czasie reakcji 1 ms – Optix MAG274R (144 Hz) oraz Optix MAG251RX (240 Hz). Co ważne, MSI odnotowuje także duże zapotrzebowanie na monitory high-end. Tutaj wzięcie mają urządzenia z większymi ekranami – przeważają modele 32-calowe lub większe, charakteryzujące się wysoką rozdzielczością oraz rozwiązaniami dla zaawansowanego gamingu, jak AMD FreeSync Premium.

Topowym modelem, który ma stanowić odpowiedź na aktualne trendy w segmencie urządzeń z najwyższej półki, będzie MEG381CQR z 37,5-calowym, zakrzywionym wyświetlaczem IPS (R2300), o rozdzielczości bliskiej 4K (3840 x 1600 pikseli) i częstotliwości odświeżania do 144 Hz. Model ma trafić do sprzedaży na początku 2021 r. Będzie go cechować wysoka jasność (600 nitów) w trybie HDR, jak też proporcje ekranu typu ultrawide (21:9), co ma znaczenie dla resellerów, biorąc pod uwagę rosnącą popularność tego formatu. MEG381CQR został wyposażony w szereg przydatnych funkcji dla wymagających gamerów, takich jak pomocniczy ekran OLED, który wyświetla różne informacje. Bardzo przyszłościowe wydaje się zastosowanie zintegrowanego rozwiązania typu „smart”, w tym wbudowanych kamer rozpoznających twarz użytkownika po to, aby  dopasować odpowiedni profil.

W segmencie modeli high-end rośnie zapotrzebowanie na monitory dla graczy konsolowych, gdzie parametr odświeżania jest mniej istotny niż rozdzielczość 4K. W przypadku MSI takie wymagania użytkowników spełnia m.in. model Optix MAG321CURV wyposażony w  matrycę 31,5 cala.

Wymagania będą rosły   

Na rynku gamingowym standardem staje się wielkość 27 cali i 165 Hz. MSI przewiduje dalszy wzrost zapotrzebowania na większe monitory (od 32 cali w górę). Powinna też rosnąć popularność formatu 21:9 cali i technologii HDR. Klientów będzie interesować coraz większa rozdzielczość i najwyższa jakość obrazu, jak chociażby UWQHD (3440 x 1440 pikseli) w 34-calowym Optix MPG341CQR.

Warto tu zacytować Agnieszkę Stypułkowską z X-komu, która zwraca uwagę na rosnącą od niedawna popularność uniwersalnych matryc IPS z krótkim czasem reakcji i wysokim odświeżaniem. Podkreśla, że pozwalają zarówno na pracę w ciągu dnia, jak też rozrywkę – nawet w tytuły FPS. Kierunek rozwoju wyznaczają także panele 5K2K/nano IPS,jak Prestige PS341WU. Przy rozdzielczości WUHD (5120 x 2160 pikseli) i proporcjach ekranu 21:9 to propozycja nie tylko dla graczy, ale też profesjonalistów korzystających z wysokiej jakości obrazu do obróbki grafiki, zdjęć czy filmów. Prestige PS341WU odtwarza 100 proc. palety barw sRGB, a odwzorowanie przestrzeni barw DCI-P3 wynosi 98 proc.

Przyszłość monitorów to też wspomniane wcześniej rozwiązania „smart”, jak wbudowane kamery z funkcją rozpoznawania  twarzy użytkownika w celu dopasowania profilu, RGB reagujące na sytuację w grze (jak w Optix MPG341CQR), czy nawet mini wyświetlacze OLED z kluczowymi informacjami według preferencji gracza. W ten właśnie trend wpasuje się też 38-calowy model Optix MEG381CQR, który niebawem trafi na polski rynek.

Wojciech Jara  

Business Development Manager MSI, odpowiedzialny za Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.